Jotenkin outo ja uusi tilanne. Saatoin saada talvella kylmää pakkasessa, mutta esinahkani on jatkuvasti hiukan tulehtunut ja kutiava. Terskan kunto on ihan OK, mutta esinahan vetäminen pois päältä aiheuttaa kiusallisen kuristustilan peniksen kärjessä. Olen voidellut Novalanilla kohtalaisin tuloksin, mutta Bepanthen ei ihme kyllä auta yhtään. Sukupuolitauti on poisluettu, seksiä oli viimeksi 2 v sitten ja vaivaa on kestänyt 3-4 kk.
Kuristava esinahka.
Turha elin
368
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Muistathan huolehtia hygieniasta, eli pestä sen joka päivä? Saatat myös olla allerginen vaatteiden pesuaineelle...
Peniksen pesu
Esinahan ja peniksen pesuun ja sukupuolielinten alueelle yleensäkin kannattaa käyttää vesipesua, mietoja ja hajusteettomia pesuaineita. Kuivaaminen kannattaa tehdä pyyhkeellä taputellen. Pesu kannattaa suorittaa joka päivä.
Voi olla myös hiivatulehdus... jos se nahka kuroutuu liikaa, niin sitä ei enää pysty venyttelemälläkään palauttamaan entiselleen ja sitten auttaa enää puukko... huolellinen pesu päivittäin, sen hiivan poissulkeminen ja rasvan vaihtaminen toiseen (voit olla allerginen sille voiteellekin!) Älä muuten rasvaile sieltä esinahan alta, vaan pelkästään päältä ja kun tulehdus rauhottuu, niin aloita päivittäiset venytykset.. venyttelyjä saat jatkaa joka päivä kuukausien ajan, hetkessä tuo ei tuosta löysty.