Adventtikirkko = raamatullisin seurakunta

Adventismiin kuuluu usko että ainoastaan he ovat raamatullisin seurakunta verrattuna kaikkiin muihin seurakuntiin perustelematta sitä.
Miten usko väärään profeettaan voi tehdä adventisteista raamatullisimman seurakunnan?
Miten usko "sunnuntai pedonmerkkiin" ja "me ainoastaan oikeassa hel_vetistä" usko voi pelastaa lopunajan jäännösseurakuntaan kuuluvan adventistin?
574
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Uskovatko adventistit edes Raamattuun että pitää tehdä parannus ja karttaa harhaoppista?

Äänestä
  • Onneksi sapattikäsky loistaa kirkkaimmin Taivaassa sillä näin "raamatussamme" kerrotaan.

    Äänestä

Hei-


Advenrttikirkko ei ole missään tehnyt ainokaistakaan opinkappaletta sellaista missä se ilmoittaisi olevansa "raamatullisin seurakunta."
Perustelut ja lähde puuttuu eli kipin kapin etsimään sellainen opinkappa ensin ja perustelut.

Väärä porofeetta ?
- Perustelut esittää asiassa, eikä ainokaistakaan sellaista näy?!

Sunnuntai (sunday) muuttui jumalan säätämästä 7- päivästä 1 päivälle sundaylle vuonna 321. Keisarilla oli työvoimapoliittinen ongelma kun osa kansasta vietti kristittyjen sapattia 7- päivää ja osa kansasta valon/auringon/Heliumin päivää sundayta viikon 1 päivää.
Keisari päätti yhdistää päivät keskenää työvoimapoliittisista syistä joska viikossa oli kuusi työpäivää.
> Tämä sama valta oli sitä roomalaista valtaa josta profeetta Daniel kirjoitti jo Dan 7:25 (keskiaika) josta Jeesus puhui: Matt 24:15-20 >tuossa tämä sama valta hyökkäsi Jerusalemiin ja hävitti koko kaupungin maan tasalle v. 70 jkr.
Se oli roomalainen valta joka vihasi "kreastuslaisia" aina- kreastuslaiset syytettiin syyttöminä Rooman palosta ja Rooman valta tappoi Jeesuksen rikollisena ristille. Sama valta keskiajalla poltti kokonaisia perheitä roviolla rangaistuksena Raamatun omistamisesta ja sama valta tappoi ja murhasi suuren määrän Jumalan omia uskon vainoissa. Sama valta keksi ja kehitti inkvisitiolaitoksen. >>>>> Sama valta muutti Jumalan säätämän lepopäivän tekemällä siitä pakanallisen juhlan Ilm 12:17, 14:12, Sama valta samassa yhteydessä poisti pyhästä 10- käskyn laista yhden käskyn ja jakoi yhden käskyn kahtia että kymmenluku säilyisi; Tästä profeetta Daniel; Dan 7:25 näkee tuon päivien muutoksen ja tuon ajan mitä tuo valta piti valtaa josta Jeesuskin maitsí.
Alkuseurakunta kokoontui usein salaa roomalaisten pelossa. Paavali oli alunperin roomalainen joka vainosi kristittyjä mutta muutti kelkkansa suunnan;
Apt 8:3.


Jatkuu heti alla >>>>>>>>>>>>>>>>>

Äänestä
  • Jatkoa edelliseen >>>>>>>>>>>>>>>>>>>

    Lue tarkkaan mitä kirjoitan tässä nyt;
    - >>>>>>>>>>> Vuosisatoja on ollut hurskaita uskovaisia jotka ovat hyvällä omalla tunnollaan viettäneet pyhäpäivänsä autuaan tietämättöminä lepopäivään liittyvästä historiasta. >>>>>>> Nämä eivät ole mihinkään syylliset !
    Nämä ovat syyttömät !!!!! Lue mnyt tarkasti mitä edellä kirjoitin !!!!!!!!!!! Ovat viettäneet päivänsä Jes 58:13-14 hengessä pyykit pesemättä mummot tänäänkin, aita korjaamatta ja nurmikko ajamatta pyhäpäivänään vielä tänäänkin.
    - Nämä eivät ole vilpittömyydessään mihinkään syylliset ja jokainen viettää päivänsä käsi sydämellä itse henk koht Jumalansa edessä ja vastaavat päivästään itse henk kohjt Jumalan edessä jokainen itse precis henk koht.
    Luuk 12:47-48.


