itselläni on velkaa melkein 30.000.noi kaikki velat ja lainat on nyt ulosotossa, joten nyt olen työtön ja saan liiton päivärahaa, josta ulosotto ottaa 1/3 rahasta, kuten jos ja kun pääsen töihin,niin siitäkin palkasta otetaan 1/3.ulosotto ei ota huomioon vuokraa, eikä muitakaan laskuja ja lainoja, joten mun kaikki muutkin lainat menevät ulosottoon, koska ei ole nyt niitäkään vara maksella, koska olsotto vie mun tuloista 300-400 ekeä.ei auttanut muu kuin hakea toimeentulotukea. noi kaikki pysyy olosotossa peräti 20 vuotta, joten kivinen ja tuskainen tie on edessä. ehkä 60 vuotiaana saan kaiken maksettua ja luottotiedot puhdistettua.olen oppinut kovan opetuksen kautta, että velka on aina velka ja se on pois maksettava.
velka on aina velka, joka on pois maksettava
velkaa vain
9310
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eikä ole, jos sulla ei ole tuloja ei velkaa tartte maksaa pois. Vanhenee ne siellä ulosotossa sitten.
jep.20 vuoden päästä.kyl ajattelin töitä löytää ja tehdä.ei tää työttömän olo ole herkkua
Hyvä asenne, pian loppuu. Otetaan me kaikki niin paljon velkaa kun ikinä vääristelemällä saadaan eikä makseta ikinä mitään ja töihin ei mennä koskaan.
Eikö oo hyvä suunnitelma?
Eiköhän kannattaisi hakea aktiivisesti töitä, niin saisit velat maksettua pois. Vai ajattelitko olla työtön seuraavat 20 v, taitaa käydä aika pitkäksi rahattomana. Ei tuo mahdoton velka ole työssäkävijälle.
en itse meinannut 20 vuotta olla vaan työtön.mutta 10 vuotta noit maksellaan.todella pitkä aika.mut ei auta itku markkinoilla.ulosotossa viel vähemmän.
Velkasi kuitenkin lyhenee eikä kasva, koska tuo 300-400 euron maksuerä riittää kattamaan korot ja uo-maksut ja pieni summa jää vielä pääomallekin. Työllistyessäsi pystyt maksamaan tuplasti isompaa erää, jolloin velka kuittaantuu viidessäkin vuodessa. Tsemppiä työnhakuun.
ei pysty maksamaan isompaa erää, kun liiton ja palkkanitulot ovat nettona niin pienet.palkan mukaan se aina katsotaan.
Liiton rahat ovat pienemmät kuin palkka, joten kyllä maksat isompaa erää kun työllistyt.
Oon luullu että velat esim. anttilaan jne. firmoille vanhenisi 15 vuodessa?
Vai onko se niin että vaikka esim. anttilasta olisi laskun saanut vuonna 2010 niin se ei siitä päivästä ala vanhenemaan vaan vasta sitten kun on ulosottoon mennyt? Vaiko vasta sitten kun se on mennyt ulosotosta vielä käräjillekkin?
Kuinkas kauan esim. anttila voi tuota laskuaan viivytellä pistämästä ulosottoon kautta käräjille?