Kymmenen käskyä ja yksi lisää

6

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wtf??

      Melkoisen yllättävä tuo 2. tärkein käsky... Mikseivät suomalaiset kannata uskonnonvapautta?

      • Ei minusta. Tämä on hyvin tyypillinen kysely jossa tulos hyvin helposti vinoutuu. Uskovaksi itsensä lukeva on aivan varmasti hanakampi tarttumaan aiheeseen ja vastaamaan kyselyyn kun taas välinpitämättömämmin Raamattuun suhtautuva ohittaa sen yhdentekevänä. Jumalaan ja Raamattuun uskovat ovat siis otoksessa helposti yliedustettuina.

        Nettikyselyt eivät ole mitään galluppeja, niissä on aivan liikaa sellaisia tekijöitä jotka voivat vääristää tulosta.


    • hjkhps

      Kristityille vois olla yhdestoista käsky, että noudata kymmentä käskyä, esim. 5. käsky olis syytä ottaa ihan tosissaan eikä veljeillä armeijan kanssa.

      Mutta paras11. käsky olisi: "Älä pyydä, aläkä vaadi, äläkä edes suostu vastaanottamaan etuoikeuksia, jotka perustuvat sinun uskonnolliseen vakaumukseesi."

    • Jumala.

      Tuo tutkimus osoittaa, minkä suomalaiset tietävät sydämissään oikeaksi. Herra on meidän kaikkien ainut Jumala.

      • En edes katso TV:tä

        Hihhuleita on siis yllättävän paljon tässä maassa. Ainakin noista jotka kokevat raamatun käskyt ja television tärkeäksi.


    • Harmi, että "älä pidä orjia" käsky ei näkynyt listoilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      28
      3436
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      97
      3206
    3. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      3024
    4. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      79
      2991
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      53
      2901
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2678
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2490
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      57
      2351
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      43
      2225
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      88
      1992
    Aihe