EU solmii vapaakauppasopimusta???

Susan George: EU ja USA junailevat vaarallista vapaakauppasopimusta salassa
Euroopan unioni ja Yhdysvallat käyvät neuvotteluja maailman suurimman vapaakauppa-alueen muodostamiseksi. Aktivisti ja ajatushautomon johtaja Susan George pitää hanketta vaarallisena demokratialle ja kansalaisten oikeuksille.

http://www.kepa.fi/uutiset/10358
____________________________
Käykää lukemassa miten pirulliseen systeemiin meitä ollaan liittämässä,suomenkin eduskunta asialla, sokein silmin.
362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Venäjä jää ison bisneksen ulkopuolelle ja Venäjän agentit ovat raivoissaan.

Äänestä

http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=9&id=10114

Suomen ''oppositio'': Perussuomalaiset kannattaa vapaakauppasopimusta USA:n kanssa


Kotimaan mediamonitorin on tarkoitus herättää keskustelua kotimaisesta mediasta ja sen tarjoamista uutisista. Alla ensimmäisenä mahdollinen uutistoimittajan henkilökohtainen kommentti artikkelista.
Toimittajan kommentti:

Eihän tästä enää saisi varmaan edes yllättyä, kuinka perussuomalaisten mukaan EU, NATO, vapaakauppa ja kaikki muukin liittovaltiokehitys on vaan muka niin hyväksi meille kaikille. Mutta silti. Suomalaiset ansaitsisivat edes yhden vaihtoehdon. Edes yhden todellisen opposition eduskuntaan, joka antaisi äänen Suomen puolesta, suomalaisten - ulkomaista ja yksityistettyä läntisen valtaliiton hallintaa vastaan!

Janus Putkonen

Äänestä

Fantastinen TTIP ja turvallisuus

Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajana toimivan Timo Soinin mielestä EU:n ja Yhdysvaltojen välisessä vapaakauppasopimuksessa, TTIP:ssä, on kysymys myös Suomen turvallisuudesta. Näkemykselle voisi lähinnä nauraa, ellei sillä olisi niin pelottavia kaikuja menneisyydessä.

Turvallisuudesta oli kuulemma kyse myös silloin, kun Mauno Koivisto ruhjoi Suomea kohti EU-jäsenyyttä. Nyt olemme EU:n kautta tahtomattamme osa suurvaltojen eturistiriitoja, vailla puolueettomuuden suojaa, vailla todellisia vaikutusmahdollisuuksia EU:n sisällä – mutta kriisien maksun suhteen eturivissä.

Euron suhteen tarina on sama. Suomi liittyi yhteisvaluuttaan ainoana Pohjoismaana, koska se kuulemma lisää meidän turvallisuuttamme. Tämä perustelu kaivettiin tosin esiin vasta sen jälkeen, kun väitteet eurosta ”kasvun ja vakauden” takaajana muuttuivat täysin fantastisiksi eli eriskummallisiksi ja naurettaviksi. Alkujaan yhteisvaluutan piti olla vain aiempia valuuttoja fiksumpi maksuväline, epäpoliittinen projekti. Nyt taloudelliseksi ja sosiaaliseksi katastrofiksi osoittautuneeseen euroalueeseen kuulumista perustellaan nimenomaan politiikalla, ja vieläpä turvallisuuspolitiikalla.

http://ipu.fi/fantastinen-ttip-ja-turvallisuus/
_______________________________________
Tuhon tietä kulkee tämä maa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jopa on rumaa, kirjoitti:

Susan George: EU ja USA junailevat vaarallista vapaakauppasopimusta salassa
Euroopan unioni ja Yhdysvallat käyvät neuvotteluja maailman suurimman vapaakauppa-alueen muodostamiseksi. Aktivisti ja ajatushautomon johtaja Susan George pitää hanketta vaarallisena demokratialle ja kansalaisten oikeuksille.

http://www.kepa.fi/uutiset/10358
____________________________
Käykää lukemassa miten pirulliseen systeemiin meitä ollaan liittämässä,suomenkin eduskunta asialla, sokein silmin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu