Sukulaisen kantaminen hautaan on aina raskas tapahtuma. Minun kohdalleni kantokeikka osui viime viikonloppuun. Ei meinannut tulla miesten eikä naisten itkusta loppua. Mutta suomalais-miehekkäästi hoidin silti homman.
http://www.youtube.com/watch?v=HeToG6LwNRM
http://www.youtube.com/watch?v=HeToG6LwNRM
Vastaukset 14
Vanhimmat
Trukilla on helpompi viedä, ja kipata arkun hautaan.
Vappuaatto olisi ollut parempi hautauspäivä, mutta kyllähän tämä vappupäiväkin sopii työläisen hautaamiseen.
Se riippuu vähän siitä, tehdäänkö se työntömastotrukilla vaiko vain pelkällä sähköpässillä. Tönärillä kuoppaaminen on juhlavampaa.
Joo, ja herrat jouluaattona.
http://www.rigsofrods.com/images/imported/2011/03/277496maniscopicmanitou-2.jpg
No nyt kyllä laitoit sellaisen raskaammanpuoleisen ajopelin, jolla vaikka joukkohaudataan koko venäläisten Ukrainassa surmaama suku isoäitejä, isiä ja lapsia myöten! Manitou on piireissä arvostettu työkalu.
Hautaankantamiskeikat eivät ole mitään hauskoja tapahtumia. Eivät varsinkaan silloin, kun on kyseesä läheinen sukulainen (Setä. täti. serkku, veli...)
Porvareiden hautaus.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Avaruushautaus
Olishan se mukavaa että edes tuhkattuna pääsisi avaruuteen. Mutta jos ei ole kuoleman jälkeistä elämää, en tietäisi ollenkaan että leijun avaruudessa.
Niin. Ja jos olisi kuoleman jälkeistä elämää, voisit olla taivaassa, paratiisissa, helvetissä tai uudelleensyntynyt. Mutta ehei, jätkä viuhuu avaruudessa kuin satelliitti. Sehän se vasta vituttaiskin!
Pastafarien uskonnosta:
"Taivaassa on stripparitehdas ja oluttulivuori.
Helvetti on kuten taivas, mutta olut on lämmintä ja strippareilla on sukupuolitauteja."
Pian ei tuota velvollisuutta enää ole. Kokoomus ajaa lakiehdotusta, joka mahdollistaisi kaikkien muiden paitsi miljonäärien ruumiden hävittämisen kaatopaikalla.
No ei. Jos ajaisivat, ei ne niitä kaatopaikalle mätänemään haluaisi. Kyllä köyhäkin tuottaa, kun sen kaukolämmöksi krematoriossa paistaa.
Jostain luin, että ruotsissa jo otetaan krematorioiden lämpöä hyötykäyttöön.
http://www.uusisuomi.fi/ymparisto/72351-krematorio-lammittaa-kappelin-turussa
Tossa se juttu. Ruotsin lisäksi siis turussa. Mikä nyt on melkein sama asia.
jos on vähemmän niin aina hyvä asia.