47 miljardia lisävelkaa on Kataisen

tulos. http://www.hs.fi/talous/Kataisen ministerivuosien tulos 47 miljardia euroa velkaa/a1397110791148
Se on aina sama juttu kun Kokoomus pääsee hallitukseen että toiset saavat niiden tekoja korjata vuosikymmeniä.
23332
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Siihen kun lisätään vielä Himaselle annettu bonus 700 000 euroa, niin alkupalat on pöydässä.

Äänestä

Katainen aloitti VM-ministerinä v. 2007. Sitten hän 7 vuoden ajan ponnisteli ja ponnisteli kuin kunnon tyhmä kokoomuslainen konsanaan.

Typerus-kapitalisti kukkopojan ponnistelujen tuloksena joka ikinen Suomen kasvukäyrä saatiin taipumaan, ja kääntymään kohti kaakkoa. Nyt 7 vuoden ponnistelujen päätteeksi vuonna 2014, Suomen BKT on palannut takaisin 2007 vuoden tasolle. Työvoimassa olevien määrä on romahtanut.

Päälle laitettu, lyhytnäköinen kokoomuspolitiikka ja talouden säädöt jatkaa vääjäämättä etenemistään. Käyrät tipahtavat loppusyksyyn mennessä jo vuoden 2006 ja 2005 tasoille saakka.

Katainen nauraa hohottaa tyytyväisenä EU-komissaarin toimistossansa, "pääsinpä karkuun ennen kuin korttitalo romahtaa".

Äänestä

niin siis, miksi Suomi on tarvinut lisää lainaa?
Mitä on tapahtunut tämän aikana?

Et sitten jaksanut luotella miten maailma on muuttunut ja missä ollaan.

Syy? Seuraus on lisälainan ottaminen.

Äänestä

"Näiden seitsemän vuoden aikana maailmaa on ravistellut finanssikriisi.
Viennistä elävä Suomi on samalla kokenut teollisuuden rakennemuutoksen. Matkapuhelinvalmistaja Nokia luhistui, eurooppalaisesta metalliteollisuudessa laskusuhdanne iski ilmat pihalle ja metsäteollisuudessa painopaperin kysyntä laski rajusti. Valtion velka kasvoi 63 miljardista 110 miljardiin euroon, ja talousmittarit näyttävät synkkiä lukuja. Onko kaikki Kataisen syytä?"

Tilastokeskuksen kehittämispäällikkö Ilkka Lehtinen nauraa pitkään kuullessaan epäreilun kysymyksen

Äänestä
  • >>Onko kaikki Kataisen syytä?

    Kataisen syytä on se, että häön ei ole kyennyt tuolla 47 mrd euron rahankylvöllä saamaan edes alulle mitään uutta toimintaa. Ei stratrgiaa tai linjaa tai pyrkimystä tai tavoitteita, jolla Suomi voisi tästä alhostansa nousta.

    Katainen on kokoomuslainen maisteri, joka osaa vain julkisen rahan kylvämisen. Mutta ei osaa eikä hallitse sitä puolta että kuinka uutta rahaa ja varallisuutta hankitaan. Miten teollisuutta ja elinkeinoelämää luodaan ja nostetaan jne.

    Katainen on tyhmä Tampereen Yliopiston maisteri. Katseli 7 vuotta tumput roikkuen vieressä, kun Suomi painui pahempaan ahdinkoon kuin 1990 luvunkaan lama-aika.

    Äänestä

  • Tää on Kataisen vikaa kirjoitti:

    >>Onko kaikki Kataisen syytä?

    Kataisen syytä on se, että häön ei ole kyennyt tuolla 47 mrd euron rahankylvöllä saamaan edes alulle mitään uutta toimintaa. Ei stratrgiaa tai linjaa tai pyrkimystä tai tavoitteita, jolla Suomi voisi tästä alhostansa nousta.

    Katainen on kokoomuslainen maisteri, joka osaa vain julkisen rahan kylvämisen. Mutta ei osaa eikä hallitse sitä puolta että kuinka uutta rahaa ja varallisuutta hankitaan. Miten teollisuutta ja elinkeinoelämää luodaan ja nostetaan jne.

    Katainen on tyhmä Tampereen Yliopiston maisteri. Katseli 7 vuotta tumput roikkuen vieressä, kun Suomi painui pahempaan ahdinkoon kuin 1990 luvunkaan lama-aika.

    tiedätkö mihin raha on mennyt?
    Meidän omien kulujen maksamiseen, ei uutta toimintaa tosiaan!

    Jos tienaa vähemmän kuin kuluttaa, ei paljoa uutta kehitetä.
    Velkaa on jouduttu ottamaa että valtio pyörii, laskut maksetaan
    ja on valot päällä!

    Miten niin tumput suorina?
    Hallitus on leikannut, kiristänyt verotusta sekä ottanut uutta lainaa.
    On tehty Sote mallia sekä kuntauudistusta, Eläkeikää nostetaan jne

    HALOO SEURAATKO YHTÄÄN MITÄÄN?!?

    Äänestä

Suomen talous ja kansalaisten ostovoima on laskenut viimeisen 10 vuoden aikana kuin lehmän häntä, ei liene sattumaa että kokoomus ja Käteinen on ollut ohjaimissa lähes koko sen ajan...

Äänestä
  • Totuuden nimessä siihen voi niputtaa myös muiden suurten puolueiden saavutukset.

    Suomen kannalta huonoja vaihtoehtoja kaikki, aina on ollut oma lehmä ojassa!!!

    Jos nyt miettii kepun, tai demareiden aikaansaannoksia, niin kyllä ne pitäisi laittaa kokoomuksen kanssa samaan "turkin hihaan ja nussia uudelleen" vanhaa ilmaisua käyttääkseni.

    En usko, että Suomi nousee vaikkapa miljönäärikeinottelija Sipilänkään johdolla, pahalta näyttää.

    Ensin pitää tunnustaa tosiasiat, kokoomus kruunasi rappion, sitten kohta kohdalta muutoksen tielle. Talouskasvun rajat tulivat vastaan, ahneus vei tulevaisuuden, siitä on hyvä aloittaa kurinalainen uuusi kulttuuri.

    Äänestä

  • niin ja mikä on syy sekä seuraus?

    Ei liene sattumaa että 2008 alkoi globaali finassikriisi!
    Oletko huomannut?!

    "Näiden seitsemän vuoden aikana maailmaa on ravistellut finanssikriisi.
    Viennistä elävä Suomi on samalla kokenut teollisuuden rakennemuutoksen. Matkapuhelinvalmistaja Nokia luhistui, eurooppalaisesta metalliteollisuudessa laskusuhdanne iski ilmat pihalle ja metsäteollisuudessa painopaperin kysyntä laski rajusti. Valtion velka kasvoi 63 miljardista 110 miljardiin euroon, ja talousmittarit näyttävät synkkiä lukuja. Onko kaikki Kataisen syytä?"

    Tilastokeskuksen kehittämispäällikkö Ilkka Lehtinen nauraa pitkään kuullessaan epäreilun kysymyksen

    Äänestä

Suomi kupattiin tyhjäksi ja nyt alkaa mahtava alamäki mitä ei pysäytä mikään.

Äänestä

Ja lisää tulee kokoaika.Fantastista.

Mitäköhän ymmärtätävät sanalla "velantaitto"

Tehdään"pitkäntähtäimen päätöksiä"Leikkauksia ja korotuksia jotka
syö duunipaikkoja lisää.

Ja nämä ei edes nää nenäänsä pitemmälle.

Jokainen lisälantti tälle hallitukselle on menetetty sellainen.

Äänestä

Kokoomuksen vaalilupauksiin kuului velkaantumisen taittaminen.

Äänestä
  • bj,vhj

    Äänestä

Porvarin hyvinvointi pysyy aina pystyssä luotolla.

Äänestä

On muistettava, että Katainen on järjestänyt Euroopan konkurssimaiden velkoja suomaisten takauksiin jo yli 40 miljardia. Noista voi heti laskea puolet lisävelaksi entisten päälle, sillä konkurssimaat eivät omia velkojaan pysyt, tai edes yritä hoitaa. Kun tukipakettien vaikutukset lasketaan, on todellinen valtionvelka jo yli 120 miljardia.

Äänestä
  • pieni korjaus, Katainen ei ole järjestänyt mitään velkojen takauksia.

    Eduskunta on niistä päättänyt.
    Suomi on sitoutunut EU:n toimintaan sen lisäksi

    Äänestä

ja yksityiset ihmiset on velkaa vielä ziljardeja...

Äänestä

Pitää kysyä, että missä se 47 miljardia näkyy ? Työttömyys vaan lisääntyy koko ajan ja vanhuksilta leikataan, kaikkialta on leikelty, ei saatu edes uutta lastensairaalaa ja siihenkin kerätään rahaa, vaikka kymmeniä miljardeja on lyhyessä ajassa otettu velkaa lisää.

Missä ne valkarahat ovat ? Ennenkin saatiin pienemmilläki. summilla pyöritettyä koko maata ja paljon paremmilla paveluilla eikä inflaatiolaskelmien mukaan voida tuota eroa selittää..

Äänestä
  • Mutta Natoon,yllätys,yllätys,löytyis muutama sata miljoonaa vuodessa.

    Kyllä se niin on,että porvari inhoo tavallista duunaria,ja sairaassa
    harhoissaan tuhoaa sen,ketä sitä tuottavaa työtä tekee.

