Miten käy mun kaksilitraisen 175hp tehoisen ja ilman kattia olevan auton käyttömaksulle,jos autovero muuttuu.
Eihän näihin ole mitään arvoja hiilidioksiidi päästöihin,taitaa tulla joku könttä maksu??.
Eihän näihin ole mitään arvoja hiilidioksiidi päästöihin,taitaa tulla joku könttä maksu??.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Käyttömaksun sitominen ajoneuvon ympäristöystävällisyyteen on monien maiden käyttämä malli. Mm. Saksassa asia on siten, että jokaista alkavaa 100cm iskutilavuutta maksetaan käyttömaksu. Tuon sadan kuution yksikoön hinta riippuu moottorin saastuttavuudesta: Siinä missä uudesta 2-litraisesta autosta maksetaan vuodessa € 100,- niin vanha katiton kaksilitrainen maksaakin jo € 600,-/vuosi.
mukaan tuo omaisuusvero siis maksetaan näiden EU1, EU2, jne... päästörajojen mukaan. Muissa EU-maissa veroa maksetaan erilaisten pykälien mukaan, vain Suomessa taitaa vanhojen autojen vero olla pienempi kuin uusi, tosin prosentteina auton arvosta toki täälläkin vanhoja kuritetaan jo nyt enemmän. Selkein tapa maksattaa tuo hiilidioksidin tuottaminen olisi pistää vero kokonaan polttoaineeseen.
Samaa mieltä, että selkeämpää olisi laittaa vero polttoaineeseen. Polttoaineen kovempaa verotusta on aiemmin vastustettu mm. maaseudun ihmisten huonompaan asemaan joutumisella: ei toimivaa joukkoliikennettä jolloin pakko olla oma auto ja toiseksi pitkät etäisyydet. Nyt kuitenkin tilanne on se, että usein maalla on myös vanhemmat autot. Ympäristöperusteiset ajoneuvoverot iskisivät kovimmin juuri näihin autoihin. Ja suurimmalla osalla heistä ei ole varaa hankkia uutta autoa (työttömät, kansaneläkeläiset). Joten polttoainevero on heidän kannaltaan pienempi paha.