Kymmenen käskyä ja yksi lisää

6

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wtf??

      Melkoisen yllättävä tuo 2. tärkein käsky... Mikseivät suomalaiset kannata uskonnonvapautta?

      • Ei minusta. Tämä on hyvin tyypillinen kysely jossa tulos hyvin helposti vinoutuu. Uskovaksi itsensä lukeva on aivan varmasti hanakampi tarttumaan aiheeseen ja vastaamaan kyselyyn kun taas välinpitämättömämmin Raamattuun suhtautuva ohittaa sen yhdentekevänä. Jumalaan ja Raamattuun uskovat ovat siis otoksessa helposti yliedustettuina.

        Nettikyselyt eivät ole mitään galluppeja, niissä on aivan liikaa sellaisia tekijöitä jotka voivat vääristää tulosta.


    • hjkhps

      Kristityille vois olla yhdestoista käsky, että noudata kymmentä käskyä, esim. 5. käsky olis syytä ottaa ihan tosissaan eikä veljeillä armeijan kanssa.

      Mutta paras11. käsky olisi: "Älä pyydä, aläkä vaadi, äläkä edes suostu vastaanottamaan etuoikeuksia, jotka perustuvat sinun uskonnolliseen vakaumukseesi."

    • Jumala.

      Tuo tutkimus osoittaa, minkä suomalaiset tietävät sydämissään oikeaksi. Herra on meidän kaikkien ainut Jumala.

      • En edes katso TV:tä

        Hihhuleita on siis yllättävän paljon tässä maassa. Ainakin noista jotka kokevat raamatun käskyt ja television tärkeäksi.


    • Harmi, että "älä pidä orjia" käsky ei näkynyt listoilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      119
      6206
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      62
      5141
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      68
      4273
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3864
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      12
      3621
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      120
      3178
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2546
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2499
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      67
      2242
    10. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      0
      1750
    Aihe