    Maan talous matalaksi,keinolla millä hyvänsä,ja orjatyötä
    pakotettuna tilalle,jotta johtaja "ansaitsee"mitä ei ole
    ansainnut ökybonusten muodossa.

    Juuri tämä on ollut suuntana Suomessa.

    Kaikki mistä aikoinaan maksoimme,peruspalveluista veroina,
    maksamme nykyään enemmän,ja niitä vauhdilla silti alas-ajetaan.

    Kaikista ällöttävintä on kuunnella poliitikkoa,joka edelleen käyttää
    sanaa "hyvinvointiSuomi"

    Tämä hyvinvointi alkaa olla vain ja ainoastaan meidän"eliitin"
    yksinoikeus.

    Paljon on ihmisiä,joille riittäisi kohtuu palkka,jolla maksaa
    vuokra ja eläminen.mutta työpaikatkin kuolevat tässä
    "paremminvointiyhteiskunnassa"

    Ja vesinaama eikun selittää.............

    Äänestä

  • Valtion budjetti on nytkin 7 miljardia alijäämäinen, menee pakkaselle.

    Valtion MENOT ovat siis TULOJA isompia, ymmärrätkö.
    Ne velkarahat menevät tämän eron paikkaamiseen.

    ">ennen " saatiin sitä sun tätä.
    Nyt on nyt, ennen oli ennen.

    mm. terveydenhoito kustannukset nousee, Suomalaiset ovat yhä vanhempia,
    lääkekulut nousseet, koulutuskulut nousseet, energian hinta,polttoaineet
    raaka-aineet ja palkat isompia kuin "ennen".

    Onko täällä porukka todella näin pihalla asioista?
    Ottakaa nyt selvää edes ihan perusasioista

    Äänestä

Katainen vastaa missä se näkyy:Hyvinvointivaltio,hyvinvointivaltio,hyvinvointivaltio pälä,pälä,pälä,pälä mä en tiedä mistään mitään pälä,pälä,pälä,pälä velkaa on otettava,että hyvinvointivaltio pälä,pälä,pälä kusessa ollaan vene kaatuu pälä,pälä...nyt on pojat köntsät housussa pälä,pälä...hyvinvointivaltio,hyvinvointivaltio....taidan tästä lähteä Eu:hun vituix meni koko velanotto hyvinvointivaltio pälä,pälä.......työllisyyttä lisätävä vaikka ei töitä ole pälä,pälä,pälä...hyvinvointivaltio tarvitsee osaajia pälä,pälä...ei auta Suomi velkaantuun nyt tarvitaan vastuunkantoa sitä hyvinvointivaltio tarvitsee pälä,pälä...Jeesus tulee myös jossain vaiheessa käymään hyvinvointivaltiossa pälä,pälä.....kusesssa ollaan,mutta mää meen EU:hun...Ps:Jutta pidä Suomea pystyssä...terve!

Äänestä

Pääsyyllinen on europolitiikka.

Vaalikauden alussa Suomella oli "kestävyysvajetta" 8 miljardia.

Suomi olisi tällä hallituskaudella säästänyt suoraa rahaa 4 miljardia ja siihen päälle devalvaatio niin kriisiä ei olisi ollut Suomen kannalta.

Nyt sen sijaan Suomi menetti etelän maille tuon 4 miljardia (mm. Espanja sai Suomelta 2 miljardia).

Meillä on hyvä esimerkki Ruotsi, jossa näin tehtiin:
- Ruotsi ei maksanut miljardipotteja etlän konkurssimaihin.
- Ruotsi devalvoi tietyillä toimenpiteillä kilpailukykynsä kärkeen

Suomen kilpailukyky olisi parantunut suhteessa muihin euromaihin, eikä Suomella olisi tätä valtavaa velkalastia ja korkomenoja.

Niin ja vielä devalvaatiosta:
Euroa on käytännössä jo devalvoitu ns. setelirahoituksella.
Tosin tässä devalvaatiossa Suomi on kärsijä, ei hyötyjä.
Suomi maksaa tämän setelirahoitus devalvaation aiheuttamat menot kipailukyvyn on huonontuntumisena eikä päin vastoin.

Enkä tässä edes lähde pohtimaan niitä onnettomia Jutta Urpilaisen "vakuuksia" (n. 57 miljardia) jotka tuhoavat kaikki toiveet kasvusta mahdollisesti vuosikymmeniksi.

Tämän ja edellisen hallituksen europolitiikka on on ollut sanalla sanoen katastrofaalinen. Ei ihme, että ministerit joukolla ova lähdössä käpälämäkeen vastuutaan asiassa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ministerivuosien kirjoitti:

tulos. http://www.hs.fi/talous/Kataisen ministerivuosien tulos 47 miljardia euroa velkaa/a1397110791148
Se on aina sama juttu kun Kokoomus pääsee hallitukseen että toiset saavat niiden tekoja korjata vuosikymmeniä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu