Virkanainen ohjaa rahat itselleen

Herää perusteltu kysymys, onko henkilö, jonka oma elinkeino hyötyy tai pyrkii hyötymään, ainakin moraalisesti jäävi päättämään sellaisten lasten sijoittamisesta perhekotiin, joiden elatus on pääosin tai kokonaan veronmaksajien varassa.

Lieksan kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Ari Marjeta työskentelee toimitusjohtajana perhekodissa, joka tarjoaa palveluja kunnan rahoilla lapsille.

Lieksan sosiaalitoimi myöntää myös maahanmuuttajille harkinnanvaraisia tukia väljemmillä kriteereillä kuin kantaväestölle.
465
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

"Mamuilla miljonääreiksi" on sen Lieksan "ikiliikkuja" firman periaate, ja ei ihme kun katsoo keitä siellä onkaan päättämässä asioista:

coc©
sdp
ja kepuliloiset. Kaikki iekin loisineet elämänsä toisten kustannuksella...

Eli siis "kunta", eli poliitikot myöntävät omille firmoilleen harkinnanvaraista ja muuta ihme tukea...

Voin myös sanoa, et Lieksa ei tosiaankaan ole ainoa kauppunki Suomessa, missä korruptio rehoittaa näinkin näkyvästi.

Äänestä
  • Perhekoti Topinkassa erityisosaamisemme alueeseen kuuluvat myös monikulttuurisuus­kysymykset. Näin ollen perhekotimme sopii myös eri kulttuuritaustasta tuleville (esimerkiksi maahanmuuttajaperheiden) nuorille. Ymmärrämme Topinkassa maahan­muuttajanuoren kohtaamia haasteita oman kotikulttuurin ja ympäröivän kulttuurin asettamien vaatimusten ristipaineessa. Pidämme perhekodissamme tärkeänä, että maahanmuuttajanuorta tuetaan oman kulttuurisen identiteetin säilyttämisessä ja nuori oppii arvostamaan kulttuurista taustaansa.

    Tehtävämme on tukea nuorta kulttuurien välisessä vuorovaikutuksessa ja sosiaalisten suhteiden rakentamisessa suomalaisiin. Maahanmuuttajanuoren kannalta on tärkeää, että hän saa realistisen käsityksen ympäröivästä kulttuurista ja yhteiskunnasta oppien ymmärtämään kulttuurien välisiä eroja ja havaitsemaan syitä näihin eroihin. Pyrimme siten Topinkassa pitkäkestoiseen sekä ennalta ehkäisevään että kuntouttavaan työhön nuorten ja hänen läheistensä kanssa.

    Äänestä

Tuo perhekotitoiminta on miljoonaluokan bisnestä. Mikään yritystoiminta ei ole läheskään niin kannattavaa kuin perhekotitoiminta. Yhteiskunta maksaa heidät miljonääreiksi.

Äänestä

Miksi selvät väärinkäytökset sallitaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuka vastaa kirjoitti:

Herää perusteltu kysymys, onko henkilö, jonka oma elinkeino hyötyy tai pyrkii hyötymään, ainakin moraalisesti jäävi päättämään sellaisten lasten sijoittamisesta perhekotiin, joiden elatus on pääosin tai kokonaan veronmaksajien varassa.

Lieksan kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Ari Marjeta työskentelee toimitusjohtajana perhekodissa, joka tarjoaa palveluja kunnan rahoilla lapsille.

Lieksan sosiaalitoimi myöntää myös maahanmuuttajille harkinnanvaraisia tukia väljemmillä kriteereillä kuin kantaväestölle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu