nilkkatuki

anneli

Hei
nyrjäytin nilkkani kaksi viikkoa sitten lenkillä. nyt olen ollut koko ajan sairaslomalla ja jalka on edelleen kipeä. keskiviikkona on aika ortopedille. nyt olisinkin halunnut tietää, kun lääkärin mukaan minulle tulee jokin nilkkatuki. että millainen ko.tuki on? onko niitä valmiita vai tehdäänkö se jotenkin omalle jalalle sopivaksi ja paljonko ne mahdollisesti maksaa?

ja jos tollasen tuen saa, voiko sen kanssa mennä heti töihin ja kauanko sitä joutuu pitämään? olisiko jollakin näistä asioista tietoa?

kiitos etukäteen

4

4840

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoit

      jalkaan tehdään oman "muotin" mukaan sopiva tuki, jos kyse on pidempiaikaisesta "hoidosta". ellei sairasloma lääkärin taholta jatku, töihin toki omien tuntemusten mukaan, ja kipua kuunnellen.

      ps. onko jalkaa kuvattu? ettei ole murtuma..

      • anneli

        kiitos tiedosta.
        kyllä nilkka kuvattiin viikko sitten, ei ollut murtumia. yöllä oli taas vaikee nukkuu, kun särki niin kovasti.


      • edi
        anneli kirjoitti:

        kiitos tiedosta.
        kyllä nilkka kuvattiin viikko sitten, ei ollut murtumia. yöllä oli taas vaikee nukkuu, kun särki niin kovasti.

        nilkkatuen tarkoitus on estää venähtäneiden nivelsiteiden venyttyminen alkuvaiheessa mutta kuitenkin sallia muut nilkan liikkeet, nivelsiteiden pitää antaa parantua rauhassa että niistä ei tule löysiä.
        Tulehdus pakottaa öisin nilkkaasi edelleenkin tai väärä nilkan asento, kokeile nukkua nilkkatuen kanssa tai ideaalisiteen avulla ja hoida tulehdustasi edelleen!


    • Anonyymi

      nilkka tuki, väkisin kauppaaan vedätys, ovat fysion myyntinä niin kireät, on verituppa vaara, ei edes rannetueksi käy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      31
      2818
    2. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      148
      2173
    3. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      12
      1617
    4. Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA

      Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR
      Hindulaisuus
      388
      1210
    5. Tiedätkö miten pahalta tuntui

      Kun vetäydyit? Ei kuukausiksi vaan vuosiksi.
      Ikävä
      67
      1185
    6. J miehestä oikeaa

      Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen
      Ikävä
      101
      1145
    7. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      57
      1057
    8. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      61
      1030
    9. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      73
      1020
    10. Onko Lahdessa juhannuskokkoa?

      Entä vähän kauempana?
      Lahti
      2
      841
    Aihe