Yritän pitää tämän mahdollisimman yksinkertaisena, eli kuinka kauan saa odotella kyseisten lääkkeiden vaikutuksen alkamista?
Tradolan Retard 150Mg ?
Diapam 10Mg ?
Lyrica 25Mg ( ja 75Mg ) ?
Sen tiedän että tavallisen tramalin huippu on tunnin paikkeilla ottamisesta, mutta tuo hidas versio ?
Entäpä tuo diapam? Tunti ? 2 tuntia ottamisesta vai miten?
Sitten Lyrica, eli tuollainen 25Mg ja ehtiikö kaupassa käydä autolla?
Entäpä jos nappaakin 75Mg niin kauanko sitä odotellaan siinä ?
Kiitoksia _asialliset_ vastaajat : )
Tradolan Retard 150Mg ?
Diapam 10Mg ?
Lyrica 25Mg ( ja 75Mg ) ?
Sen tiedän että tavallisen tramalin huippu on tunnin paikkeilla ottamisesta, mutta tuo hidas versio ?
Entäpä tuo diapam? Tunti ? 2 tuntia ottamisesta vai miten?
Sitten Lyrica, eli tuollainen 25Mg ja ehtiikö kaupassa käydä autolla?
Entäpä jos nappaakin 75Mg niin kauanko sitä odotellaan siinä ?
Kiitoksia _asialliset_ vastaajat : )
Vastaukset 18
Vanhimmat
Sen verran lisäilen vielä, että millaisia haittoja tuollaiset annokset aiheuttavat?
Sivuvaikutuksia tai muuta?
4x10Mg Diapam/vrk
150~200Mg Tradolan Ret/vrk
50~100Mg Lyrica/vrk
Tuollaiset pitäisi mennä siis... eipä paljon asiaa kylille noiden jälkeen vissiinkään?
Onko sulla kroonisia kipuja vai miksi vedät tuollaisia määriä? Voin kyllä
kertoa tai neuvoa kuinka toimit, sillä muuten ei tuosta koktailista hyvää
seuraa.....
Kiitos Pilleritietäjä ja ftty, mulla menee välilevy selkäytimeen ja hermoihin joten voipi kutsua melko kipeäksi.
Pamit on että uni tulee, nuo tradolanit kun tuppaa pitämään hereillä.
Nuo annokset on aloitettu pikkuhiljaa ja noussut kun tuntuu ettei nuo pidä kipuja poissa.
Pamit toimii illalla mutta tradolania en edes huomaa ja ellen kuvittele, niin tuo lyrica-määrä tekee enemmänkin typerän olon kuin auttaa kipuun tai auttaa nukkumisessa.
Siksi kysyin alunperin että onko tässä oma arvostelukyky huono vai eikö nuo vain toimi.
Missä kohdassa se välilevy painaa? Itsellänikin on tuokin ja monta muutakin
vaivaa mm.nikamansiirtymää. Onko tuo Tradolan sama kuin Tramal mikä
itselläni on käytössä?. Unettomuuteen kannataisi pyytää stilnoctia, sillä
noilla pameilla tolet nousevat ja niistä alkaa tulemaan ikäviä sivuoireita jos
syö niitä päivittäin. Lyricaa aikoinaan käytin parhaimillaan 600mg/vrk, mutta
siitä menee kuuppa sekaisin pitkällä käytöllä. Korkeintaan ehkä yöksi 150mg
hermokipua lievittämään päiväkäytön jättäisin pois. Myös pahoja vapinakoh-
tauksia sain siitä. Usein lääkkeen teho laskee mitä enemmän on muita
samaan aikaan käytössä.
Alaselässä tuossa lantion alueella. Toivottavasti ei ole tulossa mitään pysyviä hermovaurioita,. todennäköisesti kuitenkin on...
Tradolan on sama kuin Tramal eli sama Tramadoli, ainoastaan koostumus on erilainen.
Depotti eli tuo RET imeytyy todella hitaasti kuin ns. perusTramal nopsaan.
Sitä perus-Tramalia on turha syödä kun pitäisi napsia 2 tunnin välein ja siitähän ei tule mitään että on pihalla kaiket päivät ja annokset pilvissä,.. siksi tuo Depotti / Retard.
Lyrican vaikutus mietityttää, ei meinaan tee 100Mg muuta kuin väsyttää ja tönkön olon. Isompia annoksia en haluaisi miettiä.
Pikalääkkeet eli uni ja nukahtamislääkkeet on sellaisia että herään 2~3 tunnin päästä pöhnäisenä ja taas joka paikkaan koskee niin ettei uni tule, siksi PAMIT ettei pidä hakea taas annoksia lisää.
Mitä neuvoja siis sulla oli vielä enemmän mielessä kuin tuo STILNOCT?
Niinkin olen tehnyt että murskaan huhmareessa koko kovan tradolanin jauheeksi ja heitän kahvin sekaan.. vaikuttaa nopeammin mutta tuskin on verrattavissa normiTramaliin... vai onko?
Liikkuisin enemmän jos pystyisin tällä hetkellä, ihan sen vuoksi että lihakset vahvistuisi ja tukisi kroppaa.
Nyt se ajatuskin on täysin mahdoton joten katsellaan.
Itselläni myös tullut testattua, imovanet, ja stilnoctit. Nyt insomin ja jos ei ala nukahtamaan, niin stilnoct parin tunnin päästä perään, niin nukun kyllä koko yön. Insom ei ole nukahtamislääke. Suosittelen kokeilemaan.
Eipä tuossa ongelmia ole jos toleranssia löytyy.
