vanhukset pelkkää paskaa

Hoito vaihtelee huomattavasti eri paikkakunnilla on sydämellä työtä tekeviä hoitajia sitten erittäin töykeitä hoitajia vanhus pelkkä haitta heille pahoitetaan mieli
25948
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Oikeinkirjoitusko antaa sen ammatillisen sekä ainoan hyväksyttävän näkemyksen. Kiusaajahoitajia sekä muita luonteeltaan nyrjähtäneitä hoitoala rakastaa, säälii ja suojelee!

Äänestä
  • Oletan, että pidät kiusaajana ja nyrjähtäneenä kaikkia, jotka ovat kanssasi asioista eri mieltä. Se mitä sinä näet omin silmin ei tarkoita, ettei se olisi ihan yhtä nyrjähtänyttä, koska näkeminen ei auta, jos tietoa ei ole. - Ja joo-o, kyllä oikeinkirjoitus jotain kertoo ...

    Äänestä

  • Asenne vanhustenhoitoon muututtava asialliseksi.Toki niitäkinpaikkoja on joissa hoidetaan asiallisesti ja ammattitaidolla.Vastakohtia on palkkaa nautitaan ja se on siinä.Osalääkäreistäkin kiiruhtaa jo yksityisiin lääkärikeskuksiin maksaviapotilaita hoitamaan.Pidetäänkö vanhuksia jonkinasteisina ongelmajätteenä ja hoidetaan "säilöntäkeskuksissa?"

    Äänestä

Kiusaajiahan muutenkin paijataan ja suojellaan ja kiusattuja kaltoinkohdellaan. Väitetään että kiusaaminen on muka kiusatun syy. Sitten sanotaan että ei ne voi kiusata kun ne on niin mukavia, aina mielinkielin. Haloo kukahan kiusaa se joka on yksin vai se jolla on lauma ympärillä! Ja ykskin kiusaaja josta sanottiin niin on hoitaja ja sitoo vanhuksia rannikolla.

Äänestä

Jokaisessa ammatissa on niitä hyviä ja vähemmän hyviä. miksi hoitoala olisi se poikkeus?

Äänestä
  • Jos jotain kohdellaan hoitltyössä huonosti niin välittömästi yhteyttä esimieheen.Kenenkään ei tarvitse kokea kaltoinkohtelua.Ei vanhuksen eikä lapsen,ei kenenkään.Jos joku tuntee kaltoinkohtelua niin asia on selvitettävä välittömästi.Ei saa pelätä yhtään yhteydenottoa!!.

    Äänestä

  • Asiat tättyy selvittää kirjoitti:

    Jos jotain kohdellaan hoitltyössä huonosti niin välittömästi yhteyttä esimieheen.Kenenkään ei tarvitse kokea kaltoinkohtelua.Ei vanhuksen eikä lapsen,ei kenenkään.Jos joku tuntee kaltoinkohtelua niin asia on selvitettävä välittömästi.Ei saa pelätä yhtään yhteydenottoa!!.

    No sehän nyt on itsestäänselvyys, ei kai tässä siitä ollutkaan kysymys vaan siitä, että myös hoitajissa on moneen junaan, ilman kiusaamista ja kalotinkohteluakin. Toiset tekevät hoitotyötä kiinnostuksesta auttamiseen ja itse työhön, toiset silkasta rahasta, ja kaikkea siltä väliltä.

    Hoitajakin on tavallinen ihminen vikoineen ja puutteineen, siis ei mukään yli-ihminen vaikka hoitajan ammatin on valinnutkin.

    Äänestä

Tekeekö aloittaja omia töitään "sydämellään" ?

Äänestä

Se vain on sellanen homma ,jos vanhuksen omainen menee tekeen kantelun johtajalle niin vanhuksesta helposti tehdään mielivikainen. Johtaja lupaa puhutella työntekijöitä ,eihän siitä mitään hyötyä ole koska työpaikalla silloin pelataan yhtä ja vanhuksesa se vika vaikka näin ei välttämättä ole.

Äänestä

Sitä näkee ja kuuluu kaikenlaista. Kun viimeksi olin sairaalassa muutaman päivän, niin viereisessä pedissä oli mummo, joka tarvitsi vaipat. Mutta aina kun pissatti, se kiskoi vaipat pois ja pissasi sänkyyn. Soitti sitten aina hoitajan paikalle lakanoita vaihtamaan, monta kertaa joka päivä ja yö. Kerran ja toisenkin hoitaja sanoi tiukkaan sävyyn, ettei saa ottaa vaippoja pois, on muutakin tekemistä kuin jatkuvasti lakanoita vaihtaa. No mummo tietysti sukulaisjoukolle valittamaan, että hoitajat ovat ilkeitä.

Samainen mummo valitti sukulaisilleen myös, ettei hänelle anneta ruokaa, että oli saanut pelkkää raakaa riisiä. Minä olin selvästi nähnyt, että mummo sai samaa ruokaa kuin minä. Oli siinä paljon muuta kuin pelkkää riisiä ja minun riisi oli ylikypsää.

Oli paljon muutakin. En nyt ihmettele, että niitä löytyy, jotka luulevat heidän omaistaan kohdeltavan kaltoin tai jotka väittävät saavansa huonoa kohtelua. Ehkä sitäkin on, mutta osa on silkkaa valehtelua.

Äänestä
  • Joskus on aihetta joskus ei siihen kun omainen valittaa hoidostaan.
    Ehkä vanhus ei haluaisi olla hoidossa yleensä, mutta kun tilanteita
    joissa on oltava hoidossa. Potilas / asiakas voi siten syyllistää omaisiaan
    eivät hoidat häntä, vaikka se ei aian mahdollista ole nykyään.
    Nuo asiat käsiteltävä avoimesti ja rehellisesti.
    Olen huomannut asian omaiseni ollessa hoidossa.

    Äänestä

  • Minulla oli joitakin vuosia sitten "vaikea vanhus", kävi käsiksi: tukkaa lähti ja mustelmia tuli... erään kerran menin sitten tk-asemalle näyttämään, kun en tiennyt mitä myöhemmin tulisi tapahtumaan, todisteeksi siitä, ettei kaikki ole aivan kunnossa (en aikonutkaan puolustautua heikkoa vanhustani vastaan. olisin saattanut rikkoa luita tai aiheuttaa häneen vammoja, jos olisin ottanut kunnon otteen - kärsin siis kohtelun)
    Mutta mitä sanoikaan ammatti-ihminen, sairaanhoitaja? Hän ja he uskovat vanhusta - ei minua. Minä en ollutkaan uhri.
    Toisella kerralla olimme saaneet luvan puhua hoitavan lääkärin kanssa ja sovittiin että keskustelu jää meidän väliseksi, aktiin ei laiteta tietoa käynnistä. Vanhuksemme kävi myöhemmin itse päivystävällä jostain syystä ja päiv.lääkäri näytti koneelta, että puhumassa oli käyty... Turpiin tuli.

    Siinä kaikki saatu tuki elämän vaikeissa vaiheissa.

    Selvitty on omin avuin :)

    Äänestä

Omaisten ei tarvii käyttää vähiä rahojaan vanhuksen hoitoon, vaan kunnan pitää hoitaa jos ei vanhuksen raha riitä, sitä varten veroja maksetaan! Vanhus voi säästää omia rahoja kun nuuka, mutta omainen ei ole velvollinen vanhusta elättämään!

Äänestä
  • eip ihme jos omaiset kaikkoaa, näitä mummoja on jotka ovat kaikkeen tyytymättömiä ja luulevat et omaiset on heidän palvelijoita

    Äänestä

  • ei kiitos enää kirjoitti:

    eip ihme jos omaiset kaikkoaa, näitä mummoja on jotka ovat kaikkeen tyytymättömiä ja luulevat et omaiset on heidän palvelijoita

    vanhukset voi olla ihan oikeasti v..mäisiä, johtunee iästä ja harhaisuudesta

    Äänestä

  • yks omainen kirjoitti:

    vanhukset voi olla ihan oikeasti v..mäisiä, johtunee iästä ja harhaisuudesta

    Siihen on helppovedota.Puolustetaan työkaveria tottakai vanhus on syyllinen koska apua tarvitsee.Ohjeistus on vaihdetaan vaippa illalla ja aamulla .Ohjeistuksenmukaan tehdään ja likaisissavaipoissa "hyvä"olla?Pyysin voiko äitiäni nostaa istumaan viikonloppuna hoitajilta ei voi kun ei jumpparia paikalla!Tummatukkainenhoitaja vastasi ylimielisesti nokanvarrenollessa pystyssä.Tätämummua ei tarvitse enään kääntää huilailee kylmiössä kuoppaamista odotellen.Kaikesta hänensaamastaan "hyvästä"hoidosta en viitsikertoa ettei joudu leimatuksi.Ihmettelen kuka älykääpiö keksinyt 3 miljardin säästöt soteuudistuksella tosiaankin ihmisiä pitää hauskuuttaa.Samantasoinen juttu oli delffiinit lensi Kreikkaan.Pieni kehoitus hoitakaa ihmisten pienetvaivat ajoissa ,ettei pahennu!Keskus-sairaalat pitkienkinmatkojen päässä kuljetuksienaikana potilaat eivät parane.Kuljetuksetkin maksavat .

