monen auton ongelma

Hei,
kun kesä kohta tulee taas Suomeen niin minun jokavuotinen ongelma on se että minulla on kaksi autoa, ja omassa firmassa vielä pakettiauto jota vain itse ajan kun ei ole muita koko yrityksessä töissä.
Haluaisin kaikki autot pitää käytössä mutta vakuutukset ja käyttöverot on sen verran kalliita ettei siihen kohta riitä enää rahkeita

Mikä neuvoksi, kesällä haluan ajaa pääsääntöisesti kaksipaikkaisella avoautollani vain hyvillä ilmoilla. Pakua tarvitsen satunnaisesti kerran pari kuukaudessa, ja sitten normi henkilöautolla ajaisin kaikki pidemmät maantiematkat vaikka siitäkin melkein koko katon saa auki.

Kaikki autot on 2000 luvulta paitsi avoautoni joka on 1996 vuosimallia.
Tarvitsisin joustavan tavan valita auton tilanteen mukaan eikä kalenterin tai muun vastaavan.

Löytyykö ratkaisia jossa kustannukset tulee vain päivittäisen käytön mukaan, vaikkapa vakuutusyhtiöiltä? Ollilan kilsaperusteinen maksu ei minua miellyttänyt koska ajan kuitenkin melkoisen paljon vuodessa, noin 50tkm yhteensä näillä kolmella autolla.

Yksin elävänä perheessä ei myöskään ole muita jotka autoa käyttäisi jos itse olen jollain toisella liikenteessä. Sama koskee jos olen viikon tai pari matkoilla ulkomailla eikä autoillani silloinkaan kukaan aja.

4

302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaksikäyttöauto

      Eipä taida muuta ratkaisua olla, kuin sanoa irti vakuutukset aina määräajaksi sen
      mukaan mitä auto et käytä lähipäivinä. Trafille ilmoitus kustantaa kai 4 4 € jakso.
      Tai sitten vuokrata joutilas auto jollekin luotettavalle kuskille.

    • Vaikeaa tekemällä

      Muuta Sveitsiin. Siellä voit vaihtaa henkilökohtaiset kilpesi aina siihen autoon, jolla ajat. Verot ja vakuutukset kulkevat kilpien mukana, eivätkä ole kiinni pellissä ja valmistenumerossa. Lian fiksu systeemi Suomeen, ei onnistu Suuriruhtinaskunnan vero- ja byrokratiassa.

      Tai sitten teet joka viikko muutaman L.K.P:n aina säiden ja ajotarpeiden mukaan ja makselet Trafin pennoset. On Lottovoitto syntyä Suomeen. Ja sellainen tosiaan meidän kustannuksillamme tarvitaan täällä selviämiseen...

    • Paasikivi-Kekkonen

      Täällä sama ongelma, johon olen miettinyt ratkaisua. Autoja kun on yhteensä neljä, eri käyttötilanteisiin.
      Se mikä Kovasti ihmetyttää on se, kuinka henkilökohtaiset bonukset kuitenkin ovat autokohtaiset?!?! Tarkoitan siis sitä, että bonukset ovat kuulemma minun henk.koht saavuttamani etu "siivosta" ajamisesta, mutta miksi ne eivät sitten päde kuin yhteen näistä neljästä autostani??? Ei ole loogista.
      Sitten kun vielä laskut on maksettava etukäteen, ja monet liikennekäytöstä poistot ja takaisin otot jatkuvat niin paperisota ja sotku on valmis niin ettei kärryillä pysy enää erkkikään.

      Luulisi nykyään löytyvän jos jonkinlaisia räätälöityjä vakuuturatkaisuja???

      • Ei riitä tili

        Äkkiäkös nuo liikennekäyttöpoistot/otot netissä tekee.

        Ongelma on tosiaan näissä liikennevakuutuksen bonuksissa. Kun on 70 prossaa bonuksia yhdessä, niin ei viitsi lähtöbonuksilla muilla ajaa.
        Mooytoripyörässä vielä pahempi tilanne, kun perusbonuksilla on tossa kuussatkussa seisonta-ajallisen liikennevakuutuksen perusmaksu 3 000 euroa vuodessa!
        Joku voi kutsua tätä markkinahinnoitteluksi, minä kutsun sitä lakisääteiseksi ryöstöksi.

        Tähän tarttis tulla muutos. Samanlainen lisäkilpi kuin Saksassa, mumerot 1-3 lisäkilvessä, muuten voi kolmessa pyörässä käyttää samaa kilpeä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4108
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe