"Jaakonsaaren isoveli Pentti hukkui 8-vuotiaana matalaan rantaveteen. Kuolemaan johtaneet tapahtumat eivät koskaan selvinneet, ja tapaus jäi mysteeriksi.
- Äitini sanoi, että Pentti oli liian hyvä elämään ja että oli onni, että Pentti pääsi taivaaseen, Jaakonsaari kertoo IS:lle.
- Ihmettelin, miksi äiti itkee, vaikka Pentillä on hyvä olla.
Suru valtasi koko perheen, mikä sai pikku-Liisan pohtimaan ulospääsyä. Hän alkoi tahtoa taivaaseen itsekin. Eräänä päivänä uimataidoton tyttö hyppäsi läheiseen syvään jokeen.
- Muistan hyvin sen hetken, kun olin uppeluksissa. Minulla oli hirveän hyvä olla. Ajattelin, että nyt pääsen taivaaseen Pentin luokse.
Hypyn nähnyt mies pelasti veden varaan joutuneen lapsen. Jaakonsaari kertoo, ettei perheessä sen koommin puhuttu taivaasta."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014041218208707_uu.shtml
- Äitini sanoi, että Pentti oli liian hyvä elämään ja että oli onni, että Pentti pääsi taivaaseen, Jaakonsaari kertoo IS:lle.
- Ihmettelin, miksi äiti itkee, vaikka Pentillä on hyvä olla.
Suru valtasi koko perheen, mikä sai pikku-Liisan pohtimaan ulospääsyä. Hän alkoi tahtoa taivaaseen itsekin. Eräänä päivänä uimataidoton tyttö hyppäsi läheiseen syvään jokeen.
- Muistan hyvin sen hetken, kun olin uppeluksissa. Minulla oli hirveän hyvä olla. Ajattelin, että nyt pääsen taivaaseen Pentin luokse.
Hypyn nähnyt mies pelasti veden varaan joutuneen lapsen. Jaakonsaari kertoo, ettei perheessä sen koommin puhuttu taivaasta."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014041218208707_uu.shtml
Vastaukset 29
Vanhimmat
Jumalan luona on hyvä olla mutta Jumala on kanssamme myös maanpäällä. Itsemurha on syntiä. Jumalamme on elävien Jumala.
"Itsemurha on syntiä."
Eli mielihyvin toteat tuon pienen tytönkin syntiseksi? Ovat ne kristinuskon opit kyllä hyvät kun sopivat ihan jokaiseen meistä.
Jokeen hypännyt tytöntylleröinen olisi siis kiitänyt suoraa päätä helvetin kitaan taivaan asemasta.
"Jumala armahtaa, kenet armahtaa". Minun on mahdotonta nähdä Jumalan tuomitsevan ymmärtämättömän pikkutytön. Kyllä Hän ottaa päätöksissään huomioon inhimilliset seikat. Onneksi hänet pelastettiin ja pahemmalta tragedialta vältyttiin. Todella ikävä tapahtuma..Inhimillistä väärinkäsitystä, josta on mielestäni kohtuutonta syyttää ketään. Tässä halutaan uskonto esittää vaarallisena. Vastaavalla ajattelutavalla voidaan monia hyviä ja hyvää tarkoittavia asioita "demonisoida". Nuori tyttö sai lahjaksi moposkootterin ja....Ilkeät vanhemmat ? Toivottavasti "esimerkilläni" ei ole todellista vastinetta ja sen lukijoita! Tragedioita tapahtuu ja niille haetaan syyllinen tai joku syyllistää itsensä..aiheetta.
Jumalasi on siis täsmälleen sellainen kuin haluat, tottelee sinua täydellisesti.
kekelle..
Ei tietenkään. Jumala ilmaisi Jeesuksessa rakkaudellisen puolensa ja kykynsä ottaa ihmisten heikkoudet huomioon. Siksi tein luottamuksessa tähän johtopäätöksen armollisuudesta esim pientä tyttöä kohtaan. Täällä on Jumala esitetty välillä sellaisena sadistina, että Hänen todellinen luonteensa on vääristetty.
Jopa oli tarina. Näin siinä käy kun lapsille annetaan todellisuuden vastaista tietoa.
Erittäin surullista nähdä mitä konkreettisia ja vakavia seurauksia on sillä uskottelulla, että kuoleman jälkeen olisi elämää.
Kuolemanjälkeinen elämä ideologia vie pois arvokkuuden nykyiseltä ainutlaatuiselta elämältämme josta pitää nauttia kaikkina (raskainakin) päivinä.
Onneksi kohdalle sattui tämä mies joka pelasti pienen Liisan. Hatunnosto hänelle.
Yksikään ateisti ei ole koskaan tehnyt itsemurhaa.
Hyvä ateistit
Kiitos kun muistutat meitä uskonnon järjettömyydesät läsnäolollasi.
Ei itsemurhassa mitään vikaa ole jos tekee sen hyvästä syystä.
Olisko ateismi yksi hyvä syy?
En voisi kuvitella tappavani itseäni ainakaan ateismin takia.
Pitäisi olla myös joku siisti keino tarpeen tullen päättää päivänsä.
Ei ainakaan siitä syystä, että olisi halunnut päästä jumalan luokse taivaaseen.
Minun luokkakavereistani kolme on tehnyt jo itsemurhan, kaikki kolme olivat ateisteja.
Sinulla kävi tuuri - jos he olisivat olleet kristyttyjä, niin he eivät olisi tappaneet itseään vaan sinut.
1) Paha paha;-D
2) Taas krisseli paljasti suhteensa totuuteen! Mitenköhän hänen jumalansa suhtautuu valehteluun?
http://www.iltalehti.fi/perhe/200809298255028_ms.shtml
"- Pentti-veljeni kuolema oli lapsuuteni suuri murhe, vaikka vanhemmat yrittivät minua siltä suojella. Trauma siitä silti jäi, vieläkin tulee hirveä ahdistus, kun näen uutisen, että joku on hukkunut. Haudalla kuvaa otettaessa minulle sanottiin, että ei sitten saa nauraa. Sen seurauksena minua, nelivuotiasta, nauratti aivan hirveästi ja siksi ilmeeni on niin kummallinen."
"Nauratti aivan hirveästi", jos haudalla naurattaa aivan hirveästi niin ei silloin voi olla kovinkaan surullinen.
>>"Nauratti aivan hirveästi", jos haudalla naurattaa aivan hirveästi niin ei silloin voi olla kovinkaan surullinen.
Kristinuskon mukaan taivas on vielä tyhjä. Vasta sitten viimeisenä päivänä... Sitä ei ole vielä tullut, joten...
Monenmoista näkemystä on tuossakin asiassa. Esim. ne kuvitellut koomassa olijoden taivas- ja helvettikokemukset joiden nimeen jotkut kovasti tuntuvat vannovan...
Mutta ev.lut. oppien mukaan todellakin taivaan pitäisi olla melkoisen tyhjä tätä nykyä.
Amerikassa jokin aika sitten joku toinen tappoi itsensä päästäkseen isänsä luo taivaaseen.
Ateistien tekemiä itsemurhia tapahtuu joka päivä.
Eivät kestä uskovaisten tyhmiä juttuja.
Kristinusko sisältää niin voimakkaan itsemurhahoukuttimen että itsemurha on erikseen pitänyt julistaa synniksi.
Taas yksi todistus lisää uskontojen vaaroista!
Onneksi yhä harvempi lapsi enää uskoo tuollaisiin järjettömyyksiin.
Onneksi Jumala hävittää tulevaisuudessa kaikki ateistit ja harhauskoiset.
ja Allah loput.
Sama jätkä, eri kerho.