On se kummallinen asia, että Anvialla halvin nettimaksu on 30,90 euroa kuukaudessa! Se on paljon, kun käyttöä koneelle on vähän! Osaako joku neuvoa halvempaa vahtoehtoa?
Anvian hinnat!!!
köyhä
26520
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Nettitikku maksaa vähän yli kympin ja ne ovat nykyään jo aika hyviä.
nekkutikku maksaa vähän yli 20 centtiä ja ne ovat nykyään jo aika hyviä.
jokseenki lihoottavia
TÄ ON Anvian --Netikan
hinnoittelu.
Kallein.
Ihmeellistä tämä monopolikapitalismi, jolle kukaan ei voi mitään vapaan kilpailun liturgioista huolimatta.
Älä kuule tilaa Anviaa jos ei oo varaa. Mokkuloota on joka firmalla ja hyvin ne pelaa. Jos tarttet kiintiän lankalinijan vaikka virmalle, niin ei saa olla niin köyhä, että ei oo kolomiakymppiä kolomentoista sijahan.
Neljäkymppiä se on. Pääkaupunkiseudulla esim. kaikki tuttavani maksavat 10 tai alle sen euroa kiinteistä liittymistä. Rahasta tässä ei ole kuitenkaan ensisijassa kyse, vaan periaatteista.
Anvian osakkeenommistajille tässä rahaa kannetaan enemmän kuin oikeus vaatii.
kunta tee mitään ?
Liikaa konjakkia ja kokouspalkkioita ?
Hallitus
Bengt Beijar.jpgBengt Beijar
s. 1951, yrittäjä
Mustasaari
Puheenjohtaja
Toimikausi päättyy 31.12.2014
Hallituksessa vuodesta 2000
Aaro Honkola.jpgAaro Honkola
s. 1952, rahoitusjohtaja
Seinäjoki
Varapuheenjohtaja
Toimikausi päättyy 31.12.2014
Hallituksessa vuodesta 2005
Juha Häkkinen.jpgJuha Häkkinen
s. 1959, toimitusjohtaja
Vaasa
Toimikausi päättyy 31.12.2015
Hallituksessa vuodesta 2003
Aappo Kontu.jpgAappo Kontu
s. 1952, toimitusjohtaja
Helsinki
Toimikausi päättyy 31.12.2016
Hallituksessa vuodesta 2009
Matti Korkiatupa.jpgMatti Korkiatupa
s. 1955, toimitusjohtaja
Seinäjoki
Toimikausi päättyy 31.12.2015
Hallituksessa vuodesta 2008
Johan Malm.jpgJohan Malm
s. 1967, johtaja
Vaasa
Toimikausi päättyy 31.12.2015
Hallituksessa vuodesta 2011
Arto Pohto.jpgArto Pohto
s. 1956, toimitusjohtaja
Kauhava
Toimikausi päättyy 31.12.2016
Hallituksessa vuodesta 2009
Elina Varamäki.jpgElina Varamäki
s. 1972, kauppatieteiden tohtori, tutkija-yliopettaja
Seinäjoki
Toimikausi päättyy 31.12.2014
Hallituksessa
Soitin justiin anvialle ja peruutin laajakaistan, jolla hintaa 30,90€/kk. Ensin nainen kysyi puhelimessa miksi haluan peruuttaa tilauksen. Vastasin ja sanoin, että liian suolainen hinta. Tähän nainen sanoi, että hän saa pudotettua hinnan 29,90€/kk, mutta nopeus hidastuu puolella. Tässä kohtaa vähän hymähdin ja sanoin, että jatketaan liittymän peruutusta. Peruutuksen jälkeen tilasin DNA mokkulan hintaan 14,40€/kk 24kk sopimuksella, johon sisältyy ensimmäiset 3kk hintaan 5,90€. Toimivuuden olen varmistanut kaverin mokkulalla, joka toimi erinomaisesti. Anvialle kiitos kuluneista vuosista.
Vähän nettiä käyttävän kannattaa ottaa ehdottomasti dna data prepaid paketti. Paketin saa r-kioskeista hintaan 25€ ja pakettiin sisältyy mokkula ja 10gigaa tiedon siirtoa. 10gigaa on käytettävissä puolenvuoden ajan ja lisää saa ladattua netissä hintaan: 10gigaa 19,90€ ja 30gigaa 29,90€. 10 gigaa riittää vähän käyttävälle varmasti moneksi kuukaudeksi, jos ei lataa isoja tiedostoja kuten elokuvia tai musiikkia.
sanotaan netikka.
Turha porukan on noilla hinnoilla rahoittaa ko firmaa.on olemassa paljonkin halvempia vaihtoehtoja.ei muuta irtisanomis ilmoituksia kehiin.
Mokkulan, kun kytkee vielä linkistä löytyvään laitteeseen niin saa langattoman netin tupaan ja kaikille vehkeille yhdellä mokkulalla. http://www.jimms.fi/tuote/TL-MR3420
Itsellä toiminut kyseinen setti erinomaisesti. Lisäksi koneilla ei tarvita mitää erillistä mokkulan yhdistämisohjelmaa, koska reititin voi olla jatkuvasti päällä ja yhteydessä.
Mokkulan yhteyttä voi vielä parantaa lisäantennilla, joka ainakin minulla tuli mokkulan mukana. Toki niitä saa verkkokaupasta sellaisiakin, että mokkula alkaa toimia syrjäisemmälläkin mökillä.
Otin just laajakaistan ADSL soneralta pöytäkoneelle. Nopeus 3-8mb, 19,90€ kk ensinmäinen vuosi, toinen vuosi 29,90€. Anviahan myy tota 1mb nopeutta hintaan tuo 30,90€ muistaakseni. Ainakin täälä Alanurmos, sen laittoman autopurkaamon lähettyvillä toimii tää laajakaista ADSL ja soneralta tämän saa.
Täälläkin tuli mitta täyteen Anviaa. Onneksi on jo muitakin ja halvempia...
Anviasta minullakin tuli mitta täyteen ja otin DNAn, jonka hinta on n. 14 e/kk. Ja toimii hyvin.
Näyttää olevan Elisan (omistaa Saunalahden) 4G LTE-mobiili-internet Lapuan pohjoisessa körttiläiskylässä (yksi tukiasema), saattapi toimia keskustassakin ulkoanteenin kautta. Huomioitavaa on että tuo toimii 800 Mhz taajuudella, eikä 1800 Mhz taajuudella kuten esim. Vaasassa ja Seinäjoella joissa on kymmeniä Elisan 4G-tukiasemia. Taajuus pitää ottaa huomioon ulkoanteenia valittaessa. Teoreettinen maksiminopeus tuossa Elisan nokia siemens networksissä LTE800Mhz-verkossa on n. 75/25 Mbps download/upload, kun se LTE1800Mhz-verkossa on n. 150/50 Mbps paitsi ruotsalaisella teliasoneralla joka rajoittaa uploadin max. 5 Mbps tasoon.
Eli jos tuo irtoaa puolella 30 egee kuussa, sauniksen 24 kk määris ja on teoriassa jopa 75-kertaa nopeampi kuin Anvia niin vain lapualaiset on niin tyhmiä että tukee suomenruotsalaisten omistamaa ja hallinnoivaa Anviaa.
Käyttökokemuksia:
http://is.gd/ELISA_ON_jUMALA
VAIHTOON,
KUTEN jotokuntakin.
Se o että Larallaki pääsöö maitokaupph mutta kyyti Mersulla mukavampaa oon
tyytyvääne Anvian tarjuamaha kuituliittymään 50/50 M enkä vaihra mihinkää ruattaalaasten ylläpitämähä systeemihi..nykyyse liittymästä jää raha omaha maakuntaha,,
"vain lapualaiset on niin tyhmiä että tukee suomenruotsalaisten omistamaa ja hallinnoivaa Anviaa."
maksaa anvia 24,90 kk, 1mb.
Kyllä kovaa kun meuhkasi myyjälle,niin rupes hinta tippumaan.
No,tää olikin vuoden sopimus ,että katotaan joulukuun vaihtees mihinkä hinta sitten asettuu.
Mutta varmaa on ,että yli 30egeä en ala maksamaan jatkossakaan,sitten vaihtuu firma.
Tottahan tuo on ,että pirun kallista hinnoittelua em.firma pitää.
Mutta kun me pohojalaaset vaan pidetään periaatteista kiinni ja suositaan samaa puljua.
Vapaa markkinatalous ei toimi Etelä-Pohjanmaalla internetliittymissä. Anvia Oyj:n monopoliasema on Euroopan neuvoston direktiivejen vastainen ja muistuttaa entisen Neuvostoliiton sääntelytaloutta.
Anvia Oyj , entineb Vaasan Puhelin Oy on jäänne neuvostajalata, joka tulee hajoitaa vastaamaan markkinatalouden mekanismeja.
Oon anvia valokuituun tyytyväinen. Kyllähän tuo vähän maksaa, vastineeksi potkuakin on hyvin.
En ole ajatellut tässä kohdin alkaa säästelemään.
Säästän jossain muussa kohdin , valintakysymyksiä.....
Anvialla vaan huono homma se että sivukyliin ei saa muuta kui sen ihan pienimään netti liittymän justiin siitä kysyin anvialta.
ja muutenkin saa olla koko ajan anviaan yhteydes kun ei liittymä toimi ja aina syy on muka mun laitteissa ja lopuksi paljastuukin ,että anvian pääs oli vika.vaihtaisin kyllä heti firmaa jos ois mahdollista,mitkää mokkulat ei täällä toimi. ja turha kenenkää viisaan sanoa,että myy talo pois ja muuta keskustaan ;)
saako kysyä nm. anivi missä suurin piirtein asustelet, niin vois katsoa miten nykytekniikka toimii alueellasi.