    Äänestä

"vanhukset voi olla ihan oikeasti v..mäisiä"

Tämä pitää paikkansa. Itse olen vanhus ja myönnän syyllistyväni mitä alhaisimpiin temppuihin saadakseni mitä huomiota. Vaadin, että omaiset osaa lukea ajatukseni ja toimivat sen mukaan. Vihjailen, vinoilen, kiukuttelen, järjestän erilaisia näytöksiä ja mielenosoituksia jne... Yksin ollessa on aikaa ja mahdollisuus suunnitella kaikenlaista jopa toisten kiusaksi. Olen ilkeä ja inhottava.

Kaltaiseni vanhuksen kanssa pärjää parhaiten puhumalla suoraan asioista. Ääntä ei kannata korottaa koska kiero vanhus saa siitä lisää puhtia omiin toimiinsa. Laittakaa selkeät rajat mitä teette/hoidatte/annatte jne. Älkää lipsuko antamistanne rajoista. Pitäkää ensin huolta itsestänne, että jaksatte henkisesti kaltaiseni vanhuksen kiukuttelut.

Omalla kohdalla toivon, että eutanasia tulisi pikaisesti lailliseksi.

Äänestä

Ei kaikki vanhukset ole v-mäisiä. Kaiken takana saattaa olla masennus. Vanhusten masennus jää yleensä huomaamatta koska vanhus valittaa vain fyysisiä vaivoja. Terveydenhuollon henkilöstökään ei aina osaa erottaa vanhuksen masennusta muiden sairauksien joukosta.

Omaisilla on tärkeä rooli masennuksen selvittämisessä.

Äänestä

Vanhuksia on luonteeltaan laidasta laitaan, ihan niin kuin meitä muitakin.
Iän karttuessa ja joidenkin sairauksien myötä, jotkut luonteenpiirteet saattavat korostua.
Esim. toiset dementikot ovat hiljaisia kaikkeen sopeutuvia.
Toiset aggressiivisia, vaaraksi itselleen ja muille varsinkin, jos fyysistä voimaa riittää.
Ja kaikkea siltä väliltä, riippuen tietenkin myös siitä missä vaiheessa ja mistä johtuva dementia on kyseessä.

Äänestä

Vanhuksia on kaikenlaisia, dementoituneita ja ei-dementoituneita. Samoin hoitajissa on ihan kaikenlaisia.

Omaisellani muisti ja järki pelaa, paljon muu ei sitten pelaakaan. Kun hän pyytää apua niin nuori hoitaja sanoo suoraan että "ei huvita". Ja kun käyn omaiseni luona 2-3 kertaa viikossa sanoo tämä hoitaja että turhaan käyn niin usein.
Onko siinäkin joku rajoitus kuinka usein saa käydä tervehtimässä? Vuoden aikana kyseisestä hoitopaikasta on lähtenyt viisi ystävällistä hoitajaa muille osastoille mutta tämä hoitaja on ja pysyy. Tämän hoitopaikan esimieskin lähti kokonaan toisen kunnan palvelukseen.

Vanhustenhoidosta puhutaan hienoja mutta totuus on aika raadollinen.

Äänestä
  • "Nuoren hoitajanko" annat sanell milloin omaistasi käyt katsomassa, älä veikkonen.En oikein ukso että monessakaan työpaikassa hoitajan on vara sanoa että "ei huvita".

    Tämän päivän tilanne on se että työmarkkinatilanne on hoitajien. On vara valita työpaikkansa ja hoitajatjhan käyttävät tilnnetta hyväkseen ja liikkuvat työpaikasta toiseen. Minusta hyvä asia etenkin nuorten hoiyajien kastella useampia työpaikkoja ja ei ole ollenkaan hassumpaa työpaikan kehittämisen kannata jos esimiehetkin välillä vaihtvat.

    Äänestä

  • Kysy siltä hoitajalta,miksi hän on työssä siellä, jos ei kerran huvita.

    Suuri työntekijöiden vaihtuvuus voi kieliä myös siitä, että johtamisessa on vikaa.

    Äänestä

Kuka tai mikä taho auttaa laitoksessa kaltoinkohdeltua vanhusta?

Äänestä

Potilasasiamies. Joissain laitoksissa myös sosiaalityöntekijä, jolta voi kysyä neuvoa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kokemusta on kirjoitti:

Hoito vaihtelee huomattavasti eri paikkakunnilla on sydämellä työtä tekeviä hoitajia sitten erittäin töykeitä hoitajia vanhus pelkkä haitta heille pahoitetaan mieli

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu