Syntiasia pääsääntöisesti

Raamatussa kerrottu

Kaikki ihmiset ovat syntisiä mutta fariseukset luulevat olevansa synnittömämpiä kuin muut ja valheellinen käsitys heillä itseästään ja ulkokultaisuutta tämä. Laodikealla myös tällainen farisealainen asenne syntiin ja omaan elämään. Jeesus kutsuu syntisiä jotka tarvitsevat armoaan ja anteeksiantamustaan, terveet omasta mielestään eivät Jeesusta tarvitsekaan todellisuudessaan vaan elävät omavanhurskaudessa eli ulkokultaisuudessa vaikka Jeesukseen voivat suhtautua myös moninaisesti.

6

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tosirakkaus puuttuu
    • yksinkertaisesti

      synti on sydämen eroa Jumaalasta...

      • OttoPetteris

        Ai jaa... Tähän saakka syntejä ovat olleet erilaiset lahkojen keksimien määräysten rikkominen. Näitähän ovat mm. ehkäisy, verenluovutus, sianlihan syönti, haitarimusiikki, sähkökäyttöiset laitteet, kahvinjuonti, televisio jne. Ja näiden määräysten rikkojat on julistettu syntisinä helvetin kiirastuleen.

        Ja nyt yht´äkkiä nuo tuo ei pidäkään paikkaansa. Kunpa nyt uskovaiset pystyisivät päättämään mikä sitä syntiä oikein on. Ja mistä pilvenreunalla kyttäävä Jumala sitten teloittaa ja poltta helvetissä.


      • ----

        nimim. yksinkertaisesti
        Osasit sanoa "naulan kantaan": "sydämen eroa Jumalasta".

        Ei tässä mitään yksittäisiä syntejä tarvitse luetellakaan, tuo kattaa kaiken.


    • ja sitten totuus

      Ja miksi ihminen olisi "erossa jumalasta"?

      - se kielletty hedelmä

      ...paitsi että.....

      Tiede todistaa, että koskaan ei ole ollut ensimmäistä ihmistä. Jos ei ole ollut ensimmäistä ihmistä, ei ole tapahtunut sitä kielletyn hedelmä syömistäkään. Ihminen ei ole siis koskaan joutunut eroon jumalasta. Siksi ei tarvita myöskään mitään ihmisuhria ristille roikkumaan tätä syntiä hyvittämään.


      Evoluutio todistaa että kristinusko on tarpeetonta. Siksi uskovaiset vastustavat evoluutiota.

    • totta 1

      Aloittajan kysymykseen.
      Synnin ymmärtäminen on ihmiselle erittäin tärkeää monessakin mielessä. Ymmärtäessään olevansa syntinen ihminen tarkastelee silloin omia ajatuksiaan ja tekojaan kestävätkö ne päivän valon. Havaitessaan kelvottomuutensa ihminen ohjaa tekemään parannusta synneistään ollakseen parempi ihminen että lähimmäisilleen.
      Uskonnoton kyseenalaistaa muutoin oman elämänsä hyvyyden.
      Onko niin että kun tarkastelee oman elämänsä kulkua silloin ympäristö unohtuu ja jää vähemmälle huomata miten ne muut ovatkaan pahoja. Oleellista oli kehittää itseään hyvään suuntaan. Tässä itsetutkistelussa on lupa olla itsekäs omaksi ja muiden eduksi.
      Synnin olemassa olo on todellinen voimavara pyrkiä siitä eroon jolloin automaattisesti lopputulemana on kohtuullisen hyvä ihminen kaikilla mittareilla mitattuna. Ei siis paha asia ollenkaan. Motivaatio tässäkin asiassa on hyvä olla olemassa.Tässäkin motivaatio johtaa ihmisen sellaiseksi josta on hyötyä kaikille ihmisille. Voimme oikeastaan unohtaa synnillä pelottelun synnin hyvän vaikutuksen vuoksi ihmiseen koska olemme jokainen syntisiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      312
      3665
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      30
      2027
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1656
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      86
      1507
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      99
      1309
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1195
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1074
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      97
      1046
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      212
      877
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      787
    Aihe