Auton kunnostus jenkeissä

Musze

Katselin eilen telkkarista jenkkisarjaa jossa kunnostettiin vanha Mustangin raato "Bullit" -elokuvan mukaiseksi namupalaksi - Panttilainaaja Rick Harrison oli maksanut raadosta 12.500 dollaria joka tuntui kyllä aika paljolta sikäläisittäin - mutta customointifirma pisti sitten auton viimisen päälle kuntoon 22.000 dollarilla - se tuntuu kyllä halvalta ! - onko nämä ohjelmat aivan höpö höpö juttuja vai onko jenkeissä osat ja työ tosiaan noin halpoja ?

1

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Cyösti

      Sana entisöinti ei todellakaan kuulu samaan lauseeseen noiden pimp my ride tyylisten ohjelmien tuotosten kanssa. Kyse on tv-viihteestä ei todellisuudesta.

      Noissa ohjelmissa oikaistaan niin hemmetin monesta kohtaa ja lopputulos on monesti päältä (tv:stä katsottuna) kaunis, mutta sisältä ja livenä nähtynä täysin raakile.

      Yleensä senkin vähän työn, minkä tv-tähdelle "customointifirma" tekee, tehdään oikeasti jossain muualla ja kameran edessä työkaluja viskelevä apinaorkesteri sitten kiristää pari ruuvia ja on tekevinään töitä.

      Eli kyse on höpö höpöstä. 22 000 taalaa ei riitä alkuunkaan ostettuna työnä Mustangin raadon saattamiseen oikeasti viimeisen päälle kuntoon, eli entisöidyksi. Ei edes USA:ssa.

      Katsopa oikeasti entisöityen 60-luvun Mussejen hintoja USA:n autotraderissa. Hinnat alkaen 50K taalaa. Jos tuollaisen saisi toisen tekemänä puolet halvemmalla, niin kyllä kapitalismi korjaisi pian markkinahintoja alaspäin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      91
      8585
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      97
      8483
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      14
      6583
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      173
      6190
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5258
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4295
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      4130
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4073
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      37
      3859
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      69
      3750
    Aihe