Ruotsin demarit sanovat adjö NATOlle

Ruotsin demarit, jotka kaikkien ennustusten mukaan tulevat voittamaan Ruotsin valtiopäivävaalit nyt keväällä haluavat ottaa etäisyyttä NATOon.

Demaripuolueen puheenjohtaja Stefan Löfven on jo aikaisemmin ilmoittanut, että "Ruotsin puolustus alkaa Ruotsista eikä Afganistanista."

Ruotsin demarit haluavat nostaa maan puolustusmäärärahoja 400 miljoonalla kruunulla eli noin 44 miljoonalla eurolla niin, että lisärahat otetaan kansainvälisten mm. NATO-operaatioiden määrärahoista.
32110
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Ruotsi alkaa panostamaan omaan puolustukseensa eikä tuhlaa enää rahojaan USAn NATO-sotiin.

Suomessakin jollekin kuuluisi vastuu siitä, että presidentti ylipäälikkö Niinistö ja muutkin natottajat eivät koko ajan tee sitoumuksia NATOn kanssa, joihin rahat otetaan Suomen puolustamiseen osoitetuista määrärahoista.

Äänestä

Ruotsi panostaa aluksi rannikkoåuolustukseensa ja maavoimiin sekä tykistöön.

Äänestä

Ruotsi panostaa tykistöön, Bofors on kova sana.

Äänestä

Ruotsin oikeistokin heräsi vaatimaan lisää rahaa Ruotsin puolustusvoimille, mutta ei suoraan Ruotsin puolustamiseen kuten demarit vaan Nato-yhteistyöhön.

Demarit voittavat vaalit. Ruotsi suuntautuu taas järkevälle, tutulle ja turvalliselle puolueettomuus-liittoutumattomuus-linjalle.

Äänestä
  • Ruotsin heikko kohta on Ruotsin sosiaalidemokraatit, jotka lakkauttivat maan armeijan! Nyt se on muiden toimesta rakennettava uudelleen täysin tyhjästä!

    Äänestä

Ruotsissa Naton kannatus on laskenut voimakkaasti Ukrainan kriisin aikana.

Äänestä

Ruotsi liittyy Natoon vasta kun sergei tulee Suomen raja-asemien läpi. Sitten huudetaan kurkku suorana Natoa.

Äänestä

Ruotsissa Natoa vastustavat puolueet ovat voittamassa Ruotsin vaalit.

Äänestä

Ruotsi ei tuhlaa rahojaan Usan ja Naton puolustukseen. Ruotsi sijoittaa rahansa omaan kansalliseen puolustukseen.

Äänestä
  • Kylähullu toistaa samaa asiaa monessa peräkkäisessä? Venäjän toimet ovat lisänneet Natokannatusta myös Ruotsissa.

    Äänestä

Ruotsi panostaa demareiden hallituskautena omaan puolustukseen ja EU:n puolustukseen mutta ei NATOon.

Äänestä
  • HAHA! EU puolustukseen on vaikeata panostaa, koska sitä ei ole olemassa!

    Äänestä

  • Ja kylähullu tyhmänä kirjoitti:

    HAHA! EU puolustukseen on vaikeata panostaa, koska sitä ei ole olemassa!

    Ha ha ha, joko puolustusvoimissa aletaan ylipäälikkö Niinistöäkin pilkata kun hän kannattaa EUn puolustusta, Hollolassa jopa Natolle vaihtoehtona.

    Äänestä

Suomen demaritkaan ei innostu Natosta.

Kun Ruotsissa taas demarit ottavat hallitusvallan Ruotsissa niin Suomessakin demarit voivat nostaa Nato-vastaisuuttaan ja saavat ääniä.

Äänestä

Suomen demarit saavat hyvän puolustusyhteistyökumppanin Ruotsin demareista.

Äänestä

Ruotsin demarit voittavat vaalit kun puolue sanoi NEJ TACK NATOlle.

Suomessa perussuomalaisten kannatus kääntyi laskuun kun sen edustajat alkoivat nuoleskella kokoomusta NATO-kortilla.

Äänestä

Ruotsin demarit ei päästä Ruotsia Nato-ansaan kahden armeijan loukkuun.

Äänestä
  • Moskovan Tiltu valehtelee taas korvat heiluen!

    Yhdessäkään Nato-maassa ei ole KAHTA armeijaa vaan Nato-hommat hoidetaan yhden ja saman kansallisen armeijan puitteissa!

    On dremokratian tunnusmerkki, että valta väliin vaihtuu. Nyt demokraatit joutuvat rakentamaan Ruotsiin armeijan uudelleen, kun menivät sen kertaalleen hävittämään! Nato ei ole vuodesta 1949 lähtien käynytkuin kaksi luhyttä ilmasotaa, joten siltä pohjalta Tiltun puheet ovat huvittavia!

    Äänestä

Nyt Ruotsin demarit saavat potkua politiikalleen. Ne voittivat vaalit ja demarit muodostavat hallituksen.

Ruotsin NATO-kokoomus hävisi vaalit.

Äänestä
  • Aivan! Suomi jas Ruotsi ovat vahvoja demokratioissa, joissa valta myös vaihtuu tavan takaa.

    Heikommin on naapurissa olevassa näennäisdemokratiassa, jossa yksi ja sama äijä kikkailee jatkuvasti johdossa!

    Seuraavat vaalit voittaa taas se NATO-kokoomus ja silloin palataan Nato-asiaan uudelleen!

    Äänestä

Ruotsin demareiden pitää kiristää taloutta ja se tekee sen mm. lopettamalla kokoomuksen Nato-armeijan rahoittamisen.

Äänestä
  • Ruotsi ei kuulu Natoon eikä siten ole edes rahoittanut Natoa!

    Sen sijaan demareitten on rakennettava hajottamansa Ruotsin armeijan tyhjästä uudelleen!

    Äänestä

Ruotsin Demarit ottavat Ruotsin puolustukseen rahat NATO-yhteistyöstä.

Äänestä
  • Ei ota, koska sellaistaei ole ollut.Demarit on hävittänyt Ruotsinarmeijan rahat ja tulos on nähtävissä!

    Siitäei ole malliksi Suomelle!

    Äänestä

Pöly laskeutuu Pohjolan yltä.

Ja vaalit meilläkin keväällä.

Äänestä

Ruotsin demarit voittivat Nato-vastaisella kampanjalla.

Suomen demarit saavat nostetta Ruotsin demareista jos osaavat hoitaa asiat kunnolla, mm. yhteistyötä, yhteistä ohjelmaa, yhteistä esiintymistä, puolueettomuutta, liittoutumattomuutta, Nato-vastaisuutta.

Siitä Suomen enemmistö tykkäisi.

Äänestä

Ruotsin demarit voitti siksi, että porvarihallitus oli vallassa niin pitkään. Nato ei ollut vaaliteema, koska Ruotsi ei siihen edes kuulu.

Suomen demareilla on kova työ pyrkiä ylöspäin14 %:n kannatuksestaan! Suomen enemmistö ei demareista enää tykkää:-D

Äänestä

Sukellusvene-jupakka on viimeinen niitti Ruotsin demareille: ei enää rahaa Natoon USAn puolustamiseen vaan Ruotsin puolustukseen.

Äänestä
  • Eli kun sitä rahaa ei ole mennyt ennenkään niin sama jatkuu?

    Äänestä

Ruotsin Demareita harmittaa kun Ruotsin merivoimat ei saanut Hollannin Nato-sukellusvenettä pintaan.

Äänestä

Ei siellä veden alla mitään hollantilaisvenettä ollut vaan tuntematon vene!

Äänestä

Suomesta on otettu yhteys Ruotsiin mm. Ruotsin yksittäisiin sosiaalidemokraatteihin, jotta sosiaalidemokraattinen puolue hajoaisi Nato-kysymyksessä ja alkaisi kannattaa Ruotsin Nato-jäsenyyttä.

Kysymys ei voi olla kuin presidentti Niinistöstä, pääministeri Stubbista, puolustusministeri Haglundista, kokoomuksesta, RKPstä.

Suomesta on jälleen kerran informoitu, että Suomi liittyy pian Natoon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


NATOlle näkemiin kirjoitti:

Ruotsin demarit, jotka kaikkien ennustusten mukaan tulevat voittamaan Ruotsin valtiopäivävaalit nyt keväällä haluavat ottaa etäisyyttä NATOon.

Demaripuolueen puheenjohtaja Stefan Löfven on jo aikaisemmin ilmoittanut, että "Ruotsin puolustus alkaa Ruotsista eikä Afganistanista."

Ruotsin demarit haluavat nostaa maan puolustusmäärärahoja 400 miljoonalla kruunulla eli noin 44 miljoonalla eurolla niin, että lisärahat otetaan kansainvälisten mm. NATO-operaatioiden määrärahoista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu