Sensuuria "Lapsipornon" varjolla

Mamma

No tässä sitä nyt sitten ollaan! Sensuuria ollaan nyt TOSISSAAN ajamassa internettiin, ja tietenkin "Lapsipornon" herättämässä tunnekuohussa. Ehkä keskellä suurinta länsimaista "jihadia" olisi syytä kerrata pari perukäsitettä:

Lapsi=lain mukaan alle 18-vuotias. Ei siis 5, 8 tai 14, vaan 18-VUOTIAS!

Porno=Hyvin epämääräinen käsite, jota laki ei varsinaisesti edes tunne. Yleisesti pornona pidetään sitä, että puolialastomat naiset esiintyvät paljastavissa asennoissa, mutta erityisesti niisanotussa "lapsipornossa" kyse voi oikeastaan olla melkein mistä tahansa, johtuen yleisestä hysteriasta aiheen ympärillä. Eli vaikkapa nuoret näyttelijät tai pikkutytöt bikineissään uimarannalla. Vaikka kuva omasta veljenpojasta pesulla jne jne. Puhumattakaan sitten esim niinsanotuista "rajatapuksista" joissa ei esim Aasialaisten tyttöjen suhteen tiedä, onko tyttö 17 vai 18. Miten toimivat tantat? Varmuuden vuoksi laitetaan estot kaikille "Lapsipornoa" sisältäville sivuille. Eli tässä tapauksessa tämä tarkoittaa myös useita sellaisia pornosivuja, joilla olevien tyttöjen iästä ei ole 100% varmuutta, vaikka he kyllä vakuuttavat olevansa 18-v Puhumattakaan sitten esim kuvista tai piirroksista! Kuka vetää rajan siihen mikä on "pornoa", ja mikä ei? Saanko esim piirtää kuvan noin 15-vuotiaasta alastomasta tytöstä, ja laittaa sen nettiin? Ja millä lailla tämä todella hyödyttää pedofiilian vastaista taistelua? Eikö olisi parempi, että pedot ja heidän sivunsa olisivat auki kaikkien nähtävillä, niin poliisi pääsisi katsomaan, ketkä niillä sivuilla oikein käyvät, ja esim uusia kuvia sinne laittavat? Varmaan olisi tehokkaampaa, jos alunperinkään tavoitteena olisi ollut lasten hyväksikäytön torjunta, mutta siitähän ei tässä ollut kyse, vai mitä:)?

Yleensä kun tanttojen kanssa puhutaan niin on erityisen huomionarvoista, että puhe kääntyy pian "Lapsipornosta" myös aikuisviihteen puolelle. Lapsiporno on kumminkin mukava keppihevonen, jolla päästään alkuun. Ja sitten tuleekin "parituksen" vuoro, jonka perusteella varmaan kaikki netin eroottiset keskustalupalstat ja chätit pitää joko blokata, tai sitten asettaa tiukan ennakkosensuurin alaisiksi. Luoja yksin tietää, onko esim ilmoitus;"haen kolmikymppistä iltapäiväseuraa Heslsingistä" maksullista seuranhakua, tai sitten ei? Ja entäs sitten esim "kansanryhmää vastaan kiihottaminen" Jos puhun vaikkapa avoimesti siitä, ketkä tekevät valtaosan Helsingin rikoksista, niin kiihotanko kansanryhmää vastaan? Ja entäs sitten kunnianloukkaukset? Eli sanotaan vaikka että tiedän, että virkamies x käyttää asemaansa räikeästi väärin valtionyhtiössä y Kirjoitan vaikkapa siitä nettiin sivuilleni, jotka operaattori kuitenkin pian sensuroi sen täytettyä "rikoksen tunnusmerkit" Hip hei ja hurraa! Uusi, sosiaalilandian valvottu internetyhteys alkaakin sitten tästä:)

_____________________________
Operaattorien toivotaan estävän lapsipornon katselun

Teleoperaattoreille halutaan nykyistä laajemmat oikeudet internetissä olevan lapsipornon torjuntaan. Lasten etujen toteutumista valvova Pelastakaa Lapset -järjestö toivoo, että operaattorit voisivat estää asiakkaidensa pääsyn lapsipornoa sisältäville internetsivuille.

- Kaikki keinot täytyy ottaa käyttöön, sillä lapsipornoteollisuus kasvaa jatkuvasti, Pelastakaa Lapset -järjestön pääsihteeri Hanna Markkula-Kivisilta painottaa.

Muun muassa Britanniassa ja Norjassa operaattorit pystyvät rajoittamaan asiakkaidensa surffailua. Suomalaisten operaattoreiden täytyy lain mukaan valvoa ainoastaan omia palvelimiaan, eivätkä ne voi puuttua kansainvälisiin internetsivustoihin.

Oikeusministeriö seuraa parhaillaan tiiviisti muiden maiden työtä lapsipornon torjunnassa. Perustuslain seurantatyöryhmän on määrä arvioida, onko rikoksiin yllyttävää tai ihmisarvoa loukkaavaa viestintää tarpeen rajoittaa. (STT)

5

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mamma mia!

      Kaikki paljastukset eivät päde oikeudessa, harmaa alue on jokaisen omalla vastuulla, ymmärryksen ja säädyllisyyden varassa.

      Terroristit ovat ottaneet oikeutensa terroriin tulkitessaan omaa uskontoaan. Tämä vastoin toisten ihmisten oikeuksia ja kansainvälisiä lakeja, jotka takaavat oikeuden uskonnonvapauteen.

      Pornoterroristit ovat ottaneet oikeudekseen muka sananvapauden. Samalla tavalla viattomat lapset kärsivät, eivätkä aikuisetkaan voi välttää häiriintymistä pelätessään sitä, mitä pois pyyhkiytymättömiä kuvia omille lapsille voi järkytykseksi tulla internetissä ja muualla.

      Onneksi jokaisella operaattorilla on oikeus itse päättää, mihin rajan vetää.

      Jokaisella ihmisellä tulee olla oikeus olla näkemättä sananvapausterroristien tekeleitä.

      • Vandaali

        Sinulla on oikeus olla katsomatta pornosivuja. Olet myös vastuussa lapsiesi touhuista.


      • mamma mia!
        Vandaali kirjoitti:

        Sinulla on oikeus olla katsomatta pornosivuja. Olet myös vastuussa lapsiesi touhuista.

        Ei voi olla katsomatta, jos ei tiedä, mitä mailissa tulee.

        Hullua on, että pornosivuille halutaan nekin, jotka eivät siellä halua käydä. Tähän houkutellaan sellaisella spammilla, mistä ei tunnista kyseessä olevan pornon.

        Ja entä sitten lööpit ja muut kansikuvat. Miten niitä voi olla näkemättä?

        Minähän vain puolustan oikeuttani olla näkemättä. No, popup-ikkunat saa selaimella toimimattomiksi, mutta yleisesti ottaen oikeutta olla näkemättä ei ole.

        Sellainen pitää saada aikaan.


      • postiljooni
        mamma mia! kirjoitti:

        Ei voi olla katsomatta, jos ei tiedä, mitä mailissa tulee.

        Hullua on, että pornosivuille halutaan nekin, jotka eivät siellä halua käydä. Tähän houkutellaan sellaisella spammilla, mistä ei tunnista kyseessä olevan pornon.

        Ja entä sitten lööpit ja muut kansikuvat. Miten niitä voi olla näkemättä?

        Minähän vain puolustan oikeuttani olla näkemättä. No, popup-ikkunat saa selaimella toimimattomiksi, mutta yleisesti ottaen oikeutta olla näkemättä ei ole.

        Sellainen pitää saada aikaan.

        Helppo nakki. Älä avaa postia, joka ei selvästikään ole sinulle kuuluva!
        Noitten spämmipostien otsikot tunnistaa ilmeisen tahallisista kirjoitus yms virheistä (spämmifilttereitten harhautus) ja lähettäjänimistä jotka on vaan sekalaisesti arvottuja merkkejä peräkkäin. Älä avaa niitä, niin ei ole pakko nähdä!

        Jos joku on niin törppö, että lähettää asiapostia spämmiksi naamioituna, niin syyttäköön itseään, ettei viestit tule luetuksi.
        Ja jos joku on niin törppö, että menee vaikka uteliaisuuttaan aukaisemaan tuollaisen ilmiselvän spämmin, niin pitäisi edes suunsa kiinni, eikä huutaisi koko maailmalle typeryyttään.


      • mamma mia!
        postiljooni kirjoitti:

        Helppo nakki. Älä avaa postia, joka ei selvästikään ole sinulle kuuluva!
        Noitten spämmipostien otsikot tunnistaa ilmeisen tahallisista kirjoitus yms virheistä (spämmifilttereitten harhautus) ja lähettäjänimistä jotka on vaan sekalaisesti arvottuja merkkejä peräkkäin. Älä avaa niitä, niin ei ole pakko nähdä!

        Jos joku on niin törppö, että lähettää asiapostia spämmiksi naamioituna, niin syyttäköön itseään, ettei viestit tule luetuksi.
        Ja jos joku on niin törppö, että menee vaikka uteliaisuuttaan aukaisemaan tuollaisen ilmiselvän spämmin, niin pitäisi edes suunsa kiinni, eikä huutaisi koko maailmalle typeryyttään.

        Tarvitaan oikeus olla näkemättä inhottavia sukuelimiä ja alastomuutta ja muuta bikini ja asentotarjontaa.

        Onhan totta, ettei mainosposteja tarvitse lukea.Senhän teenkin. Kaikki vaan spammiksi. :D

        Tosin jäljelle jäävät lehtihyllyjen pyllistelyt. Niitä ei pitäisi kenenkään olla pakko sietää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      641
      7808
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      431
      2096
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      219
      1979
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1570
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1218
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1148
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      1008
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      819
    9. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      689
    10. Sofia matkii Martinaa

      Sofia etsii omaa lippisjonnea mäkkäreistä ja itiksestä. Tuskin löytää yhtä komeaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      668
    Aihe