Parempiin pöytiin

5

78

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei yx mies

      Väyrynen vain unohtaa muutamia tosiasioita, tuota EU euro
      liitosta oli tekemässä koko poliittinen eliitti.

      Euroliitos oli Lippose-Niinistön sanelema juttu,
      ja kyllä siellä kepukin oli mukana.

      http://koti.mbnet.fi/jorjaa/

      Täällä oikeaa tietoa, asiakirjoineen.

    • Näyttäähän tuo melkoista koplausta olleen aikoinaan ja eurojärjestelmään liityttiin osittain valehdellen; se oli jo käytännössä päätetty EU:n liittymisen yhteydessä. Tosin luulenpa että Suomi olisi halutessaan voinut pitää markan vetoamalla omaan perustuslakiin ja muilla keinoilla. Tarvittaessa euro ja markka olisi voinut toimia rinnakkaisvaluuttoina, joka keino Suomella edelleen on. Kysymys on vain lainsäädännöstä.

      En minäkään Väyrystä enää äänestäisi. Jos joku osaa pelata kaksilla korteilla, niin se on Väyrynen. Mutta ihan asiaa se puhuu. Erityisesti tuo intressiristiriita ja sen psykologinen osa. Kun on isommat pöydät tiedossa ja sen mukana valtaa, unohtuuko suomalaisten edut, kun pitää isompia miellyttää?

    • Tuolta löytyy muuten hyvä sitaatti Koivistolta. Havainnollistaa hänen talousajatteluaan., joka on harmittavan yleistä ollut ja on Suomessa.

      "Presidentti Mauno Koivisto viittasi lokakuussa 1992 puheessaan Belgiassa Suomen epävakaisiin raha- ja valuuttaoloihin, ja sanoi, että pienillä avoimilla talouksilla on erityinen tarve edetä rahaliittoon."

      Totta, jos halutaan erityisesti vakaata valuuttaa, mutta pienen avoimen talouden kannalta vakaa valuutta on todennäköisemmin huono vaihtoehto kansantalouden kannalta, varsinkin kun ottaa huomioon syrjäisen sijaintimme ja kapean teollisen rakenteen.

    • rakennetta
    • 043

      Keskustaa äänestäessä ei tiedä saako Olli Rehnin vai Värysen linjan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4298
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      136
      2989
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2332
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      44
      2218
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1873
    6. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      91
      1792
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1586
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1529
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      147
      1367
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      32
      1200
    Aihe