http://www.helsinginseurakunnat.fi/seurakunnat/tuomiokirkkoseurakunta/uutiset/2014/04/gmYrCDGVF.html
"Hidastumista on ollut havaittavissa, mutta eroamisen pysäyttäminen ei toistaiseksi näytä realistiselta."
Heh, eroamisen hidastumista on havaittavissa muuallakin kuin arkkipiispan päiväunissa?
"Hidastumista on ollut havaittavissa, mutta eroamisen pysäyttäminen ei toistaiseksi näytä realistiselta."
Heh, eroamisen hidastumista on havaittavissa muuallakin kuin arkkipiispan päiväunissa?
Vastaukset 13
Vanhimmat
"Pääkaupunkiseutu on Suomen kirkon laboratorio, jossa asenteiden muutos kirkkoa kohtaan on ennuste muun Suomen seurakunnille."
Ja tässä sitä ennustetta.
Helsingin seurakuntayhtymän 2013 jäsenosuus 57,9% (59,2%). Suluissa 2012 jäsenosuus.
Paavali 50,8% (52,0%)
Kallio 51,2% (52,5%)
Mikael 53,3% (54,6%)
Vuosaari 55,0% (56,2%)
Herttoniemi 55,5% (56,9%)
Vartiokylä 56,9% (58,8%)
http://www.helsinginseurakunnat.fi/material/attachments/keskusrekisteri/vuositilastot/m3fUPhaNj/Vuositilasto_2013.pdf
Helsingin tuomiokirkoseurakunnan jäsenosuus on 59,2 % ja se on paniikissa. Paavali 50,8%, Kallio 51,2%, Mikael 53,3%, Vuosaari 55,0%, Herttoniemi 55,5% ja Vartiokylä 56,9% tilanne onkin sitten jo viittä vaille giljotiini alas.
Eli alle 50%n kannatusta "nauttiva" seurakunta julistettaneen ihan lähikuukausina.
Hieno uutinen!
Kirkko siirtyy vähemmistöön seurakunta kerrallaan. Mitenköhän kirkko ottaa enemmistön jatkossa huomioon?
Ja kasteosuudessa Helsingissä ollaan menty jo alle 50 prosentin.
Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan 2013 Helsingissä syntyi 6788 lasta. Kastettuja oli seurakuntayhtymän vuositilaston mukaan 3333.
Eli 49,1 % kastettiin.
Kastaminen pitää saada laajemmaksi, eli jos ei halua ev.lut. KIRKON palvelusta, se tulee saada toimitettua ilman heitä. Miten tämä onnistuisi?
Kirkosta eroaminenhan ei ole "vapareiden" tahtoa tai ohjausta vaan kirkon möhlimistä. Kirkko ihan itse ilman mitään politikointia tai kenenkään ulkopuolisen apua tuhoaa itseään.
Se ei tarjoita uskonnottomia vaan kirkon johdon ulosajoa jalkaäänestyksenä, eli erotaan heidän toiminnastaan.
Itse uskon Jumalaan ja Jeesukseen. Se että kirkko toimii raamatun vastaisesti tarkoittaa minulle, että en voi kannustaa heidän toimiaan enää. Siksi otan verovarani ja annan sen muuhun oikeaksi kokemaani toimintaan. Esim. vaikka Luthersäätiölle tai muulle vastaavalle.
"Kirkosta eroaminen pääkaupunkiseudulla on viime vuosina ollut huomattavan vauhdikasta. Seurakuntayhtymät ja seurakunnat ovat käynnistäneet kampanjoita ja muita aktiviteetteja ja miettineet keinoja eroamisaallon hillitsemiseksi."
Varsin kuvaavaa on, että kirkossa pohditaan miten kirkosta eroamista hillittäisiin eikä miten jumalan sanaa levitettäisiin. Tärkeää ei ole jumalan sanan levittäminen, vaan maksavien asiakkaiden rahat.
Juuri näin. :-)
"Kirkosta eroaminen pääkaupunkiseudulla on viime vuosina ollut huomattavan vauhdikasta."
"eroamisen pysäyttäminen ei toistaiseksi näytä realistiselta."
Mukava kuulla tällaisia hyviä uutisia Helsingin seurakuntayhtymästä.
Minusta se on surullista, että heidän virheensä tuottaa heille itselleen ongelmia. Jokainen yritys huonolla johdolla tuottaa huonoja seuraamuksia.
Minä en ole iloinen, mutta ymmärrän hyvin, miksi näin käy.
Surullista, hyvin surullista. Silti uskoani vahvistavaa lopulta, koska aina kaikkialla paha saa palkkansa. Ei olisi kannattanut alkaa leikkimään asioilla, jotka ovat itseä suurempia.
Kastesunnuntaita vietetään 4.5... Inhaa!
Kastaminen aiheuttaa lapselle esteen päästä elämänkatsomustiedon opetukseen koulussa sekä altitaa maksamaan kirkollisveroa koko sen vuoden jolloin täyttää 18 vuotta, vaikka syntymäpäivä olisikin jo alkuvuodesta.
Se on kyllä paitsi kirkon myös kirkkoa tukevien poliitikkojen vika.
Eurovaaleissakin kannattaa välttää ehdokkaita, jotka tukevat Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen päätösten torpedointia Suomessa.
Kannattaa kysyä useiden eri ehdokkaiden kantaa!?
"Pääkaupunkiseutu on Suomen kirkon laboratorio, jossa asenteiden muutos kirkkoa kohtaan on ennuste muun Suomen seurakunnille. Kirkonrakentajien foorumi järjestää yhdessä Helsingin tuomiokirkkoseurakunnan kanssa illan kirkon tulevaisuudesta Suomen metropolissa tiistaina 13.5.2014 klo 18 Tuomiokirkossa.
Ohjelman keskeisiä nimiä ovat liikenne- ja kuntaministeri Henna Virkkunen, Espoon piispa ja Kirkonrakentajien foorumin puheenjohtaja Tapio Luoma, Helsingin tuomiokirkkoseurakunnan vs. kirkkoherra Marja Heltelä, eurovaaliehdokas, Helsingin Sanomien entinen päätoimittaja Mikael Pentikäinen, muusikot Petri Laaksonen ja Kari Peitsamo sekä projektipäällikkö Terhi Jormakka (Kirkonrakentajien foorumin varapuheenjohtaja) Kirkkohallituksesta. Kirkkohallituksen laaja projekti käsittelee kirkon tulevaisuutta eri näkökulmista. Projektin eräs osa-alue keskittyy pääkaupunkiseutuun.
Kirkosta eroaminen pääkaupunkiseudulla on viime vuosina ollut huomattavan vauhdikasta. Seurakuntayhtymät ja seurakunnat ovat käynnistäneet kampanjoita ja muita aktiviteetteja ja miettineet keinoja eroamisaallon hillitsemiseksi. Hidastumista on ollut havaittavissa, mutta eroamisen pysäyttäminen ei toistaiseksi näytä realistiselta. Monet kantavat huolta asiasta. Miten käy kirkon tulevaisuuden Suomen metropolissa eli pääkaupunkiseudulla? Tämä on koko kirkolle tärkeä kysymys."
Kirkko siis myöntää itsekin, että jäsenmäärä vajoaa pääkaupunkiseudulla ja muu Suomi tulee perässä.
Tuo keskustelutilaisuus voisi olla muuten mielenkiintoinen, mutta kun siellä puhuu pelkkiä hihhuleita eikä sellaista puolueellista seläntaputtelua jaksa kuunnella.
Mihinköhän tuo väite eroamisen hidastumisesta perustuu? Rillit huurussa?
Lopussa sanotaan että eläkeläisetkin tervetulleita tilaisuuteen koska heidän sitoutumisensa kirkkoon on juurevaa ja LUOTETTAVAA.
(Tana sentään te epäluotettavat nuoret aikuiset! Pakkopaita voisi olla ratkaisu tähän nuorten luotettavuusongelmaan, tai jalkapuu. Onneksi alaikäisiltä itseltään ei kysytä. Heidän vanhempansa, (ja isovanhempansa painostajina) ovat kirkon kannalta luotettavampia.)
Kertooko tuo siitä, että alkavat kosiskella eläkeläisiä? Jopa nuorten kustannuksella.
Ovatko jo luopuneet nuorten suhteen toivosta? Kirkossakin aletaan myöntää tosiasioita ihan käytännön toimienkin tasolla...