Raakkuna ei ole Tietäjä, eikä mikään, jos....

Suomen Kansallistietäjä Raakkuna on luvannut lopettaa kirjoittamisen palstalla, jos olen väärässä sen suhteen kun olen vannonut että Björn Wahlroos ei kykene kaikesta yrityksestään huolimatta miljonääri varojensa kanssa poistumaan maastamme.

Ja lupaan myös myöntäväni etten ole Tietäjä enkä mikään, jos olen väärässä sen suhteen että valtiollisessa vaaratilanteessa 2012. Kesäkuussa Presidentti Saul Niinistön päätöksellä allekirjoitimme täydellisen NATO sopimuksen.

Nyt oon omilla sanoillani ristiin naulittuna

http://www.youtube.com/watch?v=Tz_3FGqwPCM
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Aivan naurettavuuksiin asti mennyt tämä NATO sopimuksen varovainen julkistaminen, mikä Ministeri tasolta päätettiin varovaisesti askel, askeleelta tuotavaksi esiin kansalaisten tietoisuuteen.

Väitän nimittäin että NATO ei pidä tälläisestä MInisteri Tuomiojan päätöksen mukaisesta esille tuonnista enää lainkaan.

Mitä tämä oikein tarkoittaa, kun Suomen Puolustusministeriö tiedoittaa että "Sopimus ei velvoita Suomea mihinkään eikä se myöskään takaa Naton apua Suomelle"

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014041818224541_uu.shtml

Sunnuntaisuomalaisen mukaan Suomi ja Nato allekirjoittavat toukokuussa niin sanotun isäntämaasopimuksen, jossa muun muassa sovitaan poikkeusolojen käytännön järjestelyistä kuten kauttakulusta ja miehistön majoituksesta.
Puolustusministeriön mukaan sopimus ei velvoita Suomea mihinkään eikä se myöskään takaa Naton apua Suomelle.

Eduskunnan puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Jussi Niinistö (ps.) arvioi, että sopimus ei paranna Suomen puolustuskykyä mutta saattaa nostaa ulkopuolisten kynnystä uhata Suomea.

Suomen Kansallistietäjä Raakkuna väittää että tämä NATO sopimuksen julkistetty esityskaava noudattaa erään Suomen Puolustusministeriön edustajan taholta aivan naurettavuuksiin asti noudattamalla aiemmin Ministeri tasolta määriteltyä varovaisuus linjausta.

Äänestä

raakkuna1
8.5.2013 18:00

Helsingin poliisin "Ruikutus lopetettava" neukkumielinen natovastainen mielipide on lausuttu, niin jokainen voi nyt verrata Suomen Kansallistietäjän esittämää kantaa edellä lausuttuun poliisien valtionrikolliseen isänmaan vastaiseen probagandaan.

Naton täysvaltainen jäsenyys merkitsee ensinnäkin ainoaa uskottavaa puolustus järjestelyä Suomen kohdalla. Ja tämän todetaksemme täytyy ymmärtää yksinkertainen perusasia että maailma jakaantuu todellisuudessa ainoastaan itäiseen ja läntiseen Puolustusliittoon. Ja voidaan sanoa Suomen kohdalla että todellisuudessa ei ole olemassakaan liittoutumattomuuden käsitettä, vaan sellaista on haluttu ylläpitää ainoastaan ent. Presidentti Koiviston määräyksellä Suomen virallisena puolustuspoliittisena linjauksena. Ja kuten olen tuonut aiemmin esille Putinin aikoinaan lausuman totuuden "Heikkous vetää puoleensa" Ja toden totta tälläistä liittoutumattomuuden (Heikkouden) käsitettä ollaan Koiviston taholta manipuloitu voimakkaasti suomenkansalle jo muutaman vuosikymmenen ajan, jolloin kansalaisillemme ollaan myös esitetty kaikilta osin mitä valheellisimpia vääriä käsityksiä torjumaan myönteistä Nato kantaa.

Ja jokainen voinee ymmärtää sen tosiasian että Läntinen Puolustusliitto Nato on rakennettu valtioiden osallistumisella yhteisiin hankkeisiin. Ja kuten tiedämme kokemuksesta niin Nato kansainvälinen toiminta tarkoittaa tottakai osallistumista rauhanturva hankkeisiin, joihin Suomi on aikaisemminkin osoittanut mielekkäästi osallistumistaan koulutettujen joukkojemme lähettämisellä mihin ikinä tarve vaatii. Ja tämä puolestaan tarkoittaa kansainvälisen Nato yhteistyön osallistumista Suomen puolustuksen ylläpitoon, joka tarkoittaa ehdottomasti myös maailman edistyneintä Nato kalustoa kokonaisuudessaan, ja silloin puhutaan ens´sijaisesti maailman kehittyneimmästä suihkuhävittäjäkoneista sekä maailman edistyneimmästä pommituskone tyypistä jonka saimme muutama viikko sitten kriisitilanteessa havaita saapuneen Pohjois-Korean yläpuolelle.

Ja kuten varmaankin ymmärrätte että Läntisen Puolustusliitto Naton ylläpito perustuu sopimuspohjaiseen sitoutumiseen koulutetun miesvahvuutemme osallistumisella, sekä oikealla tavalla arvioituun kustannuslaskelmaan jonka jokainen Nato maa suorittaa taatusti mielummin kuin että varustaisi valtavin määrärahoin valtionsa omaa armeijakuntaa uskottavaksi mahdollisen sodan uhkan ja miehityksen varalta.

Kummasti vaan rauhoittui Pohjois-Korean sodan uhoaminen Etelä-Koreaa vastaan. Vai mitä.

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288551955865.html

Äänestä

Jokaisen kannattaa tutustua Suomen Kansallistietäjä Raakkunan kaikkiin NATO aiheisiin esityksiin, niin teille selviää samalla 2012. Kesäkuussa Presidentti Saul Niinistön määräyksellä tapahtunut pikainen NATO allekirjoituksen suorittaminen.

http://keskustelu.suomi24.fi/search/s24search/raakkuna1 Nato tid:3353?term_keywords=raakkuna1 Nato

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Robert McKeancy kirjoitti:

Suomen Kansallistietäjä Raakkuna on luvannut lopettaa kirjoittamisen palstalla, jos olen väärässä sen suhteen kun olen vannonut että Björn Wahlroos ei kykene kaikesta yrityksestään huolimatta miljonääri varojensa kanssa poistumaan maastamme.

Ja lupaan myös myöntäväni etten ole Tietäjä enkä mikään, jos olen väärässä sen suhteen että valtiollisessa vaaratilanteessa 2012. Kesäkuussa Presidentti Saul Niinistön päätöksellä allekirjoitimme täydellisen NATO sopimuksen.

Nyt oon omilla sanoillani ristiin naulittuna

http://www.youtube.com/watch?v=Tz_3FGqwPCM

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu