Sertralinin lopettaminen

Minulla Helsinkiläislääkäri lopetti Sertraliinin käytön kun seinään!
Kun sanoin vanhasta kokemuksesta, että eihän tätä voi tosta vaan heti lopettaa niin totesi siihen "No, ei se niin vaarallista ole".

Helvetti nyt on sellaisiä äkkillisiä huimauksia ja välillä välähdyksiä silmissä ja sitä rataa.

En ymmärrä tuolllaista meininkiä lainkaan. Esim. oma mielipiteeni on se, että autolla ajaminen hankaloituu tässä tilanteessa. Lääkäriäkö syytän jos tulee onnettomuus?

Hieman vastuuta sinne myös lääkäreille, ja sana hieman taitaa olla vielä kovin mieto tälläisissä tapauksissa.
3484
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Todella törkeää. Ja tällaiset lääkärit meitä "hoitavat". Kannattaa varmaan aloittaa lääke uudestaan ja tiputtaa vähitellen useamman kuukauden aikana. Tsemppiä!

Äänestä

Ei pitäisi koskaan lopettaa seinään. Lääkärilläsi ei ole tarvittavaa ammattitaitoa psyykenlääkkeiden saralta. Kannattaa ehkä harkita hakeutuvansa toiselle lääkärille, josta saisit vieroitusta varten nappeja. Tietenkin asia riipppu paljolti siitä kuinka kauna käytit. Jos kyseessä oli vain muutaman viikon käyttö ei tilanne ole ihan niin vaarallinen, mutta jos olet useita kuukausia saatika vuosia käyttänyt seuraukset vieroitusoireiden kautta voivat olla ikävät. Vieroitusoireiden alkuun voi mennä muutamasta päivästä ihan viikkoihinkin, joten tärkeää olisi, että tutustut asiaan saman tien. Tietenkin on aina mahdollisuuus, että kuulut niihin henkilöihin, jotka selviävät vähällä, mutta sitä ei voi ennalta tietää ja siksi on tärkeää varautua.

Vieroitukseen ja siihen liittyviin fyysisiin ja henkisiin oireisiin voit tutustua esimerkiksi osoitteissa www.survivingantidepressants.org ja www.beyondmeds.com. Jotain perustietoa löytyy myös sivustolta www.comingoff.com.

Äänestä

Onko pitkäkin kuuri takana? Itse söin sitä 1,5v ja lopettamisen jälkeen vieroitusoireet kestivät ainakin 8vk! Pahimmat kolme ja tuon kahdeksan
viikonkin jälkeen jopa puolisen-vuoden jälkeen sähkäreitä oli joskus hetkittäin
päässä ja huonotuulisuutta. Kokeillut yhteensä kuutta eri valmistetta ja paras
lopputulos tuli kun lopetti niiden käytön kokonaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SomeOneElseIsStupido kirjoitti:

Minulla Helsinkiläislääkäri lopetti Sertraliinin käytön kun seinään!
Kun sanoin vanhasta kokemuksesta, että eihän tätä voi tosta vaan heti lopettaa niin totesi siihen "No, ei se niin vaarallista ole".

Helvetti nyt on sellaisiä äkkillisiä huimauksia ja välillä välähdyksiä silmissä ja sitä rataa.

En ymmärrä tuolllaista meininkiä lainkaan. Esim. oma mielipiteeni on se, että autolla ajaminen hankaloituu tässä tilanteessa. Lääkäriäkö syytän jos tulee onnettomuus?

Hieman vastuuta sinne myös lääkäreille, ja sana hieman taitaa olla vielä kovin mieto tälläisissä tapauksissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu