Mahtavaa, Miina ja Manu- sisäleikkipuisto

"Parkanoon rakentuu suomen ensimmäisen Miina ja Manu – sisäleikkipuisto ja sen ympärille uudentyyppinen ostos- ja viihdekeskus. Suunniteltu avautumisaika on loppukeväästä 2015." Upeeta Parkano! =)
311381
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Niin mahtava uutinen :)

Äänestä

Minä hurraan sitten, kun tämä on valmis ja yrittäjät tähän löydetty.. Mä niin toivon koko sydämmestäni, että tämä tehtäisiin kunnolla, niin että siellä viihtyisi myös muut, kuin paikalliset lapset :) Ei mennä sieltä, missä aita on matalin...

Kovasti kovasti stemppiä hankkeeseen toivotan! Toivon, että onnistuu. Varmasti tullaan sitten omankin perheen kera useampaan otteeseen!

Äänestä
  • onko aika ajanut jo miinan ja manun ohitse?
    toivottavasti olen väärässä.

    Äänestä

Todelle hienoo jos tämä toteutuu!!! Hienoo..

Äänestä

Mahtava homma! Kovasti odotetaan tätä. Tsemppiä kaikille asiaan osallisille!!!!

Äänestä

Tuoki vitusti euroja tähän kylään ja työpaikkoja.

Äänestä

selvästi

Äänestä
  • ei ole aprillia.. onneksi!

    Äänestä

  • -------------------- kirjoitti:

    ei ole aprillia.. onneksi!

    Ylärin aprillipila taisi olla kirppareista tehtävä realityohjelma.

    Äänestä

On se hyvä ku on ellu keksiny hakea mallia Ikaalisista.

Äänestä
  • Anteeksi nyt herra/rouva kaalimaa, mutta mitä vastaavaa siellä teillä on, kuin nyt suunnitteilla oleva Miina- ja Manu-sisäleikkipuisto?

    Ja onko väliä, mistä "Ellu" on moisen keksinyt. Luultavasti idea on lähtenyt aivan muualta, kuin teiltä. Ken tietää ja mitä väliä. Itse näen tässä yhteyksiä erääseen tiettyyn hoplop-nimisiin paikkoihin ;)

    Mutta oli miten vain, raikas, toteutus kelpoinen idea on Ellun päässä syntynyt ja siittäkös minä olen onnellinen :)

    Äänestä

"Anteeksi nyt herra/rouva kaalimaa, mutta mitä vastaavaa siellä teillä on, kuin nyt suunnitteilla oleva Miina- ja Manu-sisäleikkipuisto?"

Tämä: http://www.titinalle.fi/titi_nallentalo

Äänestä

Kuka tälläsiä nyt rakentelee??? Enpäs ole sattunu kuullee ennemmin :O

Äänestä

Täytyy myöntää, että idean keksijänä ja alullepanija olen minä. En viitsi täällä nimeäni mainita mutta kyllähän sen aika moni varmaan tietääkin. En tarvitse sen kummemmin selkään taputteluja mutta voin ottaa onnitteluita vastaan tällä keskustelupalstalla. Suuri kiitos siitä vielä Parkanolaiset!

Äänestä

Hienoa Parkano ja Elisa!!

Äänestä

Kaupunki maksaa rakentamisen?
Terveyskeskus ja vanhuspalvelut ym.ajetaan alas!

Äänestä
  • Koulut täällä ajetaan homeseen, köh köh. Mutta eiköhän se kuitenkin ole niin, että ei taida tämä olla muilta palveluilta pois. Rahotukset, kun tuppaa tulee varmasti kaikkiin eri suunnilta...

    Äänestä

Onko tämän toteutuminen jo varmaa? Tosi hieno juttu kuiteski.

Äänestä

Tuleeko siihen yhteyteen siis jotain kauppojakin? Eli myös meille aikuisille ihmisille jotain palveluja? Lapsiinhan täällä on kyllä satsattu, vaikkeivät ne kaupungille mitään tuota.

