Terve! Olen kattellut yhtä Volvo 440 vm. 1992 ja sillä on ajettu n. 200 000 km. Itse en osaa autoille tehdä oikein mitään muuta kuin ajaa ja kattoa öljyt / lisäillä pakollisia nesteitä. Kannattaako ostaa, kun hinta on vain 200€?
Volvo 440 200tkm ajettu
Eteläsuomalainen
9195
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Köyhän ei kannata ostaa halpaa, eikä varsinkaan jos ei itse pysty yhtään pajattamaan sitä. Tuon ikäsessä tulee jo leimaltakin yleensä sellanen korjauslista, ettei se sovi yhdelle sivulle. Korjaukset onkin sitten äkkiä vähintään 2 x maksamasi hinta ja enemmänkin.
Tuo ajomääräkin on vähän kysymysmerkki. Yleensä autoilla ajetaan noin 18 tkm vuoteen, tuon ikäsessä pitäisi siis olla jo pitkällä yli 300 tkm:n.
Kannattaa vielä vähän säästää ja ostaa parempi vaunu.
Mikäli ostat sen euronautomarketista hesasta, niin kannattaa. Muuten ei.
Älä osta jos et osaa itse korjata. Se ei ole volvo vaan renault.
Itselläni oli vähän aikaa ja siinä oli korjattavaa jatkuvasti.
Jos ajat vähänlaisesti, tuollainen tapaus voi hyvin kestää ilman isoja korjauksia useita kuukausia, vuoden tai kaksikin. Sellaisesta autosta 200 euroa ei olisi hinta eikä mikään. Perusedellytyksenä on tietenkin se, että kori on terveessä kunnossa, jotta katsastuksella on edellytyksiä mennä läpi.
Mutta tuuri voi olla huonompikin, ja pitkällä kokemuksella vanhoista autoista sanoisin, että todennäköisesti on. 440:n kokoluokassa parinsadantuhannen kilometrin jälkeen on alkamassa isojen korjausten kierros. Siinä pyörityksessä auton ylläpitäminen täysin vieraan osaamisen varassa on tuskien taivalta tai ainakin tulee maksamaan reilusti. Hinta viittaa siihen, että ainakin myyjä on selvillä riskeistä.
Taikasana: KATSASTAMATON.
Tuollaiseen voi tulla 1000euron kunnostukset, ennenkuin on katsastettu hyväksytysti.
Vastaus kysymykseesi: Ei kannata ostaa ainakaan käyttöautoksi, varaosiksi tai peltoautoksi ehkä vielä kelvollinen.
Toisaalta ei sillä häviä, kun 200 euroa, siis ei yhtään mitään. Ja voihan se kuskata suo vaikka koko kesän. Ota mukaan joku autosta ymmärtävä ja kurvaa lenkki, niin eiköhän asia selviä. Vaikka muutama satanen menis remppaan, niin ei hätää, et 1000 eurollakaan yhtään sen parempaa saa. Tää on näissä ihan halvoissa ihan tuuripeliä. Ja ei oo virhevastuuta, ei kuluttajasuojaa, eikä takuuta.
Volvo 440 on huono auto. Osta joku muu.
Joo voi pistää 5000e johonki ja samat viat yllättää hyvä olis tosin itte osata jotain ropeltaa ei oo halpaa jos joku pikkuvikaiskee, ajomäärä on Epäilyttävän pieni.
460 on parempi versio