Sosiaalinen edistys:Venäjä vasta 80.!

Tämäkin kattava maailmanlaajuinen vertailu osoittaa, mikä kehitysmaa Venäjä on , vaikka se tuskin rikkauksissaan rypevää idän kaljua hiirtä haittaa:

Suomen sijoitus on 8.

http://www.socialprogressimperative.org/data/spi
859
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

eikös Venäjä peittoa kaikki Afrikan maatkin?

Äänestä
  • Saudi Arabiakin on korkeampi kun Venäjä,
    Vaikka siella hakataan päät torilla noituudesta.
    Vaikka naiset ei saa edes autoa ajaa.
    Vaikka se on absoluttinen monarkia.

    Työntäköön se amerikkalainen "tutkia" perseeseen moisia vertailuja

    Äänestä

  • Vertailija kirjoitti:

    Saudi Arabiakin on korkeampi kun Venäjä,
    Vaikka siella hakataan päät torilla noituudesta.
    Vaikka naiset ei saa edes autoa ajaa.
    Vaikka se on absoluttinen monarkia.

    Työntäköön se amerikkalainen "tutkia" perseeseen moisia vertailuja

    Tutkimus osoittaa vain sen tosiasian, että Venäjän suuren kansanmassan elinolot pyörivät todella surkealla alueella. Kuten muissakin kehitysmaissa, niin Venäjälläkin pieni rikas osa varastaa orjuutetuilta talonpojilta sen minkä se irti saa.

    Äänestä

Venäjällä kansa omistaa edelleen omat luonnonaarteensa ja valtio verottaa sekä kerää voittoja niiden tuotoista. Suomessa taas kansalta on kaikki luonnoaarteet jo varastettu muun maailman sijoittajille, jotka keräävät kaikki voitot taskuihinsa maksamatta veroja lainkaan. Silti noissa vertailuissa nähdään mm. kaivosteollisuuden vaikutus paljon tuottoisampana kansantaloudelle Suomessa kuin Venäjällä, vaikka totuus on päinvastoin. Täällä tuotot luonnovaroista rosvotaan verovapaina yksityisiin taskuihin maailmalle, kun taas Venäjällä kansantalous saa niistä paljon isomman hyödyn.

On todella naurettaavaa, että vertailijat kuvittelevat tuovansa esille kuvaa eri maiden kansantalouksien tasosta, vaikka todellisuudessa monikansallisten riistotaloutta harjoittavien veronkiertäjämijardöörien voitot eivät kansantaloutta auta pätkääkään. Vain ne toimijat, jotka harjoittavat vastuullista ja verotuloja kansantalouteen tuottavaa toimintaa, auttavat oikeasti kansantaloutta.

Äänestä

Ajatteles kun jo kehitysmaana Venäjä on maailmanmahti.

Mitä se sitten on kun se alkaa hyödyntään rikkauksiaan ja kehittää vielä kauppaa ja puolustusta toisen maailmanmahdin Kiinan kanssa.

Äänestä
  • mikään mailmanmahti ole, talous Portugalin tasolla, armeja simputettu ja juoppo, tankit ruosteisia, ohjukset ei toimii. lapset asuu viemäreissä, rikolliset ja mafia pitää valtaa, paskoo kaksoisveskissa kyykyssä, Siperia on jo käytännössä kiinalaisten asuttama.

    Äänestä

  • Ei se kirjoitti:

    mikään mailmanmahti ole, talous Portugalin tasolla, armeja simputettu ja juoppo, tankit ruosteisia, ohjukset ei toimii. lapset asuu viemäreissä, rikolliset ja mafia pitää valtaa, paskoo kaksoisveskissa kyykyssä, Siperia on jo käytännössä kiinalaisten asuttama.

    Venäläisten onneksi kiinalaiset eivät tiedä mitä äänestäminen tarkoittaa sitäkään vähää mikä venäläisten käsitys on.

    Äänestä

  • Maailmanmahdiksi nousemiseen tarvitaan jonkinverran luonnonvaroja ja paljon väestöä. Niillä saadaan tankit liikkeelle Pohjois-Korean malliin. Ei Pohjois-Korean ei tarvitsisi olla kuin muutaman kertaluokan suurempi väestöltään, niin johan alkaisi tosielvistely vaikka tavikset kotomaassa näkisivät nälkää. Sama homma on Venäjällä, mutta kehittymisen kanssa on vähän niin ja näin kun Putler sahaa omaa oksaansa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


<´`> kirjoitti:

Tämäkin kattava maailmanlaajuinen vertailu osoittaa, mikä kehitysmaa Venäjä on , vaikka se tuskin rikkauksissaan rypevää idän kaljua hiirtä haittaa:

Suomen sijoitus on 8.

http://www.socialprogressimperative.org/data/spi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu