eläimen lopetus ja rahojen palauttaminen

sotkua

Hei. Haluaisin kysellä täältä vähän neuvoja. Eli miulle tuli lemmikki joka oli otettu edelliseltä omistajalta huostaan huonon kohtelun ja hoidon laiminlyönnin vuoksi. Eläin oli tuotu laittomasti suomeen. Valvonta eläinlääkäri oli asiasta tietoinen ja antoi luvan etsiä eläimelle kodin. Käytin myös eläimen leikkautuksessa ja eläinlääkäri sanoi rokotusten olevan kunnossa. Tehtiin myös loishäätö. Etsin eläimelle kodin tarvikkeineen päivineen. Ostaja maksoi kauppahinnan. Olin kertonut ostajalle silloin kun tulivat että on eläinsuojelu tapaus ja otettu huostaan huonoista oloista. Kerroin myös että on tuotu laittomasti suomeen. Ostaja teki päätöksen ja eläin lähti samana päivänö heidän matkaan. Nyt sitten selvisi että passi ja rokotukset on ilmeisesti Väärennetyt. Ja eläimellä epäillään olevan rabies. Ja eläin joudutaan lopettamaan. Koska alkuperäinen omistaja ei pysty todistamaan mistä maasta eläin alunperin on. Nyt ostaja vaatii miuta palauttamaan kauppa summan hänelle koska eläin joudutaan lopettamaan. Väittää myös etten ollut kertonut että on laittomasti suomeen tuotu. Vaikka hänelle asiasta sanoin kun tulivat eläintä katsomaan. Nyt hän onkin tehnyt minusta rikosilmoituksen. Mitenkä olenko minä velvollinen palauttamaan kauppasumman ostajalle. ?

1

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhteiskuntaoppia

      Tietysti eläimen passi ja rokotukset ovat olleet väärennetyt myös jos kerta on Suomeen laittomasti tuotu. Jos olet ne ostajalle oikeina antanut samalla kun eläimen sille annoit, niin kyllä minusta silloin olet velvollinen maksamaan eläimen. Kyllä sitä tietämättäänkin voi tehdä laimme mukaan rikollista, vaikka ei olisi tarkoitus.

      Jos olet eläinsuojelussa mukana vaikka vain sivullisena, niin sinulla on vastuu ottaa tarpeeksi tietoa selvittää eläimen hyvinvoinnista yms ja onko paperit oikeita yms, ennen kuin myyt eläintä eteenpäin.

      Älä kumminkaan anna tuon ihmisen muuten pompotella sinua miten sattuu. Kyseinen ihminen ON valehdellut virkavalle, mikä on RIKOS, minkä on tehnyt tietoisesti, eikä vahingossa. Voi valhedella muustakin, säästä kaikki mahdolliset viestit mitä lähetellyt sinulle yms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      102
      2605
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      101
      1647
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1505
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      14
      1226
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      21
      1017
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      963
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      45
      911
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      119
      886
    9. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      334
      814
    10. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      813
    Aihe