Ensimmäinen auto?

Mitä ehdotuksia olisi ensimmäiseksi autoksi?

Vaatimuksena kuitenkin:
- Vähäkulutuksinen, -päästöinen
- 4000-5000€
- Ilmastointi (mieluusti automaattinen sellainen, Cruise on ehdottomasti plussaa)
- Sopivan kokoinen (ei järkälefarkku)
- Luotettava (ei hajoa käsiin)
- Halpa ylläpitää
- Hyvätuntuinen ajaa

Mitä näihin sopivia autoja suosittelette? Olen koittanut vältellä ranskalaisia kun varsinkin pösöistä huonoja kokemuksia. Mites Alfat ja Fiatit? Volvoissa, saabeissa suuri kulutus. Toyotat huonosti varusteltuja. Audit, Volkkarit kalliita. Ehdotuksia kiitos :)
15322
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

- Isompi kone tarkoittaa kallimpaa vakuutusta ja korkeampaa vuosiveroa.

- Laita nettiautoon hakutekijäksi rahasumma ja vertaa vuosimalleja mitä sillä saa.

- Luotettavaksi voi sanoa vain "Toyota", mutta saman tien joudut tyytymään vanhempaan tai 100 tkm enemmän ajettuun.

- Hyväntuntuinen ajaa on makuasia. Ford Focus on kuulemma hyvä ajaa, mutta sivutuotteena meluisa. Renault Megane on hiljainen ja mukava, mutta siinä on kuulemma hassu ohjaustuntuma ja mahdollisesti vikoja, tosin se ei ruostu.

- Suosituksena siis riittävän epäsuosittu malli jotta sen saa uudempana ja varusteltuna. Ja pieni googlaus johonkin koeajoon. Eri automallit ovat eri automalleja, eli vm. 1990 Pösö ei ole sama auto kuin vm. 2004 Pösö. Eikä Mersu ole Opel vaikka molemmat ovat saksalaisia.

Ja 4000-5000 hintaluokassa ei ole katastrofi jos auto hajoaa. Kymppitonnin hintaluokassa pitää varautua siihen että se 4000 euroa katoaa kolmessa vuodessa arvonalennukseen.

Äänestä

Noilla kriteereilla joku Fiat tai ranskalainen.

Äänestä

Ilmastoinnissa suosittelen manuaalista vaihtoehtoa. (halvempi korjata, jos tulee vikaa )...
Vähän ajetut ensimmäisen sukupolven renault meganet suht luotettavia, ja edullisia korjata. Niitä saa alle 2 tonnilla. 1.6 / 16v. bensakoneella kulkee melkeen 200 km/h..

Äänestä

Vai Saabeilla suuri kulutus...? Hah, salli mun nauraa. Tutustuppa faktatietoihin saabbien kulutuksesta ja ylläty iloisesti!

Osta turvallinen Saab joka kulkee "kuin kiskoilla". Tarkistat vielä että valitsemasi vuosimalli soveltuu E85 etanoliseoksella ajeluun (noin euron litra) ja takuulla et enää muihin merkkeihin vilkaisekkaan.

Ja entäs sitten saab yhteisön tuki. Ehkä maailman paras ja toimivin merkki-foorumi josta saat vastauksen mihin tahansa ongelmaan samantien. Liity saab-klubiin ja aloita autoiluharrastus todistetusti helpoimmalla ja tyylikkäämmällä tavalla, kaikkea ei tarvitse opetella kantapään kautta!

Äänestä

Saabismi on sairaus ja noilla kriteereillä paras on polkuauto ja koska kyseessä nuori joka provosoi liikenteessä roikkuen toisten perässsä ohitttaa missä sattuu ja koittaa näyttää Coolilta ja muutenkin öykkäröiden polkuauto paras .

Äänestä
  • Mahdollisimman vähän ajetun katselet,niitäkin löytyy kun on tarkkana,mieluummin liikkeestä,kyllä niillä vastuu on jos heti jotain ylläriä tulee.en ole Toyota miehiä mut joku corolla tai fordin fiesta ei ole huonoja vaihtoehtoj,kokemuksia molemmista.Tingithintaa ja jotain esim kunnollista rengasta jos kuluneet,Onnea kaupoillesi,

    Äänestä

Katsele rauhassa kehutun Helsinkiläisen autoliikkeen tarjontaa ja sopivan löytyessä rohkeasti kaupoille.
Tältä palstalta voit lukea, että millainen asiakas ei kannata olla.

Äänestä
  • Meiltä saat myös autoja alennuskupongeilla. Niitä saat sekä meiltä että sosiaalihuollosta.

    Äänestä

  • Järkevimmät hinnat kirjoitti:

    Meiltä saat myös autoja alennuskupongeilla. Niitä saat sekä meiltä että sosiaalihuollosta.

    Eukö voi asialliseen aloitukseen vastailla asiallisesti?miksi se näsäviisaus pitää heti aloittaa?

    Äänestä

Tuossa hinta-luokassa on jo pientä riskiä, mutta kyllä sillä hintaa voi oikeinkin hyvän auton saada. Mieleen tulisi ekana Toyota Yaris 1,3 , ehkä VW Polo 1,4 (usein kyllä kone kalisee epämiellyttävästi), Nissan Micra tai Almera (Almerassa tarkkana 1,5 usein vaihteisto vikoja ja 1,8 runsas öljyn kulutus), Suzuki Swift, Skoda Fabia, eikä Renault Cliokaan mikään huono ole.

Äänestä

Mites nuo vakuutusmaksut, kun 18 vuotiaalla bonuksia ei ole, joten hintaa kertyy... Millaisella autolla vakuutus mahdollisismman pieni?

Äänestä
  • Yleisesti ottaen vakuutus on halpa, kun auto on halpa, pieni ja tehoton. Siinä on nuorelle sietämistä, mutta jostainhan bonusten kerääminen on kuitenkin aloitettava.

    Äänestä

  • Polkuautolla...

    Äänestä

  • ..... kirjoitti:

    Polkuautolla...

    Voisitteko mennä vaikka rectumiin noiden polkuautoehotustenne kanssa???

    Äänestä

toyota

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nykynuori96 kirjoitti:

Mitä ehdotuksia olisi ensimmäiseksi autoksi?

Vaatimuksena kuitenkin:
- Vähäkulutuksinen, -päästöinen
- 4000-5000€
- Ilmastointi (mieluusti automaattinen sellainen, Cruise on ehdottomasti plussaa)
- Sopivan kokoinen (ei järkälefarkku)
- Luotettava (ei hajoa käsiin)
- Halpa ylläpitää
- Hyvätuntuinen ajaa

Mitä näihin sopivia autoja suosittelette? Olen koittanut vältellä ranskalaisia kun varsinkin pösöistä huonoja kokemuksia. Mites Alfat ja Fiatit? Volvoissa, saabeissa suuri kulutus. Toyotat huonosti varusteltuja. Audit, Volkkarit kalliita. Ehdotuksia kiitos :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu