Jos muuttuisit Ylijumalaksi, miten tekisit maailmankaikkeuden eri tavalla kuin se nyt on luotu?
Mitä suunnitteluvirheitä maailmankaikkeudessa on?
Mitä suunnitteluvirheitä maailmankaikkeudessa on?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ihmekö se ettei ateisteilta ja luonnonuskovaisilta löydy tähän vastauksia.
Onhan meillä mutta et sinä niitä ymmärtäisi joten se olisi turhaa niitä kirjoittaa. (Samat mitä sinä jyr kirjoitit toiselle aloitukselle kun et osannut vastata kysymykseen). No, tosissani kun vastaisin niin empä tiedä, ei tässä ole varmaa kauheasti muutettavaa. Tai no ehkä aina välillä antaisin planeetan asukkaille neuvoja ja apua kuinka saavuttaa toinen aurinkokunta. Aika paha kysymys.
"miten tekisit maailmankaikkeuden eri tavalla kuin se nyt on luotu?"
No, pierut saisivat haista vähän vähemmän. Erityisesti muiden ihmisten ja eläinten, ei tietenkään omat, nehän haisevat aina hyvälle.
Kyky nähdä infrapunasäteitä olisi myös mukava. Eli siis sellainen biologinen lämpökamera, niin ei pelottaisi pimeillä kaduilla niin kauheasti.
Lisäksi olisi aika hienoa, jos ihminen pystyisi lentämään. Ajattelen sellaista supermiesleijuntaa, jonka mahdollistaisi jonkinlainen antigravitaatioelin.
Myönnän, että olen tässä hiukan itsekäs ja ihmiskeskeinen. Jos ajatellaan kokonaiskuvaa, niin ehkä maailmankaikkeuden olisi voinut suunnitella kaikenlaiselle elämälle hiukan suotuisammaksi.
Nyt näyttää siltä, kuin valtaosa siitä olisi täysin turhaa ja elämälle vihamielistä. Tutkimattomia ovat Yahwen tiet.
Jos asiaa tarkastellaan teologisesta ja nimenomaan kristillisestä näkökulmasta, koko maailmankaikkeus on turha, ja itsessään suunnitteluvirhe.
Olisihan kaikkivaltias olento voinut suunnitella aikojen alussa täsmälleen haluamansa määrän autuaita ja hurskaita sieluja taivaaseensa, ja vaikka pahiksia helvettiinsä, ja jättää universumi(t) tekemättä.
Olisi säästynyt paljon vaivaa.