Vapaa-ajattelu määrittyy Jumalan kautta

tragikoomista

"Vapaa-ajattelu ei siten ole maailmankatsomus. Se ei myöskään edusta yhtä maailmankuvaa tai -katsomusta. Se ei etenkään edusta tieteellistä maailmankatsomusta, koska sellaista ei yleisenä aatteena ole ensinkään olemassa. Yksinkertaisinkin tieteellinen maailmankatsomus joutuu valitsemaan sadan joukosta. Vapaa-ajattelu on pelkästään ateistinen ideologia. Sitä voi ehkä kutsua elämänkatsomukseksi, jonka piirissä yksittäiset jäsenet haluavat määritellä kantaansa vaikkapa materialistisen filosofian tai evolutionistisen biologian avulla. Ainoa yhdistävä seikka on ateismi. Yhdistykselle kiusallisesti sen identiteettiä määrittää siten pelkästään Jumala - tosin negaationa siten, että yhdistyksen toiminnan tavoitteena on kieltää Jumala."

http://sti.fi/index.php/sti/uutisarkisto2/205-vapaa-ajattelun-sietaemaetoen-keveys

Säälimättömästi paljastettu vaparien säälittävä tila: he roikkuvat siinä, mitä vastustavat.

8

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arteismi on sitä, ettei uskota teistisiin jumaliin. (Ja aloittajaa säälittää.)

      Terveys on sitä, ettei ole sairauksia. Päihteettömyys on sitä, ettei käytetä päihteitä. Yleisesti ottaen tyhjä loukko on sellainen, jossa ei ole yhtään alkiota. Nämä eivät varmaan kuitenkaan aloittajaa säälitä.

      Miksi yhden termin määrittely toisen kautta negaationa säälittää jossakin tapauksessa, vaikka asiassa ei oikeasti ole mitään ihmeellistä, kiusallista tai sääliteltävää?

      Tarvitseeko usko luojajumalaan olkiukkoilua?

      • tsogglei

        Ateistinen fundamentalismi perustuu sille lähtökohdalle että jokin oman ajatuksen tuottama päätelmä on erehtymätön ja täydellinen.

        Ateismi ei ole muuta kuin ateistin oman mielen tuottamaa huuhaata.


      • tsogglei kirjoitti:

        Ateistinen fundamentalismi perustuu sille lähtökohdalle että jokin oman ajatuksen tuottama päätelmä on erehtymätön ja täydellinen.

        Ateismi ei ole muuta kuin ateistin oman mielen tuottamaa huuhaata.

        Olen pahoillani, etten ymmärrä kuinka kommenttisi liittyy siihen mitä kirjoitin. Ehkä halusit antaa esimerkin siitä kuinka olkiukko rakennetaan. Tai ehkä et halunnut.

        Jos jokin fundamentalistinen ajattelu kuitenkin sattuisi pohjautumaan omiin päätelmiin, niin olisihan se ainakin mielenkiintoista, koska yleensä fundamentalismi taitaa perustua lähinnä pyhinä pidettyihin kirjoituksiin, jotka vain on uskottava.

        Ateismi on sitä, ettei uskota toisten mielten tuottamaan huuhaahan eräällä tietyllä alueella.


    • Säälittävä avaus, jossa neiti todisti arvostelukyvyttömyytensä ja mustavalkoisen yksisilmäisyytensä noin tuhannennen kerran – eli siis aivan turhaan taas.

      Tämän sijasta neiti olisi voinut keskittyä palstan aiheeseen eli löytämään kreationismin tieteellisiä todisteita. Niitä täällä todella jo kaivattaisiin.

      Uskonnottomien ihmisten demonisointi ei enää juuri jaksa huvittaa. Se on ihan passé muille kuin suhteellisen harvoille fanaattisille typeryksille.

    • Epäjumalienkieltäjä

      Ateismi määrittyy Jumalan kautta samalla tavalla kuin postimerkkien keräilemättömyys määrittyy postimerkkien keräilyn kautta.

      Koko termi "ateismi" on olemassa vain koska jumalusko on niin tärkeää osalle ihmisistä eikä siksi että ateismi olisi aktiivista jumalien kieltämistä. Horoskooppiin, uskomushoitoihin tai Loch Nessin hirviöön uskomattomuudelle ei ole omaa termiä, vaikka niissäkin kyse on samanlaisesta uskon puutteesta.

    • jy.,,.

      Erinomainen on avauksen määritelmä ns. "vapaa-ajattelijoiden" ajatuksia kahlitsevasta teologiasta.

      Eipä taida löytyä montakaan yhtä dogmaattista anti-uskon lahkoa jota johdetaan sairaan tyrannimaisesti ja joka on onnistunut säilymään järjestönä stalinistisen nuoleskeluajan jälkeenkin vaikka tuo on mitä voimakkaimmin kansalaisten yksilönvapautta rienaava vakavaa eripuraa ruokkiva instituutio.

      Ei todellakaan yhdenkään sivistysvaltion tulisi sietää moista avointa kansalaisvihaa pääväestöä kohtaan kohdistamaa täysin palkein vihapuheilla lietsovaa ääriliikettä.

      Olen eronnut kirkosta enkä rakasta sitä, mutta tuollaisille ääriliikkeille ei tulisi antaa mitään sijaa sivistyneessä moniarvoisessa ihmisyhteiskunnassa.

      Ja se että nuo eivät ole ateismia ajaessaan lainkaan vilpittömiä näkyy siinä he hyökkäävät vain kansankirkkoa vastaan mutta jättävät esim. islamin täysin rauhaan vaikka kaikki tietävät ettei islam juurikaan näennäiskristillisyydestä eroa.

    • Artikkeli on siinä oikeassa, ettei vapaa-ajattelu oikeastaan ole maailmankatsomus, kun taas ateismi on. Käytännössä vapaa-ajattelu viittaa ylipäätään uskonnoista riippumattomaan ajatteluun, kun taas ateismi on konkreettisemmin uskonpuutetta jumaliin.

      Vapaa-ajattelijat on hyvin kirjavan ja filosofisesti epäyhtenäisen yksilöllisen joukon yhteenliittymä. Se on uskonnottomien etujärjestö, eikä sillä ole muita tavoitteita kuin vakaumusten tasa-arvo ja siihen liittyen yhteiskunnan sekularisointi. Vapaa-ajattelijoiden tilaisuuksissa puhutaan lähinnä yhteiskunnallisista asioista, ei niinkään uskonnoista.

      Ateismi on siis sekin vain eräs vapaa-ajattelijoissa edustetuista filosofioista, mutta sekään ei määrity minkään tietyn väitetyn jumalan kautta vaan on yleensä uskonpuuttumista jumaliin.

      • Kertomasi ei kuitenkaan kiinnosta hihupellejä, sillä totuus vapaa-ajattelijoista on aivan liian laimea, jotta siitä saisi aikaan kunnon demonisointia kaatumaseuralaisille. Siksi hihupelleillä pitää olla ikioma todellisuutensa myös vapaa-ajattelun kohdalla. Muuten homma ei kerta kaikkiaan toimi ja kielillähöperehtijät saattavat vaikka alkaa ajatella, eikä se semmoinen käy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      86
      1639
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      14
      1044
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      96
      960
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      932
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      744
    6. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      141
      719
    7. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      81
      690
    8. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      674
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      48
      661
    10. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      651
    Aihe