torpan poika

antitorppa

Eikö olisi torpan poika hienoa jos joskus voisit viitata ihan oikeisiin tieteellisiin artikkeleihin eikä sinne creation.com valhetieteeseen?

Miksi muuten kreationistit yrittävät luoda materiaalia mikä näyttää tieteelliseltä mutta ei sitä ole? Miksette vain totea että jumala tek, sitä ja tätä? Vesimassat nooan tulvaan tuli ei mistään ja meni ei minnekkään? Miksi edes yritätte selittää sitä luonnollisten prosessien kautta?

On aika hassua että kreationistit, jotka halveksuvat tiedettä kuitenkin tuottavat omaa materiaalia joka matkii sitä :)

5

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hassua ehkä, muttei vähääkään yllättävää.

      Tiedettä jäljitellään, koska tieteellä on arvovaltaa ja käytännössä totuushegemonia. Näennäistieteet pyrkivät tuota arvovaltaa hyödyntämällä hakemaan uskottavuutta. Ne siis pettävät ihmisiä, mutta Torpan tapaista valveutumatonta, uskonvahvistusta janoavaa ja toistaitoista lukijaa viedään noilla kretujen ajatushautomoiden hölynpölyillä kuin litran mittaa.

      Kun tiede ei sitten olekaan samaa mieltä, alkavat syytökset tieteen ateistisuudesta, jumalien poissulkemisesta tieteestä, väitteet tieteen metodologisista puutteista, mielipidevainoista ja tieteen käsitysten virheistä.

    • xxxx On aika hassua että kreationistit, jotka halveksuvat tiedettä kuitenkin tuottavat omaa materiaalia joka matkii sitä :) xxxxx

      Uskovat eivät halveksi rehellistä tiedettä. Se on sopusoinnussa kreationismin kanssa ja kumoaa evoluutioteorian alusta loppuun asti.

      Tiede, tai oikeammin, tiedemiehet ovat kuitenkin vajaavaisia, eivätkä tiedä selitystä kaikille niille asioille, jotka Raamattu tietää. Siksi rehellinen ja vilpitön tiedemies nöyrtyy Raamatun edessä ja tunnustaa, että Raamattu on ainoa arvovaltainen totuuden ja moraalin määrittäjä.

      • eli ei ikinä

        Eli siis kaikki paitsi kreationsimi on valhetta? Näinhän sinä sen haluaisit osoittaa? Mutta hei, kyllä kreationismi hyväksytään tieteeksi kunhan siitä löytyvät ne ensimmäiset todisteet. :DDDD


      • pimeäkeskiaika

        Kreationistinen "tiede" on jaakob kuin se kiinassa kopioitu iphone. Pintapuolisesti näyttää oikealta mutta sisältä silkoa roskaa :D

        Jos raamattu saisi päättää tieteen sisällöstä, kiertäisi aurinko vielä maata ja muun totuuden väittäjät poltettaisiin roviolla harhaopista.


    • scorpi on

      Evoluutio on vihdoin saanut onnistuneesti väsättyä ihan sattumalta uuden lajin, Rockravun.

      http://www.iltalehti.fi/iltatytto/201415_it.shtml

      Rockrapua voi tsiigata kesäisin Vespan päältä Jyväskylän seudulla. Nyt Rockrapu pyydykset esiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      192
      6566
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      100
      5471
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      124
      3441
    4. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      258
      3376
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      86
      2418
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      3
      2135
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1816
    8. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      47
      1754
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      50
      1732
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1386
    Aihe