Kertokaapa kokemuksia Talenomista

Niin kokeumuksia kyseisestä tilitoimistosta mielellään kuulisin.
6259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ainakaan noita ei mitkään ihan tyhjätaskut, penninvenyttäjät kiinnosta. Kaverin vuosikymmenen toimineelle pienelle firmalle tarjottiin sieltä palveluksia. Sitä varten olisi pitänyt teettää ulkopuolisella 1.000 € hintainen Finvoice-liittymä kaverin nykyiseen järjestelmään. Tuon päälle Talenomin omat normaalit avausmaksut.

Hiukan tuntui lähtökynnys ja ylimääräinen tonni korkealta hinnalta, ja kerran kaveri puhelimessa sitä lykkäsi ja sanoi että haluaa vielä harkita asiaa. Ei olisi kannattanut harkita, vaan maksaa. Yhteydenotot Talenomin suunnalta loppui tykkänään siihen, kun kai todettiin kaveri noin hankalaksi penninvenyttäjäksi.

Äänestä

Joo-o, sinne katosi tämän vuoden ylimääräiset tonnit jotka olisivat vaikka saattaneet koitua yrittäjän eduksi ja kiitokseksi kymmenen vuotisesta yrittämisestä ja toisten työllistämisestä... ;( Muutaman kuukauden talenom reissu ja kallis lasku. Missään nimessä en voi suositella, ensimmäinen kontakti myyntimieheen oli positiivinen kokemus, jonka jälkeen ei mikään toiminutkaan. Edes asiakkaiden kohtaamiset eivät ole hanskassa. Kuvittelin, että tilitoimisto olisi osaltaan yrittäjän tuki, mutta pah! Kiristystä ja selvittelyä. Jopa joutui pohtimaan, että teenkö jotain väärin ihan vain tietämättäni.

Jos voisin, palaisin alkuvuoteeen ja tekisin kaiken toisin.

Elkää astuko Talenom ansaan!

Äänestä
  • Sellainen nyrkkisääntö, että pienen yrittäjän kannattaa pysyä pienissä tilitoimistoissa. Tai keskisuuren ryhmän pienimmissä. Kun tulee se päivä, että oikeasti tarvitsee apua ja neuvontaa, niin hyvässä ja tasapainoisessa kumppanuudessa sitä on tarjolla, ilman että pitää revittää lompakkoaan koko ajan.

    Äänestä

  • TämäkinOpittu kirjoitti:

    Sellainen nyrkkisääntö, että pienen yrittäjän kannattaa pysyä pienissä tilitoimistoissa. Tai keskisuuren ryhmän pienimmissä. Kun tulee se päivä, että oikeasti tarvitsee apua ja neuvontaa, niin hyvässä ja tasapainoisessa kumppanuudessa sitä on tarjolla, ilman että pitää revittää lompakkoaan koko ajan.

    niin, lähettääkö nippu kuitteja postissa toimistoon 100 euroo, vai maksaa ohjelmatoimittajalle 75 euroo, toimistoon tunnista 30- 50 euroa, niin toivottavasti ohjelmistotoimittaja tietää alv ilmoitus hädellit, ai niin ne neuvoo 100-150e/ härdelli, sama mikä toimistossa menisi samaan hintaan.

    Äänestä

Eikö Talenom ole yrittämässä pörssiin ?

Silloin valvonta on tiukkaa, mutta ovat kulutkin ja siis laskutkin. Voittoa pitää näyttää riittävästi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Harkitsija kirjoitti:

Niin kokeumuksia kyseisestä tilitoimistosta mielellään kuulisin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu