Ostin uudet renkaat autoon jotka oli ihan hyvin pärjännyt rengastesteissä. Lehden mukaan valmistusmaa oli saksa mutta ostamissani saman nimisissä renkaissa eri valmistusmaa. Valmistusaika oli renkaissa helmikuu 2013 ja toukokuu 2013. Lehden renkaat oli valmistettu elo-syyskuussa. Onko renkaiden laadulla jotain eroa?
Sama rengas valmistaja eri valmistusmaa?
Ratti
5137
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Renkaat ovat pyöreitä ja mustia. Maito on taas valkoista ja märkää. Molemmat ovat siis massatuotteita eivätkä edusta rakettitieteitä. Tuotantolaitoksia on ympäri maailmaa. Laatu on valmistajan määrittelmän toleranssin sisällä valmistuspaikasta riippumatta.
Mutta kuinka laajat ovat valmistajan toleranssit, voi olla melkoisia eroja ja tuotantoonkin tehdään muutoksia ja tuote muuttuu.
Meillä on kesä-Goodyearit Saksasta ja Puolasta, talvi-Michelinit Espanjasta ja Thaimaasta.
Ei niissä ole ollut moittimista, mutta aasialaisia työpaikkoja en olisi halunnut tukea kun EU:ssa on työttömyysongelma.
Sitten on tietysti kotimainen Nokian, ne voivat olla suomalaiset tai venäläiset.
Nokioiden kanssa kannattaa olla tarkkana. Tarkista aina ennen ostoa että saat Venäläiset, suomi kumit on vanhoilla vehkeillä tehtyjä paskoja joita myydään tyhmille suomalaisille. Rengastestiin viedään sitten Venäjän tehtaan parempaa laatua.
Mikä täällä haisee???? Ai juu, sun paskan jauhantas lemuu.