Tuontiauton ajolupa menossa umpeen..

Sam

Toin tuossa kesällä auton Ruotsista jonka ajolupa menee umpeen 7.10, eikä veropäätöstä ole vielä tullut. Verot pitäisi sitten vielä ehtiä maksaa ja saada tullin leima paperiin. Näin hypoteettisesti, mitä tapahtuu jos en ehdi saada kilpiä?
Tässä on nimittäin tiedossa eräs tapaus jossa a-katsastus vaati uudelleen katsastuksen kun tullin päätös venyi yli 3 kuukauden!! En kyllä varmana ala harrasteautoani hakemaan talvisäilöstä, joka on vielä todella hankalassa paikassa, sen takia että tullin ja katsastuskonttorin joustamaton (laiton?) palvelu on tuota luokaa.
Mahtaisiko joku osata noita lakipykälöitä mistä selviäisi tullin ja katsastuskonttoreiden velvollisuudet tällaisissa tapauksissa? Muu kuin terve maalaisjärki..

4

1739

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kanta

      on laissa määritetty. Autoa rekisteröitäessä katsastustodistus saa olla max. 3kk vanha. Uutta ei voi saada muuta kuin rekisteröintikatsastuksessa.

    • sanottiin juuri

      että tulli vähentää työntekijöiden määrää, kun autoja tuodaan maahan entistä vähemmän.

    • asm

      Kannatta soittaa tulliin. Meillä oli vastaava tilanne Saksasta tuodun auton kanssa. Veropäätös tehtiin samana päivänä kun se piti maksaa.Tulli faksasi sen meille, maksoimme veron pankissa josta samantien faksattiin kuitti maksetusta verosta tullille. Valitettavasti faksi ei kelvannut katsastuskonttorilla rekisteröintiin. soitin taas tulliin josta soittivat katsastuskonttoriin ja väliaikainen rekisteröinti onnistui.Toimitimme tullin alkuperäisen ajoneuvopäätöksen heti sen tultua katsastuskonttoriin. En tiedä kuinka asiat olisivat luistaneet, jos emme olisi olleet puhelimitse yhteydessä tulliin.

    • Sam

      Aika viime tinkaan meni! Pitää käydää tänään tullissa ottamassa leima paperiin ja sieltä katsastuskonttorille niin saa tuon alta pois.
      Tullin "vahvistusta" odotellessa menisi varmaan totuttuun tapaan viikko-pari..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      4
      3693
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      193
      3599
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      128
      3340
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3312
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      20
      2176
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      25
      1768
    7. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      31
      1506
    8. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1461
    9. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      89
      1376
    10. Haluaisin et

      Pussaisit läpi ja nuolisit
      Ikävä
      15
      1323
    Aihe