No nyt on pakkoruotsia paha vastustaa kun komentokieleksi tulee ruotsi.
Hyvästi pakkoruotsin vastustajat, nyt puhumme kaikki ruotsia! koko armeijan komennuskieleksi tulee ny vissiin ruotsi.
Hyvästi pakkoruotsin vastustajat, nyt puhumme kaikki ruotsia! koko armeijan komennuskieleksi tulee ny vissiin ruotsi.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Se loppu se pakkoruotsin vastustus ny kun seinään!
Kallis isänmaamme tarvitsee parhaita poikiaan opiskelemaan ruotsia, ainakin approbaturin verran.
Lautatuuriin voi joku yltää..
Aina sotilas ruotsin osaa!
Ja jonsse osa nii opetettaan.
Eridyisesti jost on Munsalasta dai Jurvasta. Siellä osadii rinnata.
Ruotsalaisethan on aina saaneet idän taistelukentillä turpaansa.
Käykö nyt niin että pakkoruotsia vastustavat adressin allekirjoittaneet joutuvat piiskatuiksi?
Haluisin poistaa nimeni pakkoruotsilistalta ASAP.
Pohojanmaalla on poikia jouduttu jo puihin sitomaan.. niin on kova hinku päästä pakkoruotsittumaan.
Kiitos Calle, teit miehen työn.
Koskas lähretähän?
Ja se oolannin sota oli kauhia, hurraa huraa huraa!
Tirsk!
Uups, timo heittää ääriainekset ulos puolueesta, kun ne on tarpeettomia.. nääs kun äänet on ensin saatu huijatuksi uhoomalla pakkoruotsin poistolla...hohhoijaa!
Semmone.
Sen jälkeen kun tajuutte pänttäävänne pakkovenäjää niin uneksitte siitä pakkoruotsista mikä on/ oli toinen oikea kotimaisenne.
Sori kaverit.
Nå mutta Muffen sisko, veli? Fy på dig. Sinun kielesi tullaan laittamaan siihen asemaan mihin se kuuluu. Viiden prosentin vähemmistökieliasemaan. Ja sinulle tullaan lisäämään pakkosuomea. Ehkä olisit kiinnostunut hieman pakkovenäjästäkin? Me suomenkieliset emme ole kiinnostuneet pakkovenäjästä. Pakkoenglanti sopii meille kuin nakutettu. Keksikö Muffe-isäsi termin toinen kotimainen?
Älä huolehdi. Me tullaan munsalalaisten mukana Ruotsiin ja vaaditaan pakkosuomi. Sitten etuillaan. Röh! Röh!
Bisnesluokassa sitten Kanadaan ja hoitakoon Nato hommansa sillä aikaa tai antavat sitten Putlerin joukkojen raiskata Norjassa asti venäjäksi.
Terve kaverii!
"Ahkerasti ruotsia ny" laskettelee näin: "No nyt on pakkoruotsia paha vastustaa kun komentokieleksi tulee ruotsi."
Suomi ja Ruotsi ovat Naton yhteistyökumppaneita. Pystyäkseen Naton kumppanuuteen on Suomen ja Ruotsin puolustuksen toimittava englanniksi. Toiminta menisi täydellisesti pieleen solkkaamalla väliin suomea tai ruotsia.
Siis entistä enemmän ja hallitumpaa englantia tarvitaan, varsinkin jos tavoitteena on Naton täysjäsenyys.
Eiks tuo Suomen ja Ruotsin yhteistyö tähtääkään Venäjän valloittamiseen?
Ensin otamma Karjalan takaisin, niin ja Petsmon.
Kung Gustav tulee varmasti mielellään johtamaan sotajoukkoja Novgorodiin saakka.
Kung Gustav sotaratsullaan on kiilamuodostelman kärjessä ja pistää slaavit juoksemaan karkuun Uralin taakse.
Åke olisi voinut ohjata tuon elokuvan.
Calle Haglundin märkä uni on koko tyhjänpäiväinen ruotsiyhteistyö. Hän haluaa vain sisäpoliittisesti vaikuttaa siihen, että toista kotimaista ei laiteta valinnaiseksi kouluaineeksi, ja siihen, että jo lakkautusuhan alla oleva Nylands prigad säilyy.
Ruotsin kieli on Suomen ylpeys ja vahvuus. Jopa armeijaakin vahvempi.
Gustav ratsastaa aukkoja katsellen..
Otamme takaisin Karelen ja Petsmon. Samalla liitämme ruotsin suomeen. ja
lopuksi otamme koko Itä -karjalan Äänislinnaan saakka.