Hesarissa on 30 kysymystä Raamatun tarinoista. En saanut täysiä pisteitä, vaan 26/30. Miten hyvin sinä muistat?
Pitkäperjantain ratoksi ja opiksi linkki tässä:
http://www.hs.fi/kulttuuri/Muistatko vielä Kaanaan häät Testaa tietämyksesi HSn Raamattuvisassa/a1305814295960?ref=hs-art-new-1
Pitkäperjantain ratoksi ja opiksi linkki tässä:
http://www.hs.fi/kulttuuri/Muistatko vielä Kaanaan häät Testaa tietämyksesi HSn Raamattuvisassa/a1305814295960?ref=hs-art-new-1
Vastaukset 17
Vanhimmat
Kokeilin testin minäkin.
23/30, vaikka en kuulu sanan tutkijoihin, kuten niin monet esim. tällä palstalla.
Raamatun tietämys kuuluu mielestäni yleissivistykseen, ja siksi onkin noloa, että vastasin väärin juuri Raamatun ensimmäiseen lauseeseen, samoin viimeiseen.
Olisi pitänyt tietää!
Sain 29/30. Väärä vastaus tuli kun en tunne luterilaisen piispan lempisanoja.
Missäs siinä kyselyssä muka kysyttiin luterilaisen piispan lempisanoja?
Yhden pistin paremmaksi eli 27 / 30.
Menin lankaan tietäjien lukumäärässä. :)
28 Paarma ja tietäjien lukumäärä väärin
jaahas, täällä sitä vain majaillaan. :)
Hyvää Pääsiäistä!
Mistä lie tuo 3 itämaan viisaan lukumäärä peräisin? Kolme lahjaa, kolme miestä? Kultaa, suitsuketta ja mirhaa..
Minulla ei kanssa ollut harmainta aavistusta Paarman tekemisistä.
ps. terveisiä pakikselle, jos "sattuu" paikalle myös hän.
Hyvää pääsiäistä sinnekin!
Kolmeen nimettyyn tyyppiin minäkin tietäjissä lankesin. Pakis olisi varmaan saanut täydet pisteet....
juu, täydet ihan varmasti.
No papiksi kelpaisin kuulemma
Vaan et Mormonikirkossa.
Minä sain 29/30. Menin vipuun viimeisessä kysymyksessä, kun ryhdyin muistelemaan vanhoja. Vuoden 1938 käännöksessä Raamatun viimeinen lause kuului: "Herran Jeesuksen armo olkoon kaikkien kanssa. Amen." Vuoden 1992 käännös jättää aamenen pois, koska sitä ilmeisesti pidetään myöhempänä lisäyksenä, joten väärin meni. Enää ei päde sekään muistisääntö, että Raamatun alussa on Alussa ja lopussa aamen.
en tunne Paarman ajatuksia, tietäjien määrän oletin tietäväni. 28/30
Et vain ymmärtänyt kysymystä. Ei kyselty mitään Paarman ajatuksista vaan kyseessä oli viittaus Paarman nimeen. Paarmat tietysti liittyvät Egyptin vitsauksiin, entinen arkkipiispa vain nimensä kautta.
"Herra teki niin: faraon palatsiin, hänen hoviväkensä taloihin ja koko Egyptiin tuli sankat parvet paarmoja, ja paarmat vaivasivat hirmuisesti koko maata." 2. Moos. 8:24
Juu, kyllä varmaan monelle on iskostunut kolme itämaan tietäjää, varmaan katolilaisilla on joku tarina juuri kolmesta ja siksi elää tuokin idea???
olen jo tottunut siihen, että minua ja meitä pidetään tyhminä.
27/30 oikein. Olen kuulemma jyvällä ja "Näet Raamatun kertomusten merkityksen kulttuurissa laaja-alaisesti."
"Sait pisteitä 29/30
Menisit täydestä valepappina."
Aika hyvin, mutta en muistanut Hoosianna-huudon merkitystä.
Jyvällä kuulemma ollaan 27/30. Aika velikultia muuten!
Ihan tyytyväinen olen tulokseen, kun ei ole ollut mitään tekemistä uskontojen kanssa vuosikymmeniin. Lapsena ja nuorena koulussa opetettu ja nuorena itsekseni luin Raamatun kokonaan läpi. Täytyiskin tehdä se uusiksi ihan jo kulttuurin takia.