Suomen autokanta jatkaa vanhenemistaan ostajien odottaessa autoveron poistumista, mihin ei voi enää mennä kovin kauaa, EU:n Suomelle antama siirtymäaika päättyy ensi vuoden lopussa.
http://www.talouselama.fi/uutiset/lupaavasti alkanut autokauppa lassahti taas huhtikuussa/a2245883
http://www.talouselama.fi/uutiset/lupaavasti alkanut autokauppa lassahti taas huhtikuussa/a2245883
Vastaukset 15
Vanhimmat
Heh.
Viime vuoden huhtikuussa rekisteröitiin POIKKEUKSELLISESTI erinäistenkin veromuutosten takia enemmän autoja kuin normaalisti.
Koko tämä vuosi tullaan menemään plussalla, kuten tähänkin asti ollaan plussalla n.5% vuoteen 2013 verraten.
Loppuvuosi siis PLUSSALLA MENNÄÄN että kolisee!
Tuleva veronkorotus 30.06.2014 vaikuttaa vain heinäkuuhun, siitä eteenpäin kun "verojännitys" on poistettu, autoja myydään normaaliin nousevaan tahtiin.
Autoveroa ei todellakaan koroteta etukäteen ilmoittamatta. Eikä sitä koroteta muutenkaan:
http://yle.fi/uutiset/autoveron_nosto_meni_metsaan__valtio_menettaa_kymmenia_miljoonia_euroja/6779462
http://www.talouselama.fi/uutiset/autoveron korotus meni totaalisesti pieleen yle nain paljon valtio menettaa/a2200107
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288644238599.html
http://www.tekniikkatalous.fi/Liikenne/valtio mohli autoveron miljoonamenetykset eika ymparistoohjaus toimi/a923955
http://www.taloussanomat.fi/autot/2013/08/23/yle-autoveron-nosto-tyrittiin-kymmenien-miljoonien-menetykset/201311731/304
http://www.talouselama.fi/uutiset/autoveron korotus meni totaalisesti pieleen yle nain paljon valtio menettaa/a2200107
EU ei edelleenkään päätä SUOMEN VEROISTA, ei edes autoverotuksesta. Älä jaksa jauhaa väärää tietoa, jolla ei ole totuuspohjaa. JOKAINEN tietää (pitäisi ainakin) että yksittäiset EU maat päättävät nimenomaan ja vain ja ainoastaan ITSENÄISESTI veropolitiikastaan.
Se onkin niitä ainoita asioita, joihin yksittäinen EU maa saa vielä ITSENÄISEN päätöksen tehdä.
Mitäs muuta lapinlahden sisäpiiristä kuuluu?
Uusien autojen myynnin laskulle ei todellakaan ole muuta järjellistä selitystä kuin se, että suomalaiset odottavat autoveron poistumista.
Autoveron poistumisesta ei tietenkään ilmoiteta etukäteen. Se voi poistua vaikka huomenna.
Valtio kuittaa menetetyt autoverotulot kohonneilla alvimaksuilla ja ajoneuvoveroilla (autojen lukumäärä kasvaa, ostetaan enemmän kuluttavia (isompia ja turvallisempia) autoja).
Perusmatikkaa. Autovero saattaa poistua vaikkapa huomenna, eikä siitä todellakaan ilmoiteta etukäteen. Autoveron maksaneille se on sitten voi voi.
Järjellinen syy autokaupan kohonneisiin myyntilukemiin on tietysti, talouslamasta riippumatta se, että ihmiset ymmärtävät, ettei veromuutoksia voi tehdä kuin ylöspäin vielä vuosikausiin Suomen taloustilanteessa.
Siksi tämän vuoden myyntilukemat ovat selkeästi nousussa viime vuoteen verrattuna.
"Vuoden alusta lukien on ensirekisteröity 39 820 henkilöautoa, mikä on 6,1 prosenttia enemmän kuin viime vuonna vastaavana aikana"
Huhtikuu kuitenkin näyttää trendin. Alkuvuosi jotenkuten plussalla, mutta huhtikuusta alkaen taas miinuksella ja koko vuosi 2014 menee miinukselle ja autoliikkeet irtisanoo lisää väkeä. Tietysti asiaan vaikuttaa se, milloin autovero poistuu. Viimeistään 2015 lopussa, se tiedetään, mutta jos poistuu jo tämän vuoden puolella, vaikuttaa tietysti positiivisesti automyyntiin.
Älä nyt puuhun mene. Autoverohan poistui jo 1.4.2014, kuten sinä kuukausitolkulla asiantuntevasti vakuutit näillä palstoilla.
Kuka sinua enää uskoo jos vedätät aina uutta päivämäärää kehiin.
Minä ostan uuden auton nyt, eikä 15. päivä!
Jyrki rotta Katainen jätti uppoavan laivan...
Jykke on tyypillinen savolainen, kun ei suju niinkuin itse haluaa, käännetään selkä ja poistutaan paikalta, sitten kaukaa puskista moititaan niitä jotka joutuvat sotkuja paikkaamaan.
Ja tässä hän menee; http://puheenvuoro.uusisuomi.fi/sites/default/files/imagecache/biggest/domain-9193/kuvat/Erkkila_US_05_08_2011.jpg
Onko miinus prosentit kasvua?
Kyllä ainakin Autoalan Tiedottajan mukaan ovat.
Automyynti on huomattavasti alemmalla tasolla mitä viimeisen kymmenen vuoden aikana keskimäärin. Mutta syy ei ole autoveron poiston odottelu, vaan se että ihmisten rahat ovat tiukalla. Suuri joukko eri alojen työntekijöitä on erilaisten yt-menettelyjen piirissä ja kaikki verot ja maksut on nostettu Suomessa taivaaseen asti. Esimerkiksi kiinteistöveroja ja jätemaksuja ollaan monessa paikkaa korottamassa. Kun tili menee sileäksi asuntolainen lyhennysten ja muiden pakollisten maksujen jälkeen, ei tule ensimmäisenä mieleen lähteä ostamaan uutta autoa.
Uuden auton ostosta luopuminen on helppo säästökohde.
Eiköhn siinä ole asian ydin.