Tänään on hieno päivä Jumalalta pyytää anteeksi synnit

Jeesuksen nimessä

ja varmuudella Jumala tahtoo että kiitämme evankeliumista ja Jeesuksen pääsiäisuhrista ja saamme anoa myös elävää vettä ja Pyhän Hengen armosiunausta elämäämme. Voimme tutkia Jeesuksen opetuksia ja rakastaa Herraa tekemällä sen mukaan kuin Mestari on meitä opettanut Raamatun Uuden Testamentin kirjoituksissa. Herran hyvyys on ylitsevuotavainen ja taivaassa Isän Jumalan enkelit iloitsevat siitä että lähestymme Jumalaa Jeesuksen nimessä ja lihansa ja verensä ovat ehtoollisessa kiitoksella vastaanotettavissa leipänä ja viininä, kuten on kirjoitettu ja Jeesus on tämän muistoaterian meille kaikille ihmisille antanut.

Kiitetään Isää Jeesuksen nimessä näin pitkän perjantain muistoksi, kun Jeesus ristillä huusi "se on täytetty!" ja antoi henkensä, amen, halleluja!

1

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Netpunk

      Aika kannibalistinen näkemys yllä. Luultavasti (toivottovasti) se on vain metafora.
      Aivan hyvin voisin sanoa, että kasa pannukakkuja ja pullo colaa on elviksen ruumis ja veri. Argumenttina aivan saama tasoa.
      Elviksen olemassaoloa puoltaa se, että elvis on kuollut ja pysyy kuolleena. Jeesuksesta voidaan sanoa, että hänen elästä ja kuolemasta muista tapahtumista ei ole ainoatakaan verifioitavissa olevaa todistusta.
      Raamatun totuusarvo on nolla koska raamattu itse väittää olevansa totta (tai useat kirjoittajat ja vielä eri aikoina toimineet kirjoittajat väittävät raamatun olevan totta) Kehäpäätelmä on valmis.
      Jeesus itse julisti olevansa jumalan poika, joka on taas pyhä henki. Kristityt eivät olleet (eivät) ole muuta kuin skientologien tapainen kultti. Tosin silloin jossain Rooman Imperiumin takapajuisessa osassa. Olihan sillä suunalla jo aiemmin ollut erilaisia kultteja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe