On kaksi ryhmää, jotka kiistelevät Herrastaan. Siksi onkin uskottomille leikattu tuliset vaatteet, ja heidän päänsä ylitse vuodatetaan kiehuvaa vettä.
Se liuottaa heidän sisuksensa sekä myös heidän ihonsa.
Ja heitä piestään rautasauvoin.
.Joka kerran, kun he tuskissaan haluavat päästä sieltä pois, heidät työnnetään sinne takaisin, ja heille sanotaan: »Maistakaa palamisen tuskaa.»
Totisesti, jotka uskovat ja harjoittavat hyviä tekoja, heidän Jumala antaa astua puutarhoihin, joiden kautta virrat juoksevat. He saavat kantaa kultaisia rannerenkaita ja helmiä, ja heidän vaatteensa ovat silkkiä.
.Heitä opastetaan jalosti puhumaan ja heidät johdatetaan ainoan ylistetyn tielle.
Se liuottaa heidän sisuksensa sekä myös heidän ihonsa.
Ja heitä piestään rautasauvoin.
.Joka kerran, kun he tuskissaan haluavat päästä sieltä pois, heidät työnnetään sinne takaisin, ja heille sanotaan: »Maistakaa palamisen tuskaa.»
Totisesti, jotka uskovat ja harjoittavat hyviä tekoja, heidän Jumala antaa astua puutarhoihin, joiden kautta virrat juoksevat. He saavat kantaa kultaisia rannerenkaita ja helmiä, ja heidän vaatteensa ovat silkkiä.
.Heitä opastetaan jalosti puhumaan ja heidät johdatetaan ainoan ylistetyn tielle.
Vastaukset 11
Vanhimmat
No, siitä "rauhansanoman" kirjasta. Kirjaan uskovien valtioiden maissa veljessodat käynnissä miltei kaikissa. Sitten lisäksi naapurivaltioita vastaankin taistellaan jatkuvasti. Ihmisiä teloitetaan pienimmästäkin syystä. Pommit ja raketit lentelee naapuriin holtittomasti. Juonia punotaan ja valehtelukin on sallittua, mikäli luetaan muita uskonnollisia teoksia. Ainoastaan silloin ei sodita kun laki antaa kuolemantuomion esivaltaa vastaan nousemisesta.
Että rauhaa vain Israelin ympärille.
Eräälle palstalla håiriköineelle palestiinalaiselle tärkeää tietoa kylläkin sisältää.
...
Rauhan sanomaako?
33. Ainoa palkka niille, jotka sotivat Jumalaa ja Hänen lähettilästään vastaan sekä levittävät turmiota maassa, on että heidät tapetaan tai ristiinnaulitaan, tai heidän kätensä ja jalkansa hakataan poikki eri puolilta, ristiin, tai heidät karkoitetaan maasta. Sellainen on heidän häväistyksensä tässä elämässä, ja tulevassa heille on kauhea kuritus,
14. Tässä on rangaistus teille; maistakaa sitä siis! Uskottomia varten on tulen tuska.
15. Te, jotka uskotte. kun kohtaatte uskottomia taistelutantereella, älkää kääntäkö heille selkäänne.
16. Sillä se, joka sinä päivänä kääntää heille selkänsä, paitsi sotaliikkeen yhteydessä tai yhtyessään omiensa ryhmään, vetää totisesti päällensä Jumalan vihan; hänen olinpaikakseen tulee helvetti, ja kurjaa on joutua sinne.
17. Ette te (muslimit) surmanneet heitä, vaan Jumala heidät surmasi; etkä sinä (Muhammed) ampunut, kun joustasi käytit, vaan Jumala ampui, sillä hän halusi koetella oikeauskoisia suosiollaan. Jumala on totisesti kuuleva, tietävä.
18. Niin on laita; Jumala uskottomien juonet herpaisee.
19. (Uskottomat!) Jos te toivotte ratkaisua, niin totisesti on tuomio jo langennut, mutta jos luovutte vastustuksestanne, on se teille parempi. Mutta jos kuitenkin palaatte (sotajalalle), palaamme Mekin. Ja teidän sotajoukkonne ei auta teitä vähääkään, miten lukuisa se lieneekin. Jumala on totisesti oikeauskoisten kanssa.
37. että Jumala voisi erottaa saastaiset puhtaista ja asettaa saastaiset päällekkäin; Hän kokoaa heidät kasaan ja heittää helvettiin. Nämä ovat kadotukseen tuomittuja.
41. Ja tietäkää, että hankkimastanne sotasaaliista kuuluu viides osa Jumalalle, toisin sanoen Hänen lähettiläälleen ja tämän lähiomaisille, orvoille, köyhille ja vaeltajille, jos uskotte Jumalaan ja siihen, minkä lähetimme palvelijallemme ratkaisun päivänä, sinä päivänä, jolloin molemmat sotajoukot kohtasivat toisensa. Jumalan on totisesti kaikki mahti.
46. Ja totelkaa Jumalaa ja Hänen lähettilästään, älkääkä kiistelkö, jotta ette lannistuisi ja menettäisi sisuanne, vaan olkaa itsepintaiset; Jumala on totisesti sitkeiden puolella.
50. Jospa voisit nähdä heidät, kun enkelit antavat uskottomille täyden ansion mukaan. Kuinka he lyövät heitä kasvoihin ja selkään ja sanovat: »Maistakaa polttavaa tuskaa!
´ Ja kun Karitsa avasi neljännen sinetin, kuulin minä neljännen olennon äänen sanovan: "Tule!" Ja minä näin, ja katso: hallava hevonen; ja sen selässä istuvan nimi oli Kuolema, ja Tuonela seurasi hänen mukanaan, ja heidän valtaansa annettiin neljäs osa maata, annettiin valta tappaa miekalla ja nälällä ja rutolla ja maan petojen kautta. ´ (Ilmestyskirja 6:7-)
juuri tuota olen nyt itsekin lukenut tuota koraania. mikäs rauhan uskonto se on, joka jatkuvasti hokee, että juutalaiset ja kristityt pitää tappaa.
Koraani lupaa jossakin kohtaa, että ei muslimeille saa valehdella. Ottavat niin tosissaan, etteivät osaa mistään puhua enää totta. Täysin paholaisen tekele.
eräs imaamikin oli sanonut , että koraanin ymmärtäminen on vaikeaa.
luulen, että jos heidän imaamillekin on noin vaikeaa koraanin ymmärtäminen niin sanoin miehelleni, että pitääköhän minun alkaa aukaisemaan koraania muslimeille, niin saavat selvän mitä siinä sanotaan.
Tänään radiossa evankelista kertoi, että pitää osata koraani myös. Eräänä päivänä kolme muslimia antanut itsensä Jeesukselle Kristukselle. Väiteltyään tosin myös muslimien kanssa pyhien kirjojen sisällöistä ensin.
'hallava hevonen; ja sen selässä istuvan nimi oli Kuolema, ja Tuonela seurasi hänen mukanaan, ja heidän valtaansa annettiin neljäs osa maata, annettiin valta tappaa miekalla ja nälällä ja rutolla ja maan petojen kautta. ´ (Ilmestyskirja 6:7-)'