Itsellä on tänään mennyt Xanoria 6mg (vastaa 120mg diapamia), Tradolania 450mg ja Lyricaa 600mg monta muuta ja olo on kohtuu normaali.
Tietenkin toleranssittomalle tuollainen mitä AP kysyy on kamala jysäys, mutta jos toleranssit löytyy lääkkeisiin niin en näe mitään ongelmaa tuossa.
-Pilleritietäjä
Kiinnostaisi.
Myös se kauanko tramal rethard vaikutus kestää.
Itse olen huomannut että kun otan tramal 100 rethard pillerin niin puolen tunnin päästä tapahtuu pientä lievitystä.
Illalla 9 maissa otettu lääke ja aamuyöstä 4-5 välillä herään, loppukohan vaikutus silloin?
Myösnoiden vaikutus on henk.kohtaista.
Eräs kaveri otti ½ tramalin ja alkoi huipata yms., itse voin ottaa 3 pivässä eikä oikeastaan tunnu muuten kuin kipua lieventävänä.
Jopa 6 oluttakin kestää 2 pillerin jälkeen mutta tuokin on ilmeisesti voimakkaasti henkilökohtaista.
Tradolan/Tramal retardin vaikutus pitäisi alkaa siinä 1-1,5 tunnin kohdalla ja piikkivaikutus 5 tunnin kohdalla. vaikutus loppuu siinä 10-12 tunnin kohdalla ainakin omien kokemuksien mukaan.
Alkoholi lääkkeet on -aina- huono idea. Jättäkää se alkoholi pois aina lääkkeiden kanssa, on kyse sitten mistä vaan lääkkestä.
Ei mullakaan tiuhaan tule otettua.
1 kerran halusin tanssia ja nauttia illasta, eli 1 kerta/vuosi.
Itsellä kestää, n 6-7h jos otan 2kpl 100mg tramal retard. Eli ei kovin kauan. Sen takia minulla noita 50mg versioita onkin että voin tarpeen mukaan säädellä annosta. Eli ei tarvitse ottaa sitä yhtä 100mg lisää, jos voin ottaa 50mg. Paljon helpompi "titrata" annos sopivaksi.
50mg tramal kestää 2-3h. 10mg diapam koko päivän. Selkään harvoin kokonaista otankaan.
Tänään oli itslläni selkä aamulla tosi juntturassa taas kerran. Aamiaiseksi
1200mg Buranaa ja puolikas 4mg sirdaludista ja 100mg tramalia sai kivut
ehkä puolittumaan. Vaikutus kesti n.4-5t jonka jälkeen taas 100mg tramalia
ja 1200mg Buranaa. Oli hiukkasen tuossa illalla pöhinöissaä. Unohdinkin
mainita, että laitoin puolikkaan Norspan laastarin siinä välissä. Tunti sitten
söin yhden stilnoctin ja yöpöydällä odottaa kolme panacodia yöksi. Saas
nähdä asettuuko yhtään. Välillä iskee tosi kovaa jonkinlainen tulehdustila
päälle ja buranakuurilla 2-3 pv olen pahimman saanut aisoihin. Pameja
ei kannata ottaa kuin puolikas kymoistä tai sitten kokonainen vain päivisin
kun on norspani iholla. Joskus tuntunut yöllä, että henki salpautuu ja happi
loppuu. Miksiköhän ne lekurit eivät tuota aikoinaan mull sanoneet.
Ei , mutta oikeasti on ihan hullua syödä lääkkeitä hirveitä määriä.
näähä tappaa..Yrttiä kehiin.
Minulla menee suurinpiirtein näin. Diapam alkaa vaikuttaa 30minuutissa. Tramal retard 30-60min, Tramal50mg (nopea) alle 30min. Lyricasta ei ole kokemusta, ja en välttämättä haluakaan. Niin kauan kun noilla pärjään, niin hyvä.. Selkäkipuun kaikki määrätty. Toki sitten joka päiväiset panadoolit ja buranat.. Tramaleita syön noin 3-6krt viikossa, ja sitten yleensä pidän muutamia välipäiviä, ja koitan pärjätä perussärkylääkkeillä.
Ei mulle muutama olut (2-6kpl) ole ongelma vaikka oisin päivän aikana joutunut ottamaan n250mg tramalia, ja yhden diapamin. Tämä tosin on todellakin yksilöllisistä. Harvoin kuitenkin mitään tulee juotua kun on lääkettä alla. Baariin en lähtis...
Moi,mulla on alimmat välilevyt yhdessää ja selkärankarappeuma. Ortopedi kun näki kuvat se tuumas että syöpää ei ole mut kaikki muu viat on. Jatuvat eli krooniset kivut.
Syön tramaltretaldia 200mg aamulla ja 300mg päivällä, sitten kun tuntuu ettei näistä
ole hyötyä vaihdan Temgesig 0,4 4xvrk. Syön myös pameja ettei pltkä seikälihas mene jumiin, silti yhtään kivutontapäivää ei ole ollut vakuutusyhtiö olis antanut puolieläkkeen.mutta valitin koska olen jokapäiväsairas lisäksi diabetes hankalahoitoinen,rytmihäiriöt,verenpainelääkitys.Yöksi otan3imovane 7,5ja2xtenox 20mg.
Ottekee kepuu, Gabaa, tradoo ja kossuu. Ne poistaa kivut 24 /7
Kossusta Pressa.
Pami kielenalle,trandolan (veden kera huivii) ja lyrtsyllä noin.2-3h riippuu yksilöstä ja onko tolea 😎