Äänestä
  • Lapset usein on niitä tulevia veronmaksajia. Ilman lapsia, ei tämäkään kaupunki kauaa olisi olemassa ;)

    Jos ruvetaan rakentaan lasten sisäleikkipuistoa, niin eiköhän sen tarkoitus oli ensisijaiseti palvella niitä lapsia. Turha siis odotella mitään kauppakeskusta, missä niitä omia shoppailu vietteitä voi purkaa.

    Kovasti yrittäjää siihen haetaan koko ajan, mutta liekö kiinnostuneita vieläkään, sitä en tiedä. Ensikosketus taisi olla tähän paikkaan tuo juhannus-tori, jossa Miina ja Manu oli tavattavissa jakamassa lapsille karkkia ja kortteja. Eli kaikesta päätellen, kovasti yritetään hanketta eteenpäin puskea, mutta toteutusta vielä odotellaan!

    Vaikka itsekkin toivon enemmän palveluita hieman varttuneemmalle kanssalle, kuin vain lapsille, niin silti osaan olla iloinen, että lapsiin satsataan nyt tälläistä kautta! Enkä itse ainakaan haluaisi LASTEN LEIKKIPUISTON yhteyteen kauppoja tai muutakaan. Pieni ravintolan/myymälän tila kyllä riittää :)

    Äänestä

Eikös lapsilla ole aina vanhemmat, että sitä kautta kyllä tuottaa!!! Onko puistosta mitään tietoa? Miten hanke etenee?

Äänestä
  • Samaa saamatonta touhua kuin lupinetin kanssa .Eli ei tapahdu mitään ,palkataan pohtioita pähkäileen asiaa

    Äänestä

Minuakin kiinnostaisi missä vaiheessa asia menee?? Edistyykö hanke? Se olisi todellinen piristysruiske Parkanolle.

Äänestä
  • Kannattaa vaikka kysellä asiasta Kehitysparkin facebook-sivuilla. Täällä tuskin kukaan tietää oikeasti, miten hanke edistyy.

    Äänestä

Hieno juttu, että tällaista kehitetään tänne.

Äänestä

Älkää kaikki vain istuko kotona tietokoneella vaan ruvetkaa sitten toki yrittäjäksi jos haluatte tuollaisen parkanoon. Ei asiat etene kotona istumalla.

Äänestä

Kuinka tämä hanke nyt edistyy vai onko jo haudattu? Ideahan olisi kyllä hyvä ja kyllä varmaan ihan kannattavakin... Voisin kuvitella.

Äänestä
  • Älä huoli, tulossa on kun poliittisesta touhusta pääsee eteenpäin...

    Äänestä

Kuulin että kuopattiin viime viikolla kokuksessa. Lisensseistä maksettu kymmeniä tuhansia tyhjästä, joten oli pakko lopettaa, kun mitään ei tapahdu.

Äänestä
  • On Parkanon päättäjät laittaneet veronmaksajien rahoja, niin paljo likoon turhakkeeseen vuosikausia. Meinaako ne, et ku ne ite tulee vanhaks niin ne lapsellesuuksis (mitä ne on ollu aina) menee kattoo tai viedään sinne leikkii manu ja miinan kaa?

    Äänestä

Yrittäjän puutteestako vain riippuu tämä? Ja eikö tuo miina ja manu ole jostain 70-/80-luvulta? Kuka edes muistaa/tietää näitä enään? Ihan perus sisäleikkipuisto olisi kaikkein paras.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


perheellinen kirjoitti:

"Parkanoon rakentuu suomen ensimmäisen Miina ja Manu – sisäleikkipuisto ja sen ympärille uudentyyppinen ostos- ja viihdekeskus. Suunniteltu avautumisaika on loppukeväästä 2015." Upeeta Parkano! =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu