Islamilainen terroristijärjestö, Boko Haram, on hyökännyt kristittyjen Izghe-nimiseen kylään, joka sijaitsee Borno-osavaltiossa. Hyökkäys tapahtui helmikuun 15. päivänä 2014. Hyökkäyksessä tapettiin 106 kylän asukasta ja tuhottiin kauppoja ja varastettiin kulkuneuvoja.
Boko Haram -järjestön päämääränä on ajaa kristityt pois tai tappaa heidät koko Pohjois-Nigeriasta ja perustaa sen jälkeen islamilainen valtio, jossa on toiminnassa islamilainen sharia-laki.
Lähes sata järjestön jäsentä hyökkäsi Izghen-kylään kuorma-autoilla ja moottoripyörillä, kertoo silminnäkijä Ali Ndume BBC:lle. He ampuivat tai hakkasivat kuoliaaksi kaikki kylän miehet, jotka oli kerätty keskusaukeamalle. Järjestön jäsenet kiersivät ovelta ovelle etsien piiloutuneita miehiä. Löydettyään heitä, he ampuivat heidät tai leikkasivat heidän kurkkunsa.
Nigerian armeija oli jättänyt alueen sen jälkeen kun yhdeksän sotilasta oli tapettu edellisellä viikolla. Armeijan lähtö jätti alueen alttiiksi Boko Harmin hyökkäykselle. Sotilaita ei tullut paikalle suojelemaan kyläläisiä koko viiden tunnin hyökkäyksen aikana.
Boko Haram kaappasi huhtikuun puolivälissä yli kaksisataa koulutyttöä Nigerian koillisosassa Chibokin kylästä. Kaapatut tytöt olivat 16 – 19-vuotiaita. Kaappaajat olivat pukeutuneet Nigerian armeijan asuihin ja väittivät evakuoivansa tytöt. Lähes kolmesataa tyttö siirrettiin autojen lavalle, vartijat ammuttiin ja koulu sytytettiin tuleen.
Kuorma-autot ajoivat yön selässä Sambisan metsään, joka sijaitsee lähellä Kamerunin rajaa. Osan teinitytöistä onnistui paeta matkalla. Noin kaksisataa tyttöä on silti edelleen kateissa.
Uutistoimisto AP:n mukaan tyttöjä pakkonaitetaan Boko Haramin sisseille. Boko Haram on hausan kieltä ja tarkoittaa "länsimainen koulutus on kiellettyä".
http://ihmisoikeus.blogspot.fi/2014/05/yli-100-kylan-asukasta-tapettu-ja-200.html
106 asukasta tapettu - 200 tyttöä kaapattu
ihmisoikeus
0
60
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell3156817Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss693906- 2073106
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa242807- 741932
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2101682- 1461682
Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1201528Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1631521- 891408