Aivopesu pakollinen kouluissa?

Venäjän opetusministeriö on antanut kouluille määräyksen, että jokaisessa koulussa on suoritettava kaikille oppilaille täydellinen aivopesu, jotta yhteiskunnassa olisi tulevaisuudessakin vain yksi totuus eli Hitleriksi itseään luulevan ruzzi-Putlerin mielipide. Tällä menolla Venäjä ajaa kohta Pohjois-Korean ohi "demokratian" toteuttamisessa.

http://www.hs.fi/ulkomaat/Venäläisopettajat syyttävät hallitusta koulujen valjastamisesta propagandaan /a1399437031790
778
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

No tuossa uutisessakin opettajat jo vastustavat, eli vielä on toivoa. Siperiaan nimittäin mahtuu edelleen ihmisiä,jotka ovat eri mieltä.

Äänestä
Aloittaja

Uusia kouluja Siperiaan

Siperiaan pitää rakentaa paljon uusia kouluja, jos kaikki Venäjän järkevät opettajat aiotaan sinne siirtää. Siirretäänköhän kaikki koululapsetkin opettajien perässä Siperiaan?

Äänestä
  • Arvaapa onko tuo ongelma maassa, jossa meinattiin aikoinaan kääntää joen virtaussuuntaa :)
    Vaikuttaa, etää tähän politiikkaan ollaan taas menossa.

    Äänestä

Äänislinnassa / Petroskoissa ollaan tietysti jälkijunassa uudemman historiantiedon suhteen.
JÄTTI-valtion reunoilla tutkaillaan edelleen Talvi- ja Jatkosotaa. PÄÄ-konttorissa kirjoitetaan/kirjoitellaan viikoittain eri vaihtoehtoja Krimin miehityksestä ja Ukrainan uhkailusta/miehityksestä/taloudellisesta saarrosta ja sotilaallisesta piirityksestä.

http://www.karjalansanomat.ru/uutinen/historia-opettaa-välttymään-virheiltä

Jättivaltio ei pysty painamaan JÄTTI- painoksia? Nyt uuden historian (oppi?)kirjojen kirjan ??? painos on 700 kpl, ja kaikki hukkuvat Pietarin miljoonakaupungin viranomaisten hyllyihin.

Linkitetyn artikkelin loppu on omituinen: ..... "koska Venäjä on kaikkien eniten kärsinyt saksalaisten miehityksestä" ???
Eiköhän tuo PUOLA pistä paremmaksi tuossa asiassa?

Sitä paitsi Venäjä ei kärsinyt, vaan Neuvostoliitto. Eikä sekään kärsinyt kuin muutaman vuoden. Sen sijaan Neuvostoliitto aiheutti vuosikymmeniä kestävät "miehityskärsimykset" tunnetuille naapurimailleen.

Kiinnostaisi tietää, onko esitellyssä kirjassa mitään sellaista, jota Neuvostoliiton luottomies, kenraali, historiankirjoittaja Dimitri Volgokonov (myöhemmin petturi?),
olisi Kremlin "Stalin -kaapeista saanut pengotuksi?

Äänestä

Miten aivojesi sontaröörit ovat auki nyt sateella Avara? Olitko EmakkoPojan kanssa leikkimässä sonnalla ja kusiliejullanne pikkupoikien joukossa?

Äänestä
Aloittaja

Järjetöntä koheltamista

Olen monesti mietiskellyt sitä, miten kauan Tehtaankadun ureamiehet viitsivät olla tällä palstalla nöyryytettävinä. Vaikka jokaisessa väännössä tinttaan pojat tiukasti kanveesiin, niin aina he vain yrittävät päästä näkyviin vanhoja täysin tehottomia juttujaan kirjoittamalla. Ovat nämä ureamiehet todella ymmärtämätöntä ja kovakalloista porukkaa.

Jos minut jokaisessa keskustelussa lyötäisiin kanveesiin, niin häipyisin heti jollekin muulle palstalle, jossa voisin pärjätä paremmin. Vahtiikohan joku politrukki ureamiehiä pistoolin kanssa, koska poikien on pakko aina yrittää uudestaan, vaikka jokaisella kerralla tulee lunta tupaan. Eipä ole kivaa elää putlerilaisessa ihanneyhteiskunnassa??

Äänestä
  • Ei pidä provosoitua asiattomuuksista.

    Onhan tämä tosin mennyt aivan mahdottomaksi tällä palstalla. Säälittävää on mennä ihmisten henkilökohtaisiin asioihin.
    Täällä taitaa olla vain yksi henkilö kirjoittelemassa näitä ällöttävyyksiä, mutta hänellä on aikaa kirjoitella usein ja pilata koko palsta. Varmaan jotenkin sairas ihminen.

    Karjalan palautuksesta täällä ei enää kirjoitella lainkaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


old_profile_693 kirjoitti:

Venäjän opetusministeriö on antanut kouluille määräyksen, että jokaisessa koulussa on suoritettava kaikille oppilaille täydellinen aivopesu, jotta yhteiskunnassa olisi tulevaisuudessakin vain yksi totuus eli Hitleriksi itseään luulevan ruzzi-Putlerin mielipide. Tällä menolla Venäjä ajaa kohta Pohjois-Korean ohi "demokratian" toteuttamisessa.

http://www.hs.fi/ulkomaat/Venäläisopettajat syyttävät hallitusta koulujen valjastamisesta propagandaan /a1399437031790

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu