Kreationistit piileskelevät

DiXiT

Miksi kummassa kreationistit/IDistit piiloutuvat vain näille Kreationismi/Evoluutio-palstoille? Miksi teitä ei näy biologia-geologia-fysiikka-tähtitiede-palstoilla, vaikka teillä pitäisi olla vastaus kaikkiin kysymyksiin myös siellä.

Pelottaako?

8

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • WhoKnows?

      Tuskin niitä pelottaa, ehkei niitä vaan kiinnosta? Tai suomi24 on liian monimutkainen niille?

    • vierailijaX

      Ei pelota. Mutta näinhän se on tässä sananvapauden luvatussa maassa. Kreationistit potkitaan palstoilta ulos runsain pilkka ja herjaus tekstein. Muutama "evoluutioguru" keskittyy niin täysin ala-arvoisen tekstin jankkaamiseen, että järkevän kreationistin kiinnostus lopahtaa. Totta on se, että meissäkin on fanaatikkoja joilla kaikki "ei todellakaan ole tallella" siellä korvien välissä.
      Kyvyttömyys asiallisen dialogin ylläpitoon puuttuu.

      • uqågnemä

        Se kun ei tieteessä riitä että jokaiseen asiaan huudetaan GDI. Ja nuo muutkin luonnontieteet ovat ristiriidassa kreationistisen "tieteen" kanssa. Mm. geologia ja tähtitiede todistavat että maapallo on noin 4.5 mrd vanha ja maailmankaikkeus 13.8 mrd vanha. Herjauksia tulee siksi koska te valehtelette tietämättä KAIKESTA tieteen todisteista.


      • >Muutama "evoluutioguru" keskittyy niin täysin ala-arvoisen tekstin jankkaamiseen, että järkevän kreationistin kiinnostus lopahtaa.

        Olisiko sulla esimerkkejä tästä? Täällä en ole vielä nähnyt evokeilta ala-arvoisen tekstin suoranaista jankkaamista, vaikka ala-arvoista tekstiä toki on tullut myös evokkipuolelta.

        Se mitä on jankattu on esim. evoluution tieteelliset perusteet, joita kreationistit eivät tahdo millään muistaa ja sitten turhan päiten pieksevät rakentelemiaan olkiukkoja. Tällainen jankkaaminen kai tuskin kuitenkaan on ala-arvoista?


    • Kyllä ne on maanvaivana evoluutiopalstalla.

    • todistettavuus

      Looginen päättelykyky ja ennakkoasenteellinen sitoutuminen johonkin teoriaan ("ismiin") pitää kyetä erottamaan toisistaan. Esimerkkejä on vaikka kuinka paljon, jo rautatieliikenteen historian alkuaikoina jotkut olivat niin ennakkoasenteellisia, että pitivät junalla matkustamista vaarallisena eli nämä olisivat halunneet kieltää rautatiet kokonaan. Näillä oli varsin huono päättelykyky.
      Toinen esimerkki on sähkötekniikan alkuajoilta, käytiin kiivasta väittelyä väärin perustein siitä kumpi on parempi (tasavirta vai vaihtovirta). Fakta lienee se, että molemmilla on ne alueet jossa ovat toistaan parempia. Eli väittely oli esimerkki huonosta logiikasta.
      Keinotekoisella sitoutumisella johonkin saadaan aikaan mahtavia kinasteluja. Hyvä looginen päättelykyky varmistaa sen ettei juututa kiinni näihin yksipuolisiin sitoutumisiin. Hyvällä loogisella päättelykyvyllä nähdään myös mitkä asiat on todistettavissa ja mitkä eivät (eli mitkä ovat uskomusasioita).
      Kaikkia väitelauseita ei voida todistaa oikeaksi jos ei nyt vääräksikään. Sitten jäljelle jää "uskominen". Jotkin asiat ovat sellaisia "aksioomia" joita ei voi eikä tarvitse todistaa.
      Etpä taida pystyä todistamaan edes kaikkia matemaattisia lausekkeita oikeaksi? Evoluutiossa ja luomisessa on sellaisia yksityiskohtia joita ei voida todistaa tosiksi, vaan ne ovat puhtaita väittämiä joihin voidaan uskoa tai sitten ei.

      • Erittele luomisen yksityiskohdat.


      • > Looginen päättelykyky ja ennakkoasenteellinen sitoutuminen johonkin teoriaan ("ismiin") pitää kyetä erottamaan toisistaan. ... Evoluutiossa ja luomisessa on sellaisia yksityiskohtia joita ei voida todistaa tosiksi, vaan ne ovat puhtaita väittämiä joihin voidaan uskoa tai sitten ei. <

        Tuo voitaneen suomentaa: näin ollen Jumala.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      415
      2649
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      84
      1995
    3. 158
      1541
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      62
      1460
    5. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1396
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1241
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      144
      1032
    8. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      50
      1024
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      44
      902
    10. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      882
    Aihe