Singer, Kapakkalaulaja ja kaikki muut humut

Musamimmi

Edellinen yhteinen rupeamamme oli sen verran veret seisauttava, että ajattelin herätellä uutta aihetta.

Jos pyrittäisiin ohjaamaan laulajia mahdollisimman luonnolliseen äänenkäyttöön, niin missä kohdin kevyt ja klassinen musiikki eroavat toisistaan?

Luulen, että tätä asiaa pohtimalla saisimme myös edellistä dilemmaa lievenemään. Laulamisen pohjalla on kuitenkin selkeästi hyvä, tukeva hengitys ja ajatus siitä, minkälaista sanomaa haluaa laulaa (kai?).

Koska olen aina itse kokenut, että klassinen laulu ei ole se minun juttuni, haluaisin tietää, onko teksti siinä niin merkityksellistä kuin esim. laulelmassa tai irkkumusassa.

Sattuneesta syystä haluaisin tietää vaikkapa juuri Singerin ja Kapakkalaulajan ajatuksia. Ja asiallisia sellaisia, juuri kuin on tarkoitus.

6

675

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Singer

      Teksti on tottakai laulussa tärkeä ja merkityksellinen. Äärimmäisen. Laulut on tehty yleensä tekstiin, se on siis kaiken lähtökohta.

      Veikkaan että ajatus siitä ettei näin olisi on syntynyt sen kaamean koulukunnan kautta, joka sijoittaa ääntä tekstin kustannuksella. Näitä on suomalaisissa "huippulaulajissakin".

      Jos tekstistä ei saa selvää, pidän klassisen laulajan esitystä epäonnistuneena. Ihan turha esittää tekosyitä siitä, että matalalla bassorekisterillä tai korkeilla sopraanoilla se olisi mahdotonta - todellisten taitureiden suusta näillä äärialueilla tekstikin tulee ulos selkeästi.

      • Maruus

        Joo, kyllä texti on pääasia, niin kevyen kuin klassisen laulun tulkinnassa. Sama tekniikka pitää hallita molemmissa. Jos hengitystekniikka toimii oikein, on ilo kuunnella molempia. Kaikissa lajeissa on valitettavasti "ammattilaisia"jotka ei osaa käytttää ääntään. Aika kummallista, että kuulija ei aina osaa sitä arvostella oikein, eli kelpaa kaikenlainen huohotus. Tästä aiheesta voisi käydä keskustelua vaikka kuin. Tsemppiä kuitenkin kaikille kuuntelijoille ja meille laulajille, että osattaisiin kuunnella ja laulaa, eikä vain lauleskella.


    • kapakkalaulaja

      Voi hyvät hyssykät!
      En minä osaa sanoa, mitä on luonnollinen äänenkäyttö! Enkä kyllä osaa sanoa sitäkään, miten klassinen ja kevyt laulu eroaa noin teknisesti toisistaan. Mutta sen kyllä KUULEE.

      Jotkut laulajat (vaikkapa Sonja Lumme tai Whitney Houston) laulavat korkeita ääniä ja se kuulostaa siltä kuin ne laulaisivat rintaäänellä. Se on kai sitä tyylinmukaisuutta, koska se kuulostaa hyvältä. Mutta ehkä ne käyttävätkin jotain salaista tekniikkaa siinä ;D

      Musamimmi kysyi tekstin merkityksestä.
      Irkkumusassa teksti on tietty erittäin tärkeä, irlantilaisethan ovat pelastaneet itsensä laululla ja laulujen sanoilla. Siksi mä pidän erityisen paljon irkkumusasta.
      Ja muutenkin, mulle ainakin henk.koht. on erittäin tärkeää, että kun laulu lauletaan, niin tarinasta saa selvän.

      Ja kyllä laulajan pitää olla (vaikka kuulostaa kornilta) vain se välikappale siinä laulun ja kuulijan välissä. Jos sen sanoisin provosoivasti niin sanoisin, että aplodeja sopii odottaa itse musiikille, ei itselle.
      Vai?

    • annisopp

      mie en oo ennen oikein täällä esittäytynytkään, mutta nyt otan osaa keskusteluunne:) eli siis oon ite laulanut koko pienen ikäni...klassista opetusta on kertynyt nyt 3 vuotta ja opettajani on kansallisoopperan entisiä laulajia... Olen onnellinen siitä, että olen saanut mahdollisuuden tutustua tähän ns. oikeaan äänen tuottamisen menetelmään. Olisi siis todellakin kaikki äänen tukeminen lähdettävä siitä hengityksestä ja pallean käytöstä.... tulkinta on silti paljon suurempi osa laulua kuin tekniikka..ovathan sen jo monet alansa huiput todenneet, ettei tekniikka yksin toimi...
      Tuosta pohdinnastasi kevyen ja klassisen välillä..suosittelen kuuntelemaan Filippa Giordano -nimisen laulajattaren tuotantoa... hän on italialainen "loppuunastikoulutettu" laulaja ja laulaa kevyttä musiikkia...:) toivon että löytäisin sen oikean tekniikan vielä joskus, sillä olisihan se pirun hienoa "osata laulaa":D

    • Väittäisin, ettei kevyttä ja klassista musiikkia voi äänenkäyttökriteereillä erotella. Onhan moni oopperalaulajakin hankkinut sivutuloja kevyemmillä keikoilla ja vastaavasti moni hyvinkin lavatekniikan suomien apuvälineiden turvin kansansuosionsa luonut viihdetaiteilija puolestaan uskaltautunut akustisille estraadeille. Olisiko Queen ollut massiivinen menestystarina ilman Freddie Mercuryn ammattimaista äänenkäyttötekniikkaa tai olisiko lupaavasti Esa Pasana keikkailun aloittaneesta Matti Salmisesta tullut tangokuninkaallinen ellei ooppera olisi vienyt miestä..?

      Mitä tulee tekstiin, se on aina tärkeä. Silloinkin, kun kyseessä on arkaainen tai vieraskielinen teksti, jonka merkitys ei aukene kuulijalle. Esittäjällä on kuitenkin oltava käsitys siitä, mitä laulaa, siinä mielessä laulaminen on näyttelemistä. Toisaalta jos musiikki ja teksti eivät suoranaisesti tue toisiaan, ollaan kinkkisessä tilanteessa, josta itse kukin etsii omanlaisensa ulospääsyn.
      Kouluaikoina musiikinopettajani esitti tästä kaksi vastakohtaista esimerkkiä: Irma Urrilan tulkitsemassa jotain aariaa, jonka tekstistä ei saanut edes sen vertaa selvyyttä, että olisi voinut sanoa, mitä kieltä siinä laulettiin ja Raittisen veljesten ensilevyn, jonka tekstissä kertojaminä haaveilee pääsystä sulttaanin lempivaimoksi...
      Tekstin merkitys eri musiikkityypeissä korostu eri tavoin, mutta teksti, joka jää mysteeriksi (tai kappale, josta jää mysteeriksi, miksi se on tehty) jättää koko esitykseen arvoituksen, jollaista ei tarvittaisi.

      Siihen, mihin mikäkin koulutusmalli äänenkäytön suhteen ensisijaisesti tähtää, en rivikuorolaisena ota kantaa.

    • Muun muassa

      Kuulostaakseen uskottavalta ja tyylinmukaiselta, kevyt musiikki usein vaatii vuotavaa, "seksikkään käheää" ääntä. Taidelaulussa taas pyritään tiiviiseen ilmasulkuun äänihuulissa, kähinät ja vuotoisuus ovat merkki ei-terveestä äänestä.
      Klassista ja kevyttä on turha vertailla, sillä myös pelkästään klasareissa on niin paljon erilaista laulutapaa, että minusta olisi mielenkiintoisempaa keskustella siitä!
      Käykää seuraamassa eri opettajien tunneilla, mitä asioita kukin hakee. Kyse ei ole aina vain siitä, että "samoista asioista puhutaan eri nimillä". Eri koulukuntia todellakin on!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      280
      10286
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      244
      5983
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      173
      5414
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      95
      5038
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      19
      3315
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      9
      2704
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      214
      2602
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      17
      2434
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2274
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      382
      2197
    Aihe