Lähetysjohtajille maksettavat korvaukset

manivesti

Alan Rock Waterman pitää mielenkiintoista blogisivua. Hänellä on erittäin puhutteleva kirjoitus siitä, kuinka kirkon jäsenet maksavat liikaa kymmenyksiä. Hän käsittelee Liittojen kirjan ilmoitusta kymmenyksistä ja avaa ilmoituksessa käytetyt sanat siten, miten niitä Josephin aikana englannin kielessä käytettiin.
Kannattaisi mormonien lukea.
Ajatus on se, että alunperin kymmenykset oli tarkoitettu maksettavaksi siten, että kun elinkustannukset oli vähennetty tuloista, siitä ylijäämästä maksettiin kymmenykset.
Hänen bloginsa on herättänyt vastakaikua ja hän onkin saanut kyselyitä siitä, mitä kustannuksia sitten katsottaisiin noihin elinkustannuksiin jotka saa maksaa ennen kymmenyksiä. Apuna tuon asian selvittämisessä voidaan käyttää Lähetysjohtajan käsikirjaa.
MAP-kirkon Lähetyspresidenttien käsikirjassa listataan mitä elinkustannuksia kirkko maksaa lähetysjohtajien puolesta kun nämä ovat johtamassa lähetyskenttiä. Nyt, useimpia tällä palstalla ei välttämättä kiinnosta kymmenysten maksaminen, mutta tuo Lähetysjohtajien käsikirja on kyllä kiinnostavaa luettavaa. Se, mitä kirkko määrittelee lähetysjohtajien elinkustannuksiksi JA mitä kirkko maksaa heidän puolestaan vastaa kyllä jo melkoista palkkaetua: (ja minulle aikoinaan sanottiin että lähetysjohtajat ovat siksi usein lääkäreitä, liikemiehiä etc. että heillä on varaa olla 3 vuotta johtajina lähetyskentillä.....voiko sitä ihmistä enemmän harhaan kirkko johtaa)
Kirkko maksaa lähetysjohtajan ja tämän perheen puolesta lähetystyön ajan (3 vuotta)
asunnon vuokran, ruoan, taloustarvikkeet, perheen aktiviteetit, kuivapesulamaksut, henkilökohtaiset kaukopuhelut perheenjäsenille, "vaatimattomat" lahjat (joululahjat, syntymäpäivälahjat ja hääpäivälahjat), Lääkärikustannukset, myös hammaslääkärin ja optikkopalvelut.
Lähetysjohtajan lasten mahdolliset lähetystyökustannukset. Jokaiselle presidentin alle 26- vuotiaalle lapselle, jos tämä ei asu perheensä kanssa lähetyskentällä, yhden edestakaisen matkan vierailemaan lähetyskentällä.
Lasten koulukustannukset, mukaan lukien kirjat ja opiskelumateriaalit etc.
Soitto- ja tanssitunnit lapsille. Yliopistumaksuja, jos lapset sen ikäisiä.
Asumiskustannuksiin kuuluu vuokra, puhelinmaksut ja internetmaksut. Remonttikustannukset ja puutarhanhoitokustannukset. Myös yhden osa-aikaisen kodinhoitajan/kokin kustannukset maksaa kirkko.Jos lapset pieniä, voidaan lapsenhoitajista johtuvia kustannuksia korvata.
Henkilökohtaiset henki- ja lääkärivakuutukset maksaa kirkko.
Auton omistaa lähetyskenttä ja kaikki käyttökustannukset eli bensat, öljyt, ja korjauskustannukset maksaa kirkko.
Matkustuskustannukset, mukaan luettuna ruuat, mitä tulee kun presidentti kiertää kenttäänsä maksaa myös kirkko. JNE. Aikamoinen rahallinen etu tulee presidenteille. Lähetyssaarnaajat joutuvat luonnollisesti kustantamaan itse oman lähetystyönsä. Presidentti saa etuja jotka vastaisivat aika suurta palkkaa.
Lisäksi käsikirja ohjeistaa että lähetysjohtajat eivät saa kertoa näistä eduista ja jos niistä kysytään. Myöskään he eivät saa tätä tietoa välittää verotusta hoitaville avustajilleen (amerikkalainen tapahan on teettää veroilmoitus verotukseen perehtyneen asiantuntijan avulla).
Lisäksi käsikirja sanoo että lähetysjohtajien EI tule maksaa siitä rahasta minkä kirkolta saavat ko. kuluihin kymmenyksiä.
Nuo rahat joita heille syydetään elinkustannuksia maksamaan tulevat kyllä tavallisten jäsenten maksamista kymmenysrahoista.
Mitäköhän saavat vielä käyttörahaa per kk???
http://puremormonism.blogspot.fi/2014/02/bare-necessities-how-to-calculate-what.html

11

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M.E.L.

      Tässä vastausta Tapanille:

      Näin Utahin upseerit elävät ylellisyydessä tekohammasrahoillanne, pölvästit!

    • 14+5

      Ei siinä eletä ylellisyydessä vaan korvataan sitä mitä ei voi ammatissaan tienata, kun antaa koko aikansa lähetystyöhön kolmen vuoden ajan.

      • M.E.L.

        Jaa?

        Eikö lähetysjohtajien pitänyt virallisesti hoitaa virkansa palkatta, kuten lähkärit?

        Tässäkin heitä KIELLETÄÄN kertomaan kenellekään saamastaan palkasta ja korvauksista ja tekemään veropetos!

        Sitäpaitsi heille maksetaan palkkaa. Kuinkahan paljon?


      • M.E.L.

        Hmm, ei minulla ole koskaan ollut kotiapulaista vaikka olen paljon matkatöitä tehnytkin.

        Ei myös ole makseltu lasten harrastuksia tai lahjoja :)

        Joopajoo :-P Ja paljonkohan se PALKKA mahtanee olla? Ei varmaan alle 50000 Eur / kk :)


      • Ev.lut.
        M.E.L. kirjoitti:

        Jaa?

        Eikö lähetysjohtajien pitänyt virallisesti hoitaa virkansa palkatta, kuten lähkärit?

        Tässäkin heitä KIELLETÄÄN kertomaan kenellekään saamastaan palkasta ja korvauksista ja tekemään veropetos!

        Sitäpaitsi heille maksetaan palkkaa. Kuinkahan paljon?

        Kaikki tuo mitä tässä kerrotaan, on palkkaa.Jos nuo kulut maksetaan Suomessa asuvan lähetysjohtajan puolesta, hän on niistä verovelvollinen. Työnantaja joutuu pidättämään ennakot. Osa niistä verotetaan luontaisetujen mukaan.

        Jos joku tietää Suomessa asuvan lähetyspresidentin nimen ja kotipaikan, kuka tahansa voi tarkistaa hänen tulonsa verotoimistosta.


      • M.E.L.
        Ev.lut. kirjoitti:

        Kaikki tuo mitä tässä kerrotaan, on palkkaa.Jos nuo kulut maksetaan Suomessa asuvan lähetysjohtajan puolesta, hän on niistä verovelvollinen. Työnantaja joutuu pidättämään ennakot. Osa niistä verotetaan luontaisetujen mukaan.

        Jos joku tietää Suomessa asuvan lähetyspresidentin nimen ja kotipaikan, kuka tahansa voi tarkistaa hänen tulonsa verotoimistosta.

        Niin :)

        Morkuloiden lähetyspresidentistä pitänee tehdä verotutkinta... :-D


    • 747

      Mikä noista on kohtuutonta?

      Jokainen, joka on ollut expattina vieraassa maassa tietää, että kolmenkin vuoden komennukselle tarvitaan melkoinen määrä järjestelyjä, etenkin jos perheessä on kouluikäisiä perheenjäseniä. En näe mitään outoa siinä, että toimeksiantaja, tässä tapauksessa mormonien kirkko, mahdollistaa työntekijänsä keskittymisen päätyöhönsä.

      Ihmettelen kyllä sitä, että esim. luterilaisenkirkon piispan luxusasuntoetu ei kansaa ihmetytä. Syynä lienee se, että olemme Suomessa vielä jumissa valtionkirkkojärjestelmässä ja sillä varjolla katsotaan todellisuutta sormien läpi.

      Kaiken kaikkiaan, työmies on palkkansa ansainnut. Eri asia on sitten, tarvitaanko kirkkoja ylipäänsä, keskitätte voimanne olemattoman palvontaan. Keskittyisitte humanitääriseen työhön ja jättäisitte jumalahaihattelunne pois kokonaan. Siinä mielessä on täyttä hurskastelua puuttua täällä mormoniorganisaation kustannusrakenteeseen, kun samanlaisia tyhjänpalvojia olette kaikki.

      Ei ole Suomessakaan nappikauppaa uskovaisten rahoittama toiminta, esimerkiksi tässä vanhaa keskustelua ja tietoa asiasta, laskekaa päälle indeksikorotukset http://keskustelu.suomi24.fi/node/4331113:

      Erotkaa kirkosta, jos ymmärrätte. Ainakin erottakaa kirkko valtiosta.

      • 747

      • M.E.L.

        Katsos morkkukuhnurit pidetään siinä uskossa että näille lähetyspressajäbille ei makseta duunista mitään fyrkkaa tai kulukorvauksia :)

        Lähetyspressajäbät eivät saa hiiskua asiasta mitään kenellekään vaan kirkko edellyttää heidän tekevän veropetoksen.

        Että minä rakastan noita lähetyspresidenttijäbiä jotka kiertävät seurakunnissa opettamassa pyyteetöntä uhrimieltä ja pelottelevat mummoilta tekohammasrahatkin itselleen :-D


      • Ent. mormoni

        Lähetysjohtaja voi myös antaa 3 vuodeksi asuntonsa vuokralle hyvään hintaan.

        Perheet säästävät vuosikausia pystyäkseen lähettämään nuorensa lähetystyöhön. Hyväpalkkaisten lahetyspresidenttien ei ole tarvinnut säästää lainkaan ulkomaantehtäväänsä varten. Kun kulukorvaukset vielä maksetaan pimeänä, ei niistä mene veroa ollenkaan.

        Jos lähetysjohtajat käyttörahan ja vuokratulot joutuvat verottajalle ilmoitamaan, niin veronpalautiksina tulevat takaisin. Sujomessa saisivat vielä toimeentulotukea päälle :-D


      • Ev.lut.

        "Ihmettelen kyllä sitä, että esim. luterilaisenkirkon piispan luxusasuntoetu ei kansaa ihmetytä. "

        Se on osa hänen palkkaansa ja verotetaan luontaisedun mukaan, ei koko asuntoa, koska sitä käytetään myös ammattitarkoituksiin. Asuntoetu on monissa muissakin töissä.

        "Syynä lienee se, että olemme Suomessa vielä jumissa valtionkirkkojärjestelmässä ja sillä varjolla katsotaan todellisuutta sormien läpi."

        Suomessa ei ole valtiokirkkoa.

        "Eri asia on sitten, tarvitaanko kirkkoja ylipäänsä, keskitätte voimanne olemattoman palvontaan. Keskittyisitte humanitääriseen työhön ja jättäisitte jumalahaihattelunne pois kokonaan. "

        Tässä yrität kieltää uskonnonvapauden. Jospa sinä alat tehdä sitä humanitääristä työtä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3382
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3192
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      2718
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2548
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1495
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1330
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1199
    Aihe