    Adventtikirkon on pakko olla osa jäännös- seurakuntaa ollakseen kirkko jossa on jotakin järkeä sille metodille että se tarjoaisi jäsenilleen Kristus kalliolla seisovan pohjan mille ja missä harjoittaa uskonnon elämää.
    Muuten koko lystissä ei olisi mitään järkeä.
    Adventtikirkossa niin kuin kaikissa muissakin piireissä kasvaa helvetin ruokaa ja pyhittyneitä Jumalan omia rintarinnan nk. kaikissa muissakin piireissä.
    Matt 13 vehnää ja rikkaviljaa rintarinnan ajan loppuun saakka.

    "Oikeasta helvetistä" voit lukea itse Ilm 20 luvusta selvällä suomen kielellä niin kuin asia on; Ilm 20, Mal 3:19, Room 6:22-23.

    Adventtikirkko on aina tunnustanut Jumalan omat ja kaiken Kristusta korottavan toiminnan kaikissa Raamattua lukevissa protestanttisissa ja, siis ja katolisissa piireissä.
    Adventtikirkossa ei väitetä että "jäännös" olisi 7-päivän Adventtikirkon jäseniä joka sielu.

    Adventtikirkko ei ole julistanut pedon merkkiä ilmoille, sillä kukaan ei tee sellaisia tekoja, asiat piilevät ihmisten omassa tunnossa itse kullakin mitä päiviä viettävät ja kirjoituksia tutkitaan. Siis kirjoituksia tutkitaan, mutta kukaan ei voi syyttää asioista mitä ei kukaan tee i dag tällä hetkellä.
    >>>>>>>> Niinpä petojen merkit joka on ollut 6000 vuotta yleísmaailmallinen ilmiö korvata Jumalan laki ja Jeesus Kristus jollakin muulla konstilla ja keinolla
    on ollut aina monien tavioite jossa mukana maailman valtoja. Petovalta ei ole kukaan ihminen- vaan asiayhteydessä toimii aina vähintään kaksi maailman valtaa. >>>>>>>> Nähtäväksi jää hamassa ajassa. Erilaisilla piireillä on omat petospekulkaatiot joka ikisellä piirillä jossa Raamattua luetaan.


    Jumalan runsasta siunausta
    Jari Laurila
    keskustelijana

    Äänestä

Adventistit elävät VT:n periaatteiden ja opetusten mukaan ja se oli tuhon tie, kuten voimme Raamatusta lukea.

VT kertoo siitä, mihin ihminen pääsee omalla yrittämisellä pyrkiä noudattamaan Jumalan tahtoa. Se on tuhon tie ja johtaa ihmisen vain ulkokultaisuuteen ja ylpeyteen ja lopulta kadotukseen.

UT kertoo meille sen, mitä siitä seuraa, kun Kristus on tehnyt kaiken puolestamme ja meidän tehtävämme on vain uskoa Jumalan täydelliseen armoon. AINOASTAAN USKOA EHDOITTA, ETTÄ JEESUS ON SOVELIAS AINOA PELASTUKSEMME TAE.
Monelle tämän hyväksyminen on kaikkein vaikeinta ja se on juuri synti PYHÄÄ HENKEÄ vastaan. Uskovaisilla on taipumus tehdä jotain itse pelastuksensa eteen, mutta se on vain kapinaa Jumalaa vastaan ja Hänen armonsa pilkkaamista.
Sekin on Jumalan armoa, että ihminen ymmärtää tämän ja hyväksyy sen täysin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eklesia kirjoitti:

Adventismiin kuuluu usko että ainoastaan he ovat raamatullisin seurakunta verrattuna kaikkiin muihin seurakuntiin perustelematta sitä.
Miten usko väärään profeettaan voi tehdä adventisteista raamatullisimman seurakunnan?
Miten usko "sunnuntai pedonmerkkiin" ja "me ainoastaan oikeassa hel_vetistä" usko voi pelastaa lopunajan jäännösseurakuntaan kuuluvan adventistin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu