Kaikki jota veromuutos koskee otetaan yhteyttä oman alueen kansanedustajiin ja suoraan verovaliokuntaan ja siellä vaikuttaviin.
Yhteystiedot löytyy eduskunnan sivuilta.
Rohkeasti vain yhteyden ottoja asian tiimoilta ja mielipiteet kuuluville itse soittelin jo aamulla.
Veromuutos
16
1870
Vastaukset
- Peejii
[email protected] osoitteella asiallista postia edustajille. Kuitatkaahan tänne kun olette viestin laittaneet.
- japero 1
eli asiallista postia. Venetrailerin vedolla on asiaa turha perustella, ellei sitten saa leipäänsä kalastuksesta. Vaikka siinäkin tapauksessa saa ammatinharjoittamisesta aiheutuneet kulut, kuten dieselvero, vähentää verotuksessa.
- mitsu
japero 1 kirjoitti:
eli asiallista postia. Venetrailerin vedolla on asiaa turha perustella, ellei sitten saa leipäänsä kalastuksesta. Vaikka siinäkin tapauksessa saa ammatinharjoittamisesta aiheutuneet kulut, kuten dieselvero, vähentää verotuksessa.
Pistä katuosoitteesi niin tulen hakemaan sinun puoltoallekirjoituksesi kannanottooni. Sinulla tuntuu olevan hommat niin hyvin hanskassa. Pistätkö listan, mitä ihmiset saa harrastaa tai tehdä työkseen niin otetaan oppia !
- japero 1
mitsu kirjoitti:
Pistä katuosoitteesi niin tulen hakemaan sinun puoltoallekirjoituksesi kannanottooni. Sinulla tuntuu olevan hommat niin hyvin hanskassa. Pistätkö listan, mitä ihmiset saa harrastaa tai tehdä työkseen niin otetaan oppia !
johonkin sopivaan paikkaan, niin katsotaa sitten sitä signeerausta. Itse asustan vanhan Vaasanläänin alueella, jonne toki olet tervetullut.
- japero 1
mitsu kirjoitti:
Pistä katuosoitteesi niin tulen hakemaan sinun puoltoallekirjoituksesi kannanottooni. Sinulla tuntuu olevan hommat niin hyvin hanskassa. Pistätkö listan, mitä ihmiset saa harrastaa tai tehdä työkseen niin otetaan oppia !
siitä listasta. Itse asiassa mulla ei ollutkaan kyseistä listaa. Olen ihan luullut, että kukin saa harrastaa ihan mitä haluaa, mutta joskus se on vaan niin, että harrastus maksaa.
- japero 1
, mutta olen tehnyt asiasta kirjallisen kysymyksen hallitukselle. Tai itse asiassa eräs kansanedustaja on luvannut asian puolestani esittää. Kysymykseni ei tosin taida mennä niinkuin osa pakettiautoihmisistä haluaisi, kun perusteluissani esitin, että veron pitäisi olla sitä pienempi, mitä enemmän autosta löytyy penkkejä.
Lisävalaistusta asiaan oheisesta linkistä
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=500000000000020&posting=22000000004675764
Tai koskeehan tämä muakin, koska jouduin ostamaan isomman auton perheenlisäyksen johdosta, ja nyt sitten kärsitään valtavista dieselveroista.
Jos kuulkaa jollain on ollut varaa ostaa omakotitalonhintainen auto, niin kyllä on tiukille pistänyt, jos nyt pitää porata 700 sadan dieselverosta. Oma auto maksoi pari tonnia ja nyt on ainaki vuodeksi varaa maksaa dieselvero. Vaikka oma vikahan tämä on, mitäs olen mennyt hankkimaan, erään kriteerin mukaan, suurperheen.- pajero2
Jep, laitoin vanhaselle aikoinaan palautetta kun hän mesosi lasten tekemisen puolesta, että voisi aluksi autoverotuksessa valtio tulla tukemaan em touhua. Itsellä tuli 4:n lapsen jälkeen sama tilanne, piti hankkia tila-auto, ja niiden hinnat on varsin rankkoja suomessa.. Oman kävinkin sitten hakemassa Saksasta.
- japero 1
pajero2 kirjoitti:
Jep, laitoin vanhaselle aikoinaan palautetta kun hän mesosi lasten tekemisen puolesta, että voisi aluksi autoverotuksessa valtio tulla tukemaan em touhua. Itsellä tuli 4:n lapsen jälkeen sama tilanne, piti hankkia tila-auto, ja niiden hinnat on varsin rankkoja suomessa.. Oman kävinkin sitten hakemassa Saksasta.
tuo käyttövoimaverotus, ja millä sen suuruutta perustellaan. Nythän se on painoon sidottu ajoneuvoluokittain, mutta kummallista on, että pakettiautojen vero on niin pieni verrattuna henkilöautoon. Kuten olen jo aiemmin todennut, niin eikö pakettiautoja, periaatteessa ainakin, käytetä jonkinlaisessa yritystoiminnasa, jolloin kulut, kuten entinen dieselvero, saadaan vähentää verotuksessa. Mutta sitten rokotetaan isohkon=monipaikkaisen henkilöauton omistajia rankimman päälle. Dieselvero kasvaa suhteessa auton kokoon koko ajan kunnes siirrytään linja-autokategoriaan. Eikä tunnu oiken mielekkäältä peruutella mitään Vanajaa pihaan vain sen takia, että perheeseen tulee 4. lapsi! Itse päädyin tässä tilanteessa edulliseen -90 Pajeroon, joka on ainakin mun mielestä kieltämättä mukavempi ajella kuin saman ikäinen Taunus, mutta veroa kyllä pätkähtää heti kolmannes auton hinnasta. Mun puolesta dieselverotus voisi olla suurempi esim vastaavassa lyhyen mallin autossa, koska se ei ole enää mikään suurperheen kulkuneuvo. Tai verotus voisi säilyä nykyiselläänkin kunhan sitä kompensoitaisiin jollain kaavalla suurperheiden osalta. Joka ostaa jeepin vain leikkikaluksi, saisi maksaa siitä kunnon veronkin. Pakkohan jonkun on niitä verojakin maksaa, kun tietkin pidetään puhtaampana kuin leikkaussalit. (jopa helpotti)
Onko muuten tämä Vanahanen tehnyt jotain asian hyväksi? (vai oliko tyhmä kysymys)
Tätä asiaa voisi tosiaan laajentaa myös tuonne autoveron puolelle käyttövoimaveron lisäksi.
Siirtyminen 5 henk. muuttuminen 6 henkiseksi perheeksi tuntuu käytännössä jotenkin eniten just tässä autoasiassa.
- mitsu
Viesti lähti 17 kansanedustajalle. Puolustelun aiheena suuret trailerin vetoon tms. järeämpää tarkoitukseen käytettävät paku- maasturit.
- japero 1
harrastus maksaa. Veroja saa olla vaikka tuplaten jos kerran on varaa vetää Sea Raytä trailerilla, tai kaydä kamujen kanssa hirvimettällä. Eli, on aivan eri asia jos isohkoa autoa tarvitaa esim isohkon perheen kuljettamiseen.
Harrastajat saa painua hevonkuusen valituksineen dieselverosta. Onko joku niin typerä että luulee poliitikkojakin niin typeriksi, että ne ottaa tosissaan jutun kun joku valittaa, että kun ei ole varaa vetää mun 25 jalan paattia mun kolmen akselin trailerilla, kun dieselvero (käyttövoimavero) on niin tyyris!? - mitsu
japero 1 kirjoitti:
harrastus maksaa. Veroja saa olla vaikka tuplaten jos kerran on varaa vetää Sea Raytä trailerilla, tai kaydä kamujen kanssa hirvimettällä. Eli, on aivan eri asia jos isohkoa autoa tarvitaa esim isohkon perheen kuljettamiseen.
Harrastajat saa painua hevonkuusen valituksineen dieselverosta. Onko joku niin typerä että luulee poliitikkojakin niin typeriksi, että ne ottaa tosissaan jutun kun joku valittaa, että kun ei ole varaa vetää mun 25 jalan paattia mun kolmen akselin trailerilla, kun dieselvero (käyttövoimavero) on niin tyyris!?Se on sinun mielipiteesi ja sinulla on siihen oikeus. Katsotaan miten lakiesityksen käy. Pahin mahd. tapahtuu jos se hyväksytään sellaisenaan.
Mutta eipä tuohon 600 eur/v meidän talous kaadu. - japero 1
mitsu kirjoitti:
Se on sinun mielipiteesi ja sinulla on siihen oikeus. Katsotaan miten lakiesityksen käy. Pahin mahd. tapahtuu jos se hyväksytään sellaisenaan.
Mutta eipä tuohon 600 eur/v meidän talous kaadu.Niin, jokaisellahan on oikeus mielipiteisiinsä.
En ole tehnyt toistaiseksi yhtään lakiesitystä, mutta luonnoksen kirjalliseksi kysymykseksi kylläkin. (siinä on kai joku ero?)
Jos mulla olis varaa ostaa vaikka kämppä jostain Espalta, niin en ehkä valittaisi ainakaan kiinteistöverosta. - mitsu
japero 1 kirjoitti:
Niin, jokaisellahan on oikeus mielipiteisiinsä.
En ole tehnyt toistaiseksi yhtään lakiesitystä, mutta luonnoksen kirjalliseksi kysymykseksi kylläkin. (siinä on kai joku ero?)
Jos mulla olis varaa ostaa vaikka kämppä jostain Espalta, niin en ehkä valittaisi ainakaan kiinteistöverosta.Sä oot 'Japero 1' hieno mies, jatka samaan malliin. Valitettavasti näistä lakiasioista sulla ei vaan tunnu olevan mitään käsitystä.
- japero 1
mitsu kirjoitti:
Sä oot 'Japero 1' hieno mies, jatka samaan malliin. Valitettavasti näistä lakiasioista sulla ei vaan tunnu olevan mitään käsitystä.
väittänytkään, että mulla olis näistä lakiasioista kovin perusteellista käsitystä, ehkäpä siksi en ole vielä lakialoitteita tehnytkään. Mutta ehkäpä muutkin vielä huomaavat joskus saman asian kuin sinäkin ja äänestävät mut asemaan jossa tosiaan voisin tehdä lakialoitteita. Olisihan se hienoa. Päästäisiin tässäkin asiassa eteenpäin. Ei muuta kun lisää teesejä värkkäämään.
Ehkäpä sä voisit kuitenkin vähän pedata tätä ja valaista mua näissä lakiasioissa, sulla kun tuntuu päättelykyä riittävän ihan Nikke Knatterton maiseen tyyliin esim. siihen, että olen mies.
- Kummastelija
Siinähän meilaatte, tämä verokiertoporsaanreikä tukitaan nyt eikä siinä urputukset auta. Muutoskatsastakaa Land Cruiserinne takas henkilöautoiksi niin saatte ajaa yli satasta ilman sakkopeikkoa.
- kierto mersu
Saahan ne farmarimallin Mersut,Pösöt,Volvot ja muut pakuiksi ilman mitään muutoksia.Se on oikein muoti-ilmiö näköjään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16712601
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1525446Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454710Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493679Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392778Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1201935Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1101696Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3641617Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1071533Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361471