Ajatellaan että Suomi olisi NATON jäsen ja jos vaikka Viroon hyökättäisiin tai Saksaan..... tai vaikka Norjaan
Niin MUUT Natomaat puolustaisivat,,,, jos puolustaa.
Kysymys kuuluu, ketkä/kuka Suomesta lähtisi puolustamaan toista Nato maata?
Arvotaanko sitä lähtijät kesken työpäivän.. "hatusta arpa" -No niin, se Kalle joutuu nyt sitten rintamalle.
Niin MUUT Natomaat puolustaisivat,,,, jos puolustaa.
Kysymys kuuluu, ketkä/kuka Suomesta lähtisi puolustamaan toista Nato maata?
Arvotaanko sitä lähtijät kesken työpäivän.. "hatusta arpa" -No niin, se Kalle joutuu nyt sitten rintamalle.
Vastaukset 15
Vanhimmat
V: Vapaaehtoiset kuten jyrki katainen, Jyri Häkämies, Björn Wahlroos, Matti Vanhanen, ben zyskowits, pertti salolainen yms. kokkarit
jos eivät lähde vapaaehtoisesti, tietenkin LÄHETÄMME heidät, eikö totta
Kukaan ei uskalla hyökätä Nato-maahan. Eiköhän tuollaista varten kuitenkin selvät suunnitelmat tehdä. Edes hullu Putin ei uskalla hyökätä nato-maahan, muualle kylläkin.
kysymys kun Venäjä paljastaa naton bluffin
ei ole maajoukkoja, joutuu Suomi lähettämään koko maavoimansa puolustamaan Viroa tai Norjaa
Tai Turkkia. Todenäköisin vaihtoehto.
Myös sotaveteraanit, eturintamassa..heillä kun on jo sitä kokemusta.
vmnjcv
Ei reserviä otettaisi käyttöön kuin vasta liikekannallepanossa joka tehtäisiin vasta jos Suomeen hyökättäisiin.
Eli Natossa ei tarvitse puolustaa toista maata, vain omaa maata?
Eli Natosta ei ole mitään hyötyä.
Nato on niin suuri liitto että reservin liikekannallepanoja ei tarvitse tehdä, voimia liittolaisten puolustamiseen riittää muutenkin.
Naiset ,lapset ,eläkeläiset,..............
Kokoomuslaiset Brysselissä tarkkailisi
Nato on hyvä liitto. SE ON VAKUUTUS SIITÄ, ETTÄ SAAMME ELÄÄ RAUHASSA ILMAN PELKOA, ETTÄ JOKU SIKASOVINISTIKUSIPÄÄVALTIO ALKAISI ISOTTELEMAAN MEILLE. Ryssä ei edes harkitse mitään iskua niihin maihin jotka ovat NATON jäseniä.
Kaikki mihin kokkarit haluaa,on huomattu,kuinka
"hyvää" ja"fantastista "se on
Veropakolaiseliitin sotilasliittoa ei lähdetä rahoittamaan. Selkeä enemmistö Suomen kansasta, vastustaa sitä nyt ja tulevaisuudessa. Sitä päätöstä poliitikkojen on pakko kunnioittaa.
Jenkkien epädemokraattinen, mielivaltainen, lapsia ja siviilejä murhaava, eilisen sotilasliitto, on veropakolaiseliitin suursijoittaja-pörssikeinottelijoitten kuolaama ja kansan vihaama. Sillä ei rauhaa taata, päinvastoin. Menee se vähäkin demokratia.
Ne tuhannet miljardit eurot vuosittain, tarvitaan jokaisen suomalaisen kunnolliseen toimeentuloon, perusturvaan, vahvempiin julkisiin palveluihin.
Suomen paras maanpuolustus on vahva liittoutumattomuus, sitoutumattomuus, hyvä diplomatia ja mahdollisimman voimakas hyvinvointivaltio, jokaiselle suomalaiselle.
Onko Natoliitto parempi ja kestävämpi kuin nykyiset avioliitot?