ette saa johannaa linnaan, koska hän on sopinut kaikki

"rikoksensa" asianosaisten kanssa.
viime syksyinen rattijuopumus on vielä auki, koska viime tietoa hän ei ole edes sitä sitruunaa ajanut.
401010
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 40

Vanhimmat

No nyt nää näädät repii pelihousunsa.

Äänestä

  • Ihanaa Rakkautta ja kirjoitti:

    Ihanaa Rakkautta ja Romantiikkaa uudessa Kaunotar ja Hirviö elokuvassa 2014.

    Oletko jo nähnyt? Katso itse..... NYT suomitekstitys mukana!


    http://www.youtube.com/watch?v=Kf6cz7Wo-Qs&list=UUx0E1HYwuOrIwR5Kh3HtVJw

    Itse en malta odottaa tätä leffaa. Näytää niiiin hyvältä!

    BUU!! Lähe meneen,mainostelija, tältä palstalta!!

    Äänestä

Avaus on perätön väite.

Hovioikeuden ratkaisua tässä vielä odotellaan, ja yleinen näkemys on, että ensikertalaisena ja sitten jo rikoksen uusijana hänelle tulee yhteensä 60 vuorokautta ehdotonta vankeutta jo saaduista käräjäoikeustuomioista (jotka tekevät yhteensä 105 vuorokautta).

Lisää tuomioita on tulossa lähikuukausina. Niitä ei ole sovittu "asianosaisten kanssa." Tässäpä Tukiaisen vuoden 2014 oikeudenkäyntejä, joissa hän on vastaajana:

- kymmenkunta pahoinpitelyä vuoden 2013 satona (Helsingin ko.)
- törkeä ryöstö ja vapaudenriisto (Karkkilassa, oikeusistunto ilmeisesti Lohjalla)
- törkeä rattijuopumus (Riihimäellä, oikeusistunto Hyvinkäällä)
- laittomat uhkaukset (mm. Hgin kaupungin eläinsuojelueläinlääkäriä kohtaan)

- näpistys (Lohjan ABC, teko marraskuussa -13)
- eräitä kunnianloukkaustapauksia
- eräitä lähestymiskieltoasioita
- Markku-isän pahoinpitely (tehty 23.1.14. Oikeusistunto Helsingin ko.)

- rottaposti-case (oikeusistunto ilmeisesti Kokkolan ko.)
- petos Kanarialla marraskuussa 2012 (Jyväskylän ko.)

Glamour-käräjät 2014

Äänestä
  • Naurettavia rikoksia! Päätä huimaa kerrassaan! joo ei muuta ku vankilaan ja pää mestauslavalle ja bnäädät ympärille hurraamaan. Hävetkää! Olette pahempia kuin rotat. Eikö pelota, että iskee kirous itteenne, kun haukutte ja solvaatte sairasta ihmistä!

    Äänestä

  • HIRVITTÄVÄÄ kirjoitti:

    Naurettavia rikoksia! Päätä huimaa kerrassaan! joo ei muuta ku vankilaan ja pää mestauslavalle ja bnäädät ympärille hurraamaan. Hävetkää! Olette pahempia kuin rotat. Eikö pelota, että iskee kirous itteenne, kun haukutte ja solvaatte sairasta ihmistä!

    Ai sinusta on ihan ok pahoinpidellä, ajaa kännissä, uhkailla laittomasti... kaikki mitä tässä nyt onkaan, on ihan oikeita rikoksia. Ei sellaista normaali ihminen pidä minään ok-toimintana, te rikolliset olette varmasti asia erikseen. Rikoksesta pitää saada rangaistus. Jos et halua rangaistuksia - älä tee rikoksia. Ei vaikeaa.

    Äänestä

Ei siinä auta mitkään kahden keskiset sopimukset. Kun rikosilmoitus on tehty, on asia laitettu vireille ja se etenee lain mukaan, vaikka uhrit vetäisivät jopa syytteensä pois. Ei auta Tunkkia nyt enää mikään. Tunkki oli kaiken lisäksi vielä koeajalla eli ehdonalaisessa kun teki uudet rikokset.

Äänestä
  • Syyttäjät ajavat Tuksun rikosasioita virkansa puolesta, hellittämättä.

    Äänestä

Tuksu on jo aivan liian pitkään saanut käyttäytyä normien ja lakien vastaisesti.
Sille täytyy nyt laittaa stoppi - kerta kaikkiaan.

Äänestä

Sepä se on niin, että tuossa vaiheessa (hovi) ei enää sopimiset auta. Lisäksi noista osa on yleisen syyttäjän alaisia rikoksia, joten epäilempä vahvasti, että Johanna olisi saanut syyttäjän kanssa asioita sovittua. Ei syyttäjä voi edes virkansa puolesta sellaista tehdä.

Äänestä

Ei meidän tarvitsekaan saada Tunkkia vankilaan, sitä varten on oikeuslaitos. Tunkki on itse rikoksensa tehnyt ja vastaa niistä myös itse, henkilökohtaisesti. Tyhmä ehdottelee kansalaisaddessiakin sen puolesta ettei muka kuuluisi vankilaan, tyhmä kun on. Väkivaltarikollinen se on ja onhan niitä varkauksia, ahdisteluja ja uhkauksiakin syytelistassa. Ja ties mitä kaikkea muuta...

On sellainen laitapuolen kulkija joka ei kykene elämään yhteiskunnan normien mukaan ja ilman päihteitä. Päihdepäissäänhän se ne rikoksensakin on tehnyt. Ei uskalla olla oma itsensä vaan tarvitsee päihteitä egonsa korostamiseen. Sääliksi kävisi, mutta on perhettään ja muita läheisiään kohdellut niin törkeesti että sylkäsen sen päälle.

Äänestä

En mää ees halua Tuksua vankilaan, näin on kivaa viihdykettä.

Äänestä
  • Kyllä Tuksu-viihde aina telkkarin sarjat voittaa.

    Äänestä

Ketä kiinnostaa katsoa ja lukea yhdestä paikasta pääpiirteet Johanna Tukiaisen rikollisesta toiminnasta viime vuosilta, hänelle on blogisti Joe Pasko hakenut eri arkistoista materiaalit ja kiteyttänyt ne blogiinsa 2.6.2013:

"THE TRUTH WILL SET YOU FREE

Tunkkihan tuomittiin taas kerran pahoinpitelystä.

Pikainen googlettaminen tarjoaa pikkusen taustaa näille voimakastahtoisen skandinaavisen blondin koettelemuksille. Tunkkia on vainottu vuodesta 2009, ajojahtia on ollut ilmassa, ja yleensä vika on pitkälti vastapuolen, vaikka tilastojen valossa näyttää, että lyöjä on poikkeuksetta Tunkki.

Fiskarssilla ex-miestä naamariin:

3.9.2010 Mtv3 viihdeuutiset raportoi Tunkin ja Ex-miehen yöllisistä keskustelusessioista:

"Varsinainen oikeudenkäynti alkoi kello yhdeksältä aamulla, mutta itse vastaajaa ei näkynyt missään. Tukiaisen asianajaja ei ollut saanut päämiestään kiinni aamun aikana, mutta kertoi Viihdeuutisille saaneensa Tukiaisen kiinni torstai-iltana.

Oikeudenkäynti päätettiin aloittaa ilman Tukiaisen paikallaoloa ja ensimmäiseksi kuultiin nuorta naista, jota Tukiainen oli pahoinpidellyt toukokuisena yönä. Oikeus ehti kuulla nuoren naisen todistamisen ja ehti jo aloittaa Tukiaisen ex-avomiehen kuulemisen, kun oikeussalin ovi avautui ja sisään astui Tukiainen."

Tavoilleen uskollisena Tunkki tulee paikalle myöhässä. Tapauksessa käsitellään ex-avomiehen silpomisen lisäksi myös nuoren naisen pahoinpitelyä.

