Hei..oon syöny kyseistä lääkettä reilu puol vuotta 225mg..masennukseen.Nyt taas kierroksia liikaa ja tänää vähennettii 150mg.Onko muille tullu vieroitusoireita tästä vähentämisesä? Kuullu et tän lopetus jotain.kamala..Kuinka pian oireet ilmaantuu? Entä onko muilla tää lääke aiheuttanu manian kaltasii oireita isolla annostuksella?
venlafaxin vähentäminen
Liibatilaa
2127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Voi tulla vieroitusoireita jo ihan tuosta vähennyksestä, jonka olette tehneet, riippuu paljon henkilöstä nämä kehonreaktiot. Venlafaksiini kuuluu SNRI-luokan aineisiin, jotka ovat tunnetusti vaikeimmasta päästä lopettaa, mutta sentään kaikilla ei tule suurempia vaikeuksia, varaudu kuitenkin. Vieroitusoireet voivat alkaa ihan muutamassa päivässä tai vasta viikon tai parin kuluttua. Sekin on niin yksilöllistä, että vaikea sanoa muuta kuin, että tiedosta, että voi alkaa vasta yllättävänkin pitkän ajan päästä. Näiden aineiden kanssa mikään ei pitäisi yllättää. SSRI:t ja SNRI:t voivat aiheuttaa pilven, eli manian, jos niitä ottaa isomman annoksen, mutta tämäkin on henkilöstä riippuvaa! Jotkut nousevat pilveen jo pienemmillä annoksilla, mutta tietenkin todennäköisyys kasvaa mitä enemmän ottaa. Triviana mainittakoon, että venlafaksiinia käytetään tietyissä piireissä päihtymistarkoituksiin snorttaamalla sen ekstaasinkaltaisen vaikutuksensa johdosta. En suosittele, kova myrkky.
Hahaha taas jauhat paskaa minkä kerkiät.