hampaita. Hänellä on myös niska- ja hartiakipuja. Ikää on 33v. Hammashoitaja laittoi lähetteen oikomislääkärille ja sanoi että laitetaan oikomiskoje. Onko tietoa laitetaanko kiinteä vai poisotettava?
mies narskuttaa
narsknarsk
391
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä ne kiinteät tulevat olemaan. Mutta äkkiä niihin tottuu :)
Oikomishoidossakin kannattaa käyttää purentakiskoa. Niitä on saatavilla sellaisia valmiita tasaisia, jotka eivät estä oikomishoitoa.
Kuulostaa erikoiselta, olettekohan ymmärtäneet ihan oikein? Hammashoitaja (todennäköisemmin suuhygienisti) ei lähetä suoraan oikojahammaslääkärille vaan tavalliselle hammaslääkärille arviota varten. Hammaslääkäri sitten arvioi mahdollisen hoidon tarpeen. Tuo oireilu kuulostaa siltä, että purentakisko voisi olla aiheen. Sellaisen tekee ihan peruskoulutettu hammaslääkäri normaalisti. Ja on siis ihan irroitettava , öisin pidettävä akryylinen laite.
vaihda miestä