"Entinen avomies kertoi oikeudessa kesäkuun 1. päivän yöstä, jolloin Tukiainen oli tullut miehen omistamaan asuntoon omilla avaimilla. Tukiainen oli tullut makuuhuoneeseen vihannesveitsi kädessään ja huitaissut veitsellä eksäänsä.

Avomiehen mentyä keittiöön puhdistamaan haavaa oli Tukiainen tullut perässä ja huutanut tappavansa tämän. Johannan käsissä oli ollut keittiöveitsen lisäksi myös sakset. Ex-avomies oli paennut tilannetta makuuhuoneeseen, josta oli soittanut hätäkeskukseen..."

Loput blogissa: http://joepasko.blogspot.fi/2013/06/the-truth-will-set-you-free.html

Äänestä

Tuksu oli syyskuussa -13 Helsingin käräjäoikeudessa (kiitos hymy-näätä "Mittarinsa kaikella" videosta) :

http://vimeo.com/82849649

Videon kesto on 2:17. Muuan rouva videolla kysyy Tuksulta:
"Miten sä olet tääl tänään noin glamourisesti pukeutunut?"

Äänestä

istumaan. Aloittaja on tuksu itse tai joku vajaamielinen. Tuksu saa pataan joka päivä hämeenlinnassa ja se on hyvä asia.

Äänestä

ihan vitun dorkan tyypin aloitus. Buahahaaa...Luuletko vitun urpo, että tuomiot muuttuu kun sovitaan asiat asianomasiten kanssa??

Äänestä

Koska Tuksu on tänään Facessa haukkunut Hymyn, Metrotuotannon, "koko saa-tanan median" ja Särmäkarin, tarkoittaa tämä ilmeisesti sitä, että Tuksu on jo saanut tiedoksi hovioikeuden ratkaisun viime vuoden keväällä Hgin käräjäoikeudesta saamaansa ehdottomaan vankeustuomioon.

Hovi on pitänyt ratkaisun voimassa: 60 vuorokautta ehdotonta vankeutta.

Äänestä
  • Kyllä nyt Ylä-Lapissa suupieliä vetää yläviistoon...

    Äänestä

  • Hymy 29.4.2014:

    ”Näin kävi Johanna Tukiaisen valituksille hovioikeudessa: Ei joudu vankilaan!

    Johanna Tukiainen ei joudu vankilaan.Nainen valitti hovioikeuteen kahdesta tuomiostaan. Toinen niistä oli 45 päivää ehdotonta vankeutta vuonna 2010 tapahtuneesta haitanteosta virkamiehelle ja kahdesta vuonna 2011 tapahtuneesta pahoinpitelystä ja toinen 60 päivää ehdotonta vankeutta vuonna 2011 tapahtuneesta pahoinpitelystä.

    Hovioikeus muutti yhdyskuntapalveluksi molemmat tuomiot. 45 päivää muuttui 45 tunniksi yhdyskuntapalvelua ja 60 päivää 60 tunniksi. Yhteensä nainen sai siis 105 tuntia yhdyskuntapalvelua.”

    Artikkeli: http://www.hymy.fi/uutiset/nain-kavi-johanna-tukiaisen-valituksille-hovioikeudessa-ei-joudu-vankilaan

    Äänestä

Aloittaja taisi olla oikeassa :D
Viime syksyinen rattijuopumus on vielä auki, koska viime tietoa hän ei ole edes sitä sitruunaa ajanut.
Riihimäellä t(h)utkitaa; odotellaan tietoja.

Äänestä

Iltasanomat 29.4.14:

”Johanna Tukiainen vältti vankeuden - tuomittiin yhdyskuntapalveluun

Hovioikeus Helsingin hovioikeuden tänään antaman tuomion mukaan tanssija Johanna Tukiainen välttää vankeusrangaistuksen. Hovioikeus muutti Johanna Tukiaisen Helsingin käräjäoikeudessa saaman 60 päivän ehdottoman vankeusrangaistuksen 60 tunniksi yhdyskuntapalvelua. Hovioikeuden mielestä Tukiainen oli kelvollinen suorittamaan yhdyskuntapalveluksen.

Tukiainen syyllistyi pahoinpitelyyn Vihdissä vuoden 2011 kesäkuussa. Hän löi miestä kuohuviinipullolla voimakkaasti päähän juhannusjuhlissa.

Miehelle tuli päähän 1-2 sentin pituinen vertavuotava haava. Tukiainen kertoi lyöneensä miestä, koska tämä oli kuvannut häntä puhelimellaan.

Tukiainen ilmoitti olleensa tilaisuudessa yksityishenkilönä, eikä halunnut siksi tulla kuvattavaksi. Tukiaisen mukaan mies oli kuvannut hetkeä, jolloin hän riiteli siskonsa Julia Tukiaisen kanssa. He olivat toisissaan kiinni. Tästä Johanna Tukiainen suuttui ja löi miestä. Julia Tukiainen menehtyi viime vuonna.”

IS: http://www.iltasanomat.fi/viihde/art-1288682784589.html

Äänestä
  • Iltasanomat 29.4.14:

    ”Tukiainen pahoinpiteli ex-miehensä - vältti jälleen vankeuden

    Hovioikeus Helsingin hovioikeuden tänään antaman päätöksen mukaan tanssija Johanna Tukiainen on välttänyt vankeusrangaistuksen myös hänen ex-mieheen Arto Länsmaniin kohdistuneista pahoinpitelyistä.

    Helsingin käräjäoikeuden antamana 45 päivän ehdottoman vankeuden sijaan Johanna Tukiainen suorittaa 45 tunnin yhdyskuntapalveluksen.

    Oikeus katsoi Tukiaisen syyllistyneen kahteen pahoinpitelyyn ja yhteen haitantekoon virkamiehelle. Tukiainen syyllistyi vuoden 2010 lokakuussa haitantekoon virkamiehelle, kun hän yritti rimpuilla ja riuhtoa itseään poliisimiesten otteesta Helsingissä. Häntä oltiin kuljettamassa käytöksensä takia Töölön säilytyssuojaan.

    Vuoden 2011 maaliskuussa ja joulukuussa hän syyllistyi ex-miehensä pahoinpitelyyn.

    Ensimmäisellä kerralla tuore aviopari oli viettämässä iltaa helsinkiläisessä ravintolassa, kun heillä oli riitaa juomista. Kummatkin heittivät juomia toistensa päälle. Tukiainen hermostui lopulta siitä, kun Arto Länsman heitti juomaa hänen kasvoilleen, minkä takia Tukiainen löi Länsmania samppanjalasilla päähän. Miehelle tuli verta vuotava, 4-5 sentin mittainen haava.

    Toisella kerralla Tukiainen puolestaan löi Läsnmania puolestaan tamperelaisessa hotellissa viinilasilla päähän. Länsmanille tuli kolmen senttimetrin pituinen haava päähän. Molemmat ovat kertoneet olleensa tapahtuma-aikaan humalassa. Pariskunta on myöhemmin eronnut, eivätkä he ole naimisissa.

    Helsingin hovioikeus antoi tänään myös toisen tuomion Tukiaisesta. Hän vältti myös tässä tapauksessa vankeustuomion. Voit lukea aiheesta lisää: http://www.iltasanomat.fi/viihde/art-1288682784589.html ”

    Artikkeli 29.4. http://www.iltasanomat.fi/viihde/art-1288682784589.html

    Äänestä

Hymy julkaisi Joe Paskon haastattelun 29.4.14:

”Tukiaisen pahoinpitelemä pettyi hovioikeuden tuomiosta:
”Suomessa ei joudu linnaan näköjään millään!”

Johanna Tukiainen on tuomittu 105 tunnin yhdyskuntapalveluun. Hovioikeuden tänään antama tuomio on aiheuttanut vilkasta keskustelua Tukiaisen kyvykkyydestä suoriutua palvelusta.

Tukiaisen pahoinpitelemäksi joutunut mies on ihmeissään tuomiosta. Hänen asiansa käsittely on vielä esitutkintavaiheessa. Hymy uutisoi tapauksesta viime heinäkuussa.

- Tuntuu että Suomessa vankilaan päätyminen on käänteinen lottovoitto.
Sinne ei taida päästä mitenkään, Henkkana julkisuudessa esiintynyt mies toteaa.

Tukiaisen selviytymistä yhdyskuntapalvelussa on keskustelupalstoilla puitu jo ahkerasti. Tukiaiselle on tehty Rikosseuraamuslaitoksessa soveltuvuusselvitys, missä on kartoitettu syytetyn elämäntilanne ja motivaatio yhdyskuntapalvelun suorittamiseen. Tukiainen on saanut myönteisen lausunnon, koska tuomioistuin päätyi yhdyskuntapalveluun. Kielteisten lausuntojen perusteena on tavallisimmin syytetyn hallitsematon päihteidenkäyttö.

Yhdyskuntapalvelu suoritetaan tarkan palvelusuunnitelman mukaisesti. Palvelusuunnitelmaa ja sen aikataulua on noudatettava täsmällisesti. Lievästä palveluehtojen rikkomisesta (esim. myöhästyminen) seuraa suullinen tai kirjallinen huomautus.

Törkeä rikkomus (esim. poisjäänti palvelusta tai päihtymys palvelupaikalla) voi johtaa palvelun keskeyttämiseen ja asian viemiseen syyttäjälle. Syyttäjän esityksestä tuomioistuin voi muuntaa jäljellä olevan rangaistuksen vankeudeksi. Yhdyskuntapalvelu voidaan keskeyttää ja muuntaa vankeudeksi myös uuden rikoksen takia.

- Löysää tämä nykymeno. Olen todella pettynyt, Tukiaisen päällekarkauksen uhriksi joutunut Henkka painottaa.”

Artikkeli: http://www.hymy.fi/uutiset/tukiaisen-pahoinpitelema-pettyi-hovioikeuden-tuomiosta-suomessa-ei-joudu-linnaan-nakojaan-millaan

Äänestä

Rattijuopumusta kun ei sovita kenenkään kanssa !!! Eikä sellaisia rikoksia, mitkä ovat yleisen syyttäjän alaisia.

Äänestä
  • Eikä törkeää ryöstöä tai vapaudenriistoa (Karkkila-case).

    Äänestä

  • Pahoja rikoksia! kirjoitti:

    Eikä törkeää ryöstöä tai vapaudenriistoa (Karkkila-case).

    Tosiasia nyt vaan on niin, että tuli noiden tuomioiden jälkeen ja koeajalla vedettyy niin paljon uutta, että vankilaan joutuu ossain. Vaiheessa....ja tää on fakta. On jo osoittanut taparikollista toimintaa. Ei välitetä yhteiskunnan säännöistä...jne.ihan turhaa ulista, ettei kuulu linnaan...
    Dont do the crime, if you cant handle the time....

    Näin se vaan menee...

    Ja tuksu viisveisaa neuvoista ja avuista.
    Nytkin tää 4 ällän yo kertoo vakavissaan, että JIPPII, SYYTTEET ON HYLÄTTY......kuis se sitten on TUOMITTU???

    Voisko joku sen fc. Kaveri kertoo niinku sillai, että sekin aivonsa pihalle juonut tajuaa tuomionsa.....

    Äänestä

Johannan rangaistukset ovat nyt rikosrekisterissä, ja hän on tuomittu rikollinen
- jälleen kerran.

Äänestä

Miten rangaistuksen (yhdyskuntapalvelun, YKP:n) suorittaminen aloitetaan:

"Täytäntöönpanosta säädetään valtioneuvoston asetuksessa yhdyskuntapalvelusta (13.1.2011/4). Täytäntöönpano aloitetaan ilman viivytystä, kun yhdyskuntapalvelurangaistus on tullut täytäntöönpanokelpoiseksi (YKPA 5 §)."

"Kun ulosottomies on saanut täytäntöönpanoasiakirjan, hän ilmoittaa tuomitulle päivämäärän, johon mennessä tuomitun on ilmoittauduttava yhdyskuntapalvelun toimeenpanosta vastaavassa Rikosseuraamuslaitoksen yhdyskuntaseuraamustoimistossa."

"Jos tuomittu ei ilmoittaudu Rikosseuraamuslaitokselle, häntä ei tavoiteta tai hänen oleskelupaikkaansa ei saada selville, ulosottomies toimittaa täytäntöönpanoasiakirjan Rikosseuraamuslaitokselle, joka tekee tuomitusta etsintäkuulutuksen."

"Jos tuomittu ei ilmoittaudu, hänet haastetaan oikeuteen yhdyskuntapalvelun muuntamiseksi vankeudeksi."

Äänestä

Yhdyskuntapalvelun täytäntöönpano on aloitettava viipymättä, ja palvelu on suoritettava loppuun vuoden kuluessa siitä, kun tuomio on tullut täytäntöönpanokelpoiseksi.

Äänestä

Eli maanantaina "töihin".

Äänestä

Nyt oot kattonu jenkkisarjoja LIIKAA. Suomessa "sopimista" ei ole mahdollista tehdä! Ennen rosikseen menoa on toki mahdollista sopia ja kantaja vetää itse kanteen pois.

Äänestä
  • No kuule mitään rattijuopumusta EI ole mahdollista mitenkään sopia, sehän oli viime vuonna se uusi ratti !

    Äänestä

  • Puhut peetä kirjoitti:

    No kuule mitään rattijuopumusta EI ole mahdollista mitenkään sopia, sehän oli viime vuonna se uusi ratti !

    Elokuussa 2013 jäi kiinni törkeästä rattijuopumuksesta (epäily) Riihimäellä.

    Tässä Tuksu yrittää karata Varkauden poliisiasemalta kiinnioton jälkeen heinäkuussa 2010 (törkeä rattijuopumus):

    http://tinypic.com/view.php?pic=2d9bs46&s=5

    Iltasanomien artikkeli ja kuvat syntyneestä tilanteesta:

    http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288373601555.html

    Äänestä

Seiska raportoi 12.8.2013:

”Tuksu kiinni törkeästä ratista – katso paljonko puhalsi!

Seiskan saamien tietojen mukaan Johanna Tukiainen on jälleen kerran syyllistynyt laittomuuksiin. Riihimäen poliisi vahvistaa napanneensa kohublondin kiinni viime viikon lopulla törkeästä rattijuopumuksesta epäiltynä.

– Pitää paikkaansa, että Johanna Tukiaista epäillään törkeästä rattijuopumuksesta. Hän puhalsi paikan päällä poliisin alkometriin 1,53 promillea. Esitutkinta on loppusuoralla, ja juttu lähtee pian syyttäjälle, tutkinnanjohtaja Ari Turunen kertoo Seiskalle.

Mikäli Tuksu todetaan syylliseksi törkeään rattijuopumukseen odottaa häntä vähintään 60 päiväsakon tai enintään kahden vuoden ehdoton vankeusrangaistus.”

Lähde: http://www.seiska.fi/Viihdeuutiset/Tuksu-kiinni-torkeasta-ratista-katso-paljonko-puhalsi/1012381

Äänestä

uhkasi TAPPAA siskonsa sivuillaan ja vieläpä kahteen kertaan. Tämä tekee hyvää tuhnun rekisteriin HAHAHAHEHHEHEEEEEEGHOHHOHIIIIIIIIIIIIIIIIII

Äänestä

Riksun poliisilla on pitkä loppusuora esitutkinnassa.
Siis Tuksulla tais olla vielä promilletkin päällä ja lehti tietää kertoa, että juttu on viittä vaille valmis syyttäjälle?
Taitaa olla villasella jo.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


näin on näreet kirjoitti:

"rikoksensa" asianosaisten kanssa.
viime syksyinen rattijuopumus on vielä auki, koska viime tietoa hän ei ole edes sitä sitruunaa ajanut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu