Exmoro lopettaa tältä erää...

Exmoro

Seuraan pilkkumiehen esimerkkiä ja lopetan aktiiviset kirjoittelut tänne palstalle. Huomaan velitettavasti itsessäni hyvinkin ateistisia piirteitä enkä halua vaikuttaa kenenkään mielipiteisiin / vakaumukseen millään tavalla. Lisäksi tänne kirjoittelu (tai oikeastaan kaiken maailman Jeesustelijoiden tekstien lukeminen) kasvattaa selvästi agressiota.

Toivottavasti en ole ketään loukannut kirjoituksillani. Onnea kaikille totuuden etsimisessä. Jos *oman* totuuden joskus löydän, niin tulen sen kertomaan tänne :)

Toivotan vielä erityisesti kaikille mormoneille voimia ja sitkeyttä elää periaatteidensa mukaan. Tsemppiä Tapanille ja Zapalle - pitäkää lippu korkealla ja olkaa vaan sitkeitä. Minusta on hienoa, että olette täällä sitkeästi vaan jatkaneet uskonne puolustamista aina uudelleen ja uudelleen toistuvien hyökkäysten jälkeen.

6

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tapani1

      Olet ollut oikein hyvä keskustelun virittäjä, koska olet ollut "ei kenenkään maalla" tässä taistossa.

      Meillä oli viikonvaihteessa kirkon 174. puolivuotiskonferenssi. Seurasimme sitä satelliitilähetyksenä ympäri maailmaa. Oli taas hyvä nähdä kirkon voima. Profeettamme sanoi, että kirkko on hyvässä kunnossa. Rakennustoiminta on vilkasta. Tekeillä on 451 eri rakennusta. Tämä ulkoisesta tilasta.

      Konferenssissa korostettiin mm. täydellisen kääntymisen tärkeyttä. Ei vielä riitä, että tiedämme tai uskomme kirkon palautukseen. Profeetan 1. neuvontaja (Monson) kehotti meitä täyttämään sydämemme totuudella, rakkaudella ja palvelulla.

      Apostoli Hales kehotti, että antaisimme sanan koskettaa. Kuuleminen vaatii aktiivista yrittämistä. "Jolla on korvat se kuulkoon."

      Kaste on vasta ensimmäinen askel kääntymiseen. Täydellinen kääntyminen voi viedä pitkänkin ajan.

      Ehkä muistat profeetta Kimbalin lauseen: "Pidentäkää askeleitanne." Apostoli Nelson sanoi, että sama ajatus voitaisiin sanoa myös näin: "Köpötelkää vikkelämmin." - Kaipa hän viittasi ikääntymiseen joidenkin kohdalla. Profeettamme on 94 vuotias. Siitä huolimatta hän puhui pitkiä puheita väsymättä ja hapuilematta.

      • totean

        mutta ei pidä kääntyä väärään suuntaan


      • Tapani1
        totean kirjoitti:

        mutta ei pidä kääntyä väärään suuntaan

        Parannus on arvokkainta mitä ihminen voi tehdä. Sitä seuraa totuuden tunteminen ennemmin tai myöhemmin. "Ikuinen elämä on sitä, että he tuntevat sinut, ainoan todellisen Jumalan, ja hänet, jonka olet lähettänyt, Jeesuksen Kristuksen." (Joh. 17:3)

        Kuolemattomuus on eri asia kuin ikuinen elämä. Vanhemmassa käännöksessä sanottiin: "Mutta tämä on iankaikkinen elämä, että..." Tämä kuvaa paremmin kuolemattomuuden ja iankaikkisen elämän eroa. Kaikki nousevat kuolemattomuuteen, mutta iankaikkisen elämän saavat vain ne, jotka elävät evankeliumin mukaan.


      • kultalevyt
        Tapani1 kirjoitti:

        Parannus on arvokkainta mitä ihminen voi tehdä. Sitä seuraa totuuden tunteminen ennemmin tai myöhemmin. "Ikuinen elämä on sitä, että he tuntevat sinut, ainoan todellisen Jumalan, ja hänet, jonka olet lähettänyt, Jeesuksen Kristuksen." (Joh. 17:3)

        Kuolemattomuus on eri asia kuin ikuinen elämä. Vanhemmassa käännöksessä sanottiin: "Mutta tämä on iankaikkinen elämä, että..." Tämä kuvaa paremmin kuolemattomuuden ja iankaikkisen elämän eroa. Kaikki nousevat kuolemattomuuteen, mutta iankaikkisen elämän saavat vain ne, jotka elävät evankeliumin mukaan.

        2. Tim. 4:4
        ja kääntävät korvansa pois totuudesta ja kääntyvät taruihin.


      • Tapani1
        kultalevyt kirjoitti:

        2. Tim. 4:4
        ja kääntävät korvansa pois totuudesta ja kääntyvät taruihin.

        Tuollaisia assosiaatioita ei ole konstikaan keksiä, mutta mitenkä perustelet? Mitä taruja tarkoitat? Mormonin kirja ei ole tippakaan satu- tai tarukirjallisuutta. Se on yhdenmukainen Raamatun sanoman kanssa ja täyttää monet ennustukset, joita on Raamatussa sen esiin tulosta. Jos sanot Mormonin kirjaa taruksi, niin samaan nippuun sinun on liitettävä Raamattu. - Monet ateistit muuten pitävät Raamattua tarukirjana.


    • Zappa_

      Halutaan varmasti kuulla susta taas joskus lisää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      648
      7948
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2234
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      2135
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      1703
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1230
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1223
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1104
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      836
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      753
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      732